Zrak považujeme za samozrejmosť. K očnému lekárovi nás obvykle privedú až vážnejšie problémy.
Kedy ste boli naposledy u očného lekára?
Bez ohľadu na to, či nosíte okuliare, mali by ste sa o svoj najcennejší zmyslový orgán pravidelne starať. Špeciálne, ak používate šošovky, alebo máte nad 40 rokov.
Aké sú najčastejšie ochorenia očí?
Kedy by ste mali rozhodne vyhľadať lekára?
Očný lekár nie je len pre „okuliarnikov“
Ak povieme ochorenia očí, väčšina si predstaví krátkozrakosť, alebo naopak ďalekozrakosť, „jačmeň“, či zápal spojoviek. Chorôb očí je však podstatne viac. Preto je dôležité, aby sme k očnému chodili pravidelnejšie.
Väčšina očných chorôb nemá v počiatočnej fáze žiadne príznaky. Až neskôr sa objaví začervenanie, bolesť, či zhoršovanie videnia. Na druhej strane, v pokročilejších štádiách je každá liečba zložitejšia, čo platí aj pre oči.
Ak prídeme neskoro, poškodenie zraku býva často nezvratné. Pravidelné prehliadky pritom odhalia aj skryté ochorenia očí, cukrovku, dokonca nádory mozgu.
Očný lekár – oftalmológ, nesleduje pri vyšetrení len to, ako vidíte. Skontroluje sietnicu, sklovec, rohovku, zisťuje, či nemáte zelený alebo sivý zákal, alebo degeneratívne zmeny. A to všetko v rámci preventívnej prehliadky.
Najčastejšie ochorenia očí:
- refrakčné chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus);
- sivý zákal;
- zelený zákal;
- ochorenia sietnice či sklovca;
- keratokonus;
- makulárna degenerácia.
Krátkozrakosť
Nevidíte dobre do diaľky, obraz je neostrý, zle rozoznávate vzdialené predmety, niekedy citlivo reagujete na slnko. Väčšinou nemáte problémy pri čítaní knihy alebo správ na mobile. Krátkozrakosť (myopia) sa upravuje „mínusovými“ šošovkami.
Môže sa tiež stať, že jedno oko je krátkozraké, zatiaľ čo druhé je v poriadku. V inom prípade sú obe oči slabšie, len majú rozdielne dioptrie. Tento jav sa nazýva anizometropia.
Ďalekozrakosť
Máte ťažkosti so zaostrovaním na predmety, ktoré sú blízko vás, nerozlišujete menšie písmenká v texte. Spočiatku si to nemusíte všimnúť, ale neskôr sa objavujú bolesti hlavy, ospalosť či nesústredenosť. Na ďalekozrakosť (hypermetropiu) dostanete „plusové“ šošovky.
Napríklad veľa novorodencov má mierny stupeň ďalekozrakosti, ako však rastú, zraková odchýlka sa postupne upraví (približne do 5. roku). Pokiaľ má dieťa vyšší stupeň ďalekozrakosti, treba to riešiť s oftalmológom.
Astigmatizmus
Spôsobuje ho najmä nerovnomerné zakrivenie rohovky, zriedkavejšie je zakrivenie očnej šošovky. Astigmatizmus sa prejavuje tak, že obraz je v jednej rovine rozmazaný, ale v druhej ostrý. Samozrejme, takéto videnie sa nedá označiť ako kvalitné.
Nekorigovaný astigmatizmus vedie k únave, bolestiam hlavy, k páleniu a rezaniu očí. Človek priviera viečka pri pohľade do diaľky alebo určitého smeru. Tento stav sa dá korigovať okuliarmi, ale aj operačne odstrániť.
Sivý zákal
Trápi vás zahmlené, rozostrené videnie, hlavne pri pohľade do diaľky? Máte ťažkosti pri silnejšom slnečnom svetle, alebo pri šoférovaní v noci? Prípadne jedným okom vnímate farby ako menej sýte?
Niekto vidí jedným okom dokonca trojmo. Sivý zákal je ochorenie, pri ktorom dochádza k zníženiu prehľadnosti šošovky. Je chorobou starších ľudí, pretože postihuje viac ako 60 % osôb nad 65 rokov. Jediným riešením je ambulantná operácia – výmena šošovky.
Zelený zákal
Nemáte bolesti, ani iné problémy, ale postupne „odchádza“ vaše periférne videnie? Obvykle to nezistíte vy, ale lekár pri preventívnej prehliadke – aj preto na ňu choďte.
Pokiaľ už nastali výraznejšie zmeny vo vnímaní zorného poľa, pravdepodobne ide o pokročilú fázu choroby, s výrazne nižšou šancou na úspešnú liečbu. Do tohto bodu to nesmie dospieť. Zelený zákal je nebezpečné ochorenie, treba ho brať s plnou vážnosťou a okamžite liečiť. V opačnom prípade vám odumrie očný nerv, čo vedie až k slepote.
Ochorenia sietnice alebo sklovca
Ak pozorujete tmavé, nepravidelné škvrny alebo záblesky svetla, či tmavú clonu, ktorá vám zatieňuje obraz, ide o signál odlupovania sietnice. Opäť je to stav, ktorý nesmieme podceniť – operácia je nevyhnutná.
Celkovo sú ochorenia sietnice a sklovca považované za veľmi vážne. Tieto stavy sú zradné najmä v tom, že postupujú rýchlo a nezvratne.
Kertokonus
Je to vrodené ochorenie rohovky. Hovorí sa mu aj skrytá diagnóza dvadsiatnikov, no nie je známe, prečo vzniká. Rohovka má deformovaný tvar, je zjazvená, často sa vytvorí kužeľovitý výstupok.
Prejavuje sa to tak, že okolo predmetu vidíte „duchov“ a rôzne skreslenia. Kertokonus má aj ďalšie príznaky, ako svrbenie oka, zlé nočné videnie, či vysoká citlivosť na svetlo.
Riešenie? Pri ľahkých stavoch pomôžu okuliare alebo mäkké kontaktné šošovky. Pri ťažších vám nasadia pevné šošovky.
Vaša zraková ostrosť sa síce upraví, ale vývoj ochorenia to nezastaví. Ďalšou možnosťou je keratoplastika – transplantácia rohovky.
Makulárna degenerácia
Vidíte zakrivene, zrazu vám vypadne obraz uprostred zorného poľa, máte problémy pri sledovaní televízie alebo čítaní? Makulárna degenerácia môže vyústiť až do slepoty.
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 60 rokov. Lieči sa vnútroočnými injekciami, tie zabraňujú krvácaniu a opuchom. Neuveríte, ale sú bezbolestné.
Kedy navštíviť očného lekára?
S návštevou oftalmólóga neváhajte v prípade, že:
- máte rozostrené videnie;
- vždy keď sa pozeráte na jedno miesto, čítate, alebo robíte ručné práce, začne vás bolieť hlava;
- pred očami sa vám objavujú škvrny, tmavé alebo prázdne miesta v obraze;
- vidíte „duchov“, tiene, ktoré v skutočnosti nie sú;
- máte bolesti očí, pália vás, svrbia, sú začervenané;
- ťažko rozoznávate farby, alebo ich vnímate jedným okom inak ako druhým;
- obraz, ktorý vidíte, je rozdvojený, alebo dokonca ztrojený.
Moderná diagnostika očných chorôb
Keď hovoríme o takom zložitom, no malom orgáne, ako je oko, všetci dobre chápeme, že bez špeciálnych prístrojov je presná diagnostika takmer nemožná. Aj preto očný lekár používa viacero prístrojov, a my sa presúvame od jedného prístroja k druhému.
Lekár nás vždy inštruuje, čo máme robiť, ale väčšinou stačí oprieť bradu a čelo o špeciálny nástavec a pozerať sa tam, kam nám určí. Pred kontrolou očného pozadia dostaneme kvapky do oka – na rozšírenie zreničiek (aby lekár viac videl). Všetky očné vyšetrenia sú bezbolestné.
Vyšetrenie očným tomografom (OCT)
Veľmi dôležitým vyšetrením stavu vašich očí je OCT. Táto diagnostika prináša podrobný prehľad o stave vnútorných štruktúr. OCT sa vykonáva najmä pri ochoreniach sietnice, sklovca a zelenom zákale. Očný tomograf je nevyhnutný pri operačných zákrokoch.
Programy, vďaka ktorým si udržíte zdravý zrak
Tak ako pri diagnostike a liečbe iných zdravotných problémov, vždy je dôležité, kde ste poistení. Napríklad, Union zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistencom nadštandardné očné vyšetrenie optickým koherenčným tomografom zadarmo vo vybraných očných klinikách na Slovensku.
Ušetrite pri kúpe okuliarov!
Union zdravotná poisťovňa vám vďaka nadštandardnej spolupráci s najväčšou online očnou optikou eyerim, prináša exkluzívny benefit, vďaka ktorému môžu poistenci Unionu prostredníctvom e-shopu ušetriť, využitím zliav vo výške až 50 % na rôzne typy ponúkaných produktov (okuliare a šošovky).
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Autor: Sabína Zavarská