Na dolnú časť chrbtice pôsobí veľký tlak hornej časti tela. Znásobuje sa v prípade nadváhy či obezity. Nehovoriac o strese a nosení tašiek. Viete o tom, že bolesti chrbta sú najčastejšou príčinou práceneschopnosti?
Bolesti chrbta: Príčiny
Príčiny bolestí chrbta bývajú pestré. Možno vám nikdy nenapadlo, že v ich pozadí môže byť aj stres. Pri strese totiž nezriedka nevedomky zatínate zuby.
Napätie zo žuvacích svalov sa prenáša na krk a krčnú chrbticu, kde spôsobuje neprirodzené stuhnutie a s ním spojené bolesti krčnej chrbtice.
V pozadí chronických bolestí chrbtice sú často nesprávne držanie tela a nesprávne pohybové vzorce s ochabnutím dôležitých svalov okolo stavcov.
Tieto svaly si väčšinou neuvedomujete, ale môžete ich správnymi cvikmi posilniť a pomôcť tak chrbtici aj jednotlivým medzistavcovým platničkám, aby sa udržali na svojom správnom mieste.
Čo zapríčiní nesprávne držanie tela?
- nedostatok fyzickej aktivity;
- sedavý spôsob života;
- nadváha a obezita;
- úrazy;
- ploché nohy.
Za bolesťami chrbta býva aj príliš veľká nárazová záťaž chrbtice, napríklad nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien.
Iné príčiny bolesti chrbta:
- metastázy do kostí pri rakovine;
- úrazy;
- zlomeniny stavcov pri osteoporóze;
- zápaly stavcov;
- osteoartróza;
- reumatické ochorenia – napríklad Bechterevova choroba .
Zdroj: Adobe Stock
Existujú aj prenesené bolesti chrbta. Nemajú pôvod v samotnej chrbtici, ale signalizujú problémy v inom orgáne. Bolesti chrbta preto môžu byť príznakom nasledovných chorôb:
- vred žalúdka alebo dvanástnika;
- infarkt myokardu;
- disekcia aorty;
- žlčníkové alebo obličkové kamene;
- zápal obličiek;
- rôzne virózy.
Na čo si dať pozor pri bolesti chrbta?
Bolesti chrbta sú veľmi časté a ich príčiny pestré. Mnohí ľudia ich však považujú za neškodné a riešia ich liekmi proti bolesti bez ďalšieho vyšetrenia.
Ak sa bolesti chrbta opakujú alebo trvajú dlhšie, neváhajte navštíviť lekára. Príčiny bolestí môžu byť vážne.
Ak vás bolí chrbát, dajte si pozor, ak máte:
- vek nad 50 rokov alebo bolesti chrbta v detstve;
- onkologické ochorenie v rodine alebo u seba;
- dlhodobú liečbu kortikoidmi;
- úbytok hmotnosti;
- horúčky alebo zvýšenú teplotu;
- ťažkosti s močením alebo stolicou;
- poruchy citlivosti – napríklad prestanete cítiť oblečenie, oter v oblasti slabín či zadku;
- chronické zápalové choroby;
- úraz chrbtice;
- trvanie bolestí viac ako 1 mesiac bez úľavy;
- bolesti cítite aj v pokoji alebo pri niektorých polohách.
Máme pre vás zľavu 15 % na 30-dňové MoveON členstvo. Získate tak neobmedzený prístup ku všetkým video tréningom Lei Grančič.
Bolesť chrbta: Diagnostika
Pri vyšetrení chrbtice je veľmi dôležitá anamnéza a klinické vyšetrenie. Pri ňom vám lekár prezrie chrbticu, aby videl prípadné deformity, skoliózu, zistil rozsah pohybov, prípadné oslabenie niektorých svalov.
Ak z anamnézy a klinického vyšetrenia nevyplynie nejaké varovné znamenie či podozrenie na vážnu príčinu, lekár vás zrejme nepošle na ďalšie vyšetrenia. Ak áno, pošle vás na RTG, CT (počítačová tomografia) alebo MRI (magnetická rezonancia) vyšetrenie chrbtice.
S bolesťami chrbta navštívte najprv všeobecného lekára, ktorý vás v prípade potreby pošle neurológovi.
Bolesť chrbtice: Liečba
Vždy je najprv potrebné stanoviť diagnózu, prípadne správny rehabilitačný plán. Tabletky proti bolesti by nemali byť ústrednou časťou liečby, hoci sú jej súčasťou.
Z tabletiek využívame protizápalové lieky, najčastejšie nesteroidné antiflogistiká. Žiadne lieky nie je vhodné bezhlavo kombinovať. Môžete ich prechodne dostať aj v infúziách spolu s ďalšími látkami, napríklad myorelaxanciami, ktoré uvoľňujú napätie svalov.
Ďalšou skupinou liekov, ktorá sa niekedy pri bolesti chrbtice využíva, sú antidepresíva, pretože niektoré majú vplyv aj na bolesť.
Ak je príčinou chronických bolestí vyklenutie medzistavcovej platničky a tlak na nervový koreň, môže vám lekár navrhnúť obstrek nervového koreňa pod kontrolou CT. V niektorých prípadoch je potrebná operácia chrbtice.
Infekčné zápaly chrbtice si vyžadujú liečbu antibiotikami, a to zvyčajne dlhodobo.
Nežiaduce účinky liekov
Nesteroidné antiflogistiká majú svoje nežiaduce účinky. Tabletky proti bolesti užívajte čo najkratšie a neprekračujte odporúčané dávky a neskracujte intervaly medzi nimi. Dlhodobé a nadmerné užívanie býva nepriaznivé pre tráviaci trakt, kde môžu vznikať vredy – v žalúdku, dvanástniku či v črevách. Ide tiež o skupinu liekov, ktorá môže vyvolávať alergické reakcie. Niekedy prispievajú aj k zvýšenému tlaku krvi.
Zdroj: Adobe Stock
Bolesti chrbta: Cviky a rehabilitácia
Cviky na chrbticu sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov trupu, ktoré držia os ľudského tela. Často ide o svaly, ktoré si neuvedomujete a pocítite ich až pri správne vedenom cviku. Sú však nesmierne dôležité, nakoľko pomáhajú držať stavce aj medzistavcové platničky na správnom mieste.
Pri niektorých bolestiach chrbta je prechodne potrebný telesný pokoj, všetko závisí od príčiny. Pri výbere telesného cvičenia je dôležitá spolupráca s fyzioterapeutom a neurológom, ktorí najlepšie určia vhodnú mieru telesnej aktivity a typ cvikov, ktoré sú pre vás vhodné.
Ak je príčinou vašich bolestí nesprávne držanie tela, je dôležité, aby ste posilňovali potrebné svaly aj v období, keď vás bolesti krížov netrápia.
Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť o zdravotných problémoch a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.
Bolesti chrbtice: Prevencia
Dajte pozor na nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedvíhajte ťažké bremená.
Pri zdvíhaní sa naučte správnu techniku – chrbát majte rovno, bremeno zdvihnite z drepu a pri zdvíhaní chrbát neohýbajte.
Pravidelne posilňujte hlboké svaly chrbtice, krku a brušné svaly, ktoré pomáhajú držať telo v správnej pozícii.
Vyhýbajte sa stresu, zatínaniu zubov, škrípaniu zubov, celkovému napätiu svalstva.
Ak máte sedavé zamestnanie, nájdite si čas pravidelne si opatrne ponaťahovať svalstvo.
Nenoste nepohodlné oblečenie, ktoré vás tlačí, aby ste si nevytvárali nesprávne držanie tela.
Dávajte si pozor na pravidelnú jednostrannú záťaž kabelkami či kufríkmi.
Vyhýbajte sa nepohodlnej obuvi na vysokom podpätku.
Autorka: Katarína Kosová
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.leitlinien.de/themen/kreuzschmerz/2-auflage
https://www.wikiskripta.eu/w/Bolesti_zad,_ko%C5%99enov%C3%A9_syndromy_na_doln%C3%ADch_kon%C4%8Detin%C3%A1ch/PGS
https://www.medicinenet.com/low_back_pain/article.htm