„Vo vekovej skupine od 0 do 9 rokov sme mali vlani približne 100 detí s vysokým krvným tlakom. Od 9 do 19 rokov ich už bolo viac ako 900. Každé štvrté dieťa s hypertenziou musí užívať aj lieky na znižovanie tlaku. Z našich štatistík sa nepotvrdilo, že by tento problém mali len obézne deti. Naopak, len malé percento detí má nadváhu a zároveň aj vysoký tlak,“ tvrdí hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Vysoký krvný tlak u detí odhalia pediatri často úplne náhodou pri preventívnej prehliadke. Symptómy, ktoré napovedajú, že dieťa trpí hypertenziou totiž bývajú často podceňované. „Dieťa sa sťažuje, že ho bolí hlava, je unavené, potí sa, je slabé alebo krváca z nosa – toto všetko sú príznaky vysokého krvného tlaku. Ak lekár potvrdí túto diagnózu, treba to brať vážne, pretože zvýšené hodnoty tlaku v detskom veku sú silným prediktorom hypertenzie a ochorenia koronárnych artérií v dospelosti,“ vysvetľuje revízna lekárka Ingrid Dúbravová.
Čo robiť v prípade, že má vaše dieťa vysoký krvný tlak? V prvom rade treba upraviť stravu – znížiť príjem soli a tukov. Naopak zvýšiť treba pohybovú aktivitu, pretože zlepšením fyzickej zdatnosti sa krvný tlak upravuje. Ak máte doma nádejného hokejistu alebo futbalistu, mali by ste sa poradiť s ošetrujúcim lekárom, čo s tréningami ďalej.
„Pri ťažších hypertenziách už náročnejší šport nie je odporúčaný, najmä pokiaľ sú prítomné aj iné ochorenia,“ upozorňuje I. Dúbravová.
No a ak sa pýtate, ako práve vaše dieťa mohlo prísť k vysokému krvnému tlaku odpoveď je takáto – najčastejšie za to môže genetika. V 30 až 50 percentách diagnostikovanej hypertenzie sa potvrdil familiárny výskyt. Spúšťačom môžu byť aj iné, pridružené ochorenia, obezita, málo fyzického pohybu, alkohol a stres.
„Aj malé deti sú dnes vystresované – psychický stres zvyšuje srdcovú frekvenciu,“ vysvetľuje Ingrid Dúbravová.