Je dobre známe, že bežné dopravné prostriedky nie sú veľmi prispôsobené cestovaniu so psom. Poďme si preto spoločne zhrnúť, čo by ste nemali zanedbať, ak sa s vašim miláčikom chystáte na cestu autom, lietadlom či vlakom.
Na čo treba myslieť pred samotnou cestou
V prvom rade treba vziať do úvahy zdravotný stav zvieraťa. Ak je psík starý, chorľavý či má sklony ľahko znervóznieť, cesta by mu mohla ublížiť. V tom prípade odporúčame psí hotel či starostlivosť niekoho z blízkeho okolia.
Povinnou jazdou pred každou dlhšou cestou s vaším psíkom by mala byť návšteva zverolekára. Ten vášho chlpáča vyšetrí a zistí, či je zviera spôsobilé na cestu. Následne mu vystaví tzv. pas spoločenského zvieraťa, ktorý slúži ako úradný doklad pri ceste do zahraničia.
Týmto dokladom preukazujete okrem identity zvieraťa aj platnosť vakcinácie proti besnote a iným chorobám, ošetrenie proti parazitom či ošetrenie proti echinokokom. Treba myslieť na to, že niektoré letecké a dopravné spoločnosti žiadajú potvrdenie veterinára o zdravotnej spôsobilosti zvieraťa na cestovanie a prepravu. To by nemalo byť staršie ako tri dni.
Pes v aute, ako sa vyhnúť pokute?
Keďže zákon o cestnej premávke rieši túto situáciu len okrajovo, treba dodržiavať najmä jedno pravidlo. Pes by počas jazdy v aute nemal ohrozovať bezpečnosť cestnej premávky, vodiča a prepravovaných osôb. Je samozrejmé, že každý pes by sa najradšej v aute pohyboval voľne.
V tomto prípade je však pre vás i vašu peňaženku bezpečnejšie zaobstarať mu špeciálne pásy či postroje. Tie jednoducho pripevníte, a tak sa vyhnete zbytočnej pokute. Účinné sú aj tzv. prepravky, ktoré môžete jednoducho umiestniť do batožinového priestoru. Za nedodržanie pravidiel vám hrozí pokuta od 60 do 100 eur.
Ako pripraviť vášho miláčika na cestu autom?
Na cestu po Slovensku úplne postačí, ak je váš pes odčervený, zaočkovaný proti besnote a má platnú registračnú známku. V prípade, že vás čaká cesta do zahraničia, odporúčame sa informovať, akým spôsobom zviera v danom štáte prepravovať. V niektorých krajinách musí byť pes v batožinovom priestore, za oddeľujúcou mriežkou.
Je dôležité dbať na potreby psíka. V priebehu cesty si naplánujte viacero zastávok na prechádzku a rozptýlenie sa na čerstvom vzduchu. Odporúča sa zastaviť podľa možnosti každé dve až tri hodiny. V lete je vhodné mať zapnutú klimatizáciu a svojho miláčika určite nenechávajte v aute bez dozoru.
Nudu v aute mu môže pomôcť zahnať aj jeho obľúbená hračka. Takisto je vhodné, aby aspoň jeden člen výpravy sedel vzadu pri zvieratku. Nezabudnite pribaliť napríklad jeho obľúbenú deku, maškrtu, suchú, savú handru, vlhčené utierky, igelitovú tašku, misku na vodu, dostatok tekutín a tiež krmiva. V zahraničí nemusíte zohnať práve také, na aké je váš pes zvyknutý a vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.
Ak ste majiteľom domáceho miláčika, ktorý je citlivý či bojazlivý, je vhodné mu po dohode s veterinárom podať utlmujúce prípravky, aby prežil cestu pokojne a bez zbytočného stresu. Tesne pred cestou a ani počas nej psíka nevykrmujte. Predídete tak možným nevoľnostiam. Vhodná je napríklad drobná maškrta s obsahom bielkovín.
Cesta lietadlom so psom
Pri cestovaní lietadlom sú pravidlá o niečo prísnejšie. Sú spoločnosti, ktoré vášho psa za určitých podmienok prepravia, iné vám ho na palubu nevezmú vôbec. Väčšie psy sa väčšinou prepravujú v klietke, umiestnené v batožinovom priestore.
Menšie plemená, ktoré aj s prepravkou vážia do desať kilogramov, môžu cestovať na palube. Vždy to však závisí aj od okolností. Ak je batožinový priestor plný, psík môže cestovať s vami. Preprava v klietke vie byť pre zviera stresujúca, a preto je dobré, ak je na ňu už trochu zvyknuté.
Do vnútra klietky sa pre zmiernenie stresu odporúča vložiť jeho obľúbenú hračku, prípadne do nej vhoďte aj vaše tričko, aby psík cítil váš pach. Pred cestou je dobré psa unaviť, vezmite ho na dlhšiu prechádzku alebo si choďte zabehať. Častým riešením je aj podanie liekov na spanie, o čom sa však treba poradiť s veterinárom. Pred cestou psa nekŕmte, aby let zvládol bez pauzy na prechádzku.
Železničná preprava a pes
Psa si môžete vziať so sebou do kupé, jedinou podmienkou je, že to musia odsúhlasiť vaši spolucestujúci. Bezplatná preprava je možná len v prípade, že ste majiteľom menšieho psíka a dokážete ho umiestniť do prepravky alebo do tašky s nepriepustným dnom. Za väčšieho psa platíte polovičný lístok, musí byť na vôdzke a mať náhubok. Miestenka sa na domácich miláčikov nevzťahuje.
Cestovanie autobusom so psom
Medzimestské a diaľkové linky sa v tomto môžu líšiť. Niektoré linky totiž vôbec nepovoľujú prevoz zvierat. Tie, ktoré áno, si účtujú za prepravu polovičný lístok alebo jemu približnú sumu. Takisto platí, že pes bez náhubku a vôdzky nemá čo robiť v autobuse.
Ubytovanie so štvornohým miláčikom
Ubytovanie so psíkom už v dnešnej dobe nie je až taký problém, pri vybavovaní rezervácie sa však uistite, ako je to s daným zariadením. Dog-friendly prístup je v dnešnej dobe čoraz bežnejšou záležitosťou, takže zohnať spoločné ubytovanie by nemal byť problém. Sú hotely, ktoré vám psíka ubytujú zdarma, iné za symbolický poplatok.
Naše tipy
Susedné Rakúsko myslí na milovníkov zvierat vo veľkom. Nájdete tu hneď niekoľko hotelov, ktorých areály i služby sú prispôsobené vyslovene psíčkarom.
Hotel Donauschlinge v Hornom Rakúsku: v tomto hoteli sú vaši miláčikovia srdečne vítaní. Hneď po príchode obdržíte uvítací balíček s miskou na vodu a krmivo, uterák, deku, vrecká na exkrementy a maškrty. Psy sa môžu okúpať v Dunaji a v okolí je veľa priestoru na prechádzky. Hotel tiež poskytuje službu venčenia psov.
Psí hotel Grimming v Raurise: vankúše pre psov, misky na vodu a krmivo sú súčasťou každej izby. K dispozícii je aj široký výber rôznych druhov suchého a vlhkého krmiva. Súčasťou areálu je aj obrovská lúka na voľný výbeh, rôzne prekážky či tunely a tiež jazierko, v ktorom sa môžu vaši miláčikovia vykúpať.
Rezidencia Gruber v Gasteine: pokiaľ chcete sebe aj vášmu zvieratku zabezpečiť naozajstný komfort, ste na správnej adrese. Hneď po príchode je pre psíka nachystaná pohovka a miska na krmivo. Váš štvornohý spoločník vás môže sprevádzať na raňajky i večere a hneď predo dvermi sa nachádzajú chodníky na venčenie. Ak si chcete užiť chvíľu pokoja a užiť si wellness, vedzte, že o vášho miláčika bude tiež postarané. V hoteli nájdete aj wellness pre psov so špeciálnymi masážami, sprchu pre psov, ale aj oplotenú lúku na voľný výbeh.
Dovolenka so psom pri mori
Dovolenkovať so psom pri mori nie je úplne nemožné. Treba mať však na pamäti, že nie na všetkých plážach sú psy vítané a mnohým návštevníkom môžu vadiť. Preto je dobré nájsť si miesto na pobreží mimo hlavnej pláže, prípadne chodiť na pláž skoro ráno či neskoro popoludní, keď nebýva tak zaľudnená.
Na mnohých miestach bývajú časti pláží určené pre psov vyznačené, často tu nájdete aj pitnú vodu či sprchy určené pre psov. Počas pobytu pri mori nezanedbajte pitný režim a pokúste sa svojho psa nevystavovať dlhodobo priamemu slnečnému žiareniu.
Myslite na to, že každá krajina má svoje špecifiká a je dobré sa o ne zaujímať vopred. Veríme, že pri starostlivej príprave a snahe správať sa ohľaduplne k svojmu psíkovi a aj k okoliu pôjde všetko hladko a bez problémov.
Union myslí aj na domácich miláčikov
Aby ste dovolenku s vaším štvronohým priateľom prežili bez zbytočných stresov a komplikácií, myslite aj na poistenie domáceho miláčika, ktoré si jednoducho uzavriete v rámci Union cestovného poistenia. Poistenie kryje liečebné náklady spojené s náhlym ochorením alebo úrazom zvieraťa v zahraničí, ale taktiež aj následky škôd, ktoré by váš chlpáč mohol spôsobiť inej osobe na zdraví alebo majetku.