Jar nám zaklopala na dvere a s ňou aj sezóna kliešťov! Tieto parazity sú veľmi nepríjemné a nesú so sebou riziko prenosu vírusov, ktoré spôsobujú vážne ochorenia. Tým najčastejším je kliešťová encefalitída – akútne ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva sa vírusom tejto choroby minulý rok nakazilo o 80 percent viac ľudí ako je dlhodobý priemer. Proti nej už ale našťastie existuje očkovanie, čiastočne hradené aj Union zdravotnou poisťovňou (preplácame polovicu každej z troch dávok). Pri zrýchlenej aplikácii všetkých 3 očkovacích dávok sa tak stíhate ochrániť ešte pred letom!
Ak sa na vás predsa len kliešť nalepí, tu je pár rád, ako ho zneškodniť:
- Tenkou pinzetou chyťte kliešťa čo najbližšie k jeho hlavičke.
- Nevyťahujte kliešťa okolo jeho brucha. Ak ho chytíte za brucho a potiahnete smerom von z pokožky, stlačením jeho brucha sa dostane infikovaná tekutina z parazita do vášho tela.
- Napriek častým mýtom, nie je pravda, že kliešťa treba vytáčať: Mohlo by sa totiž stať, že sa zlomí a jeho hlavička vám ostane v pokožke. Radšej ho ťahajte miernym kývaním zo strany na stranu a vyťahujte rovno.
- Dôležité je urobiť celú vec rýchlo, ale nie zbrklo!
- Ak vám vo vnútri ostane hlavička, vyhľadajte lekára.
- Po vytiahnutí miesto dezinfikujte, prípadne použite aj antibiotickú masť.
- Ak kliešť po vytiahnutí ešte žije (čo je pri správnom postupe dosť pravdepodobné), nepučte ho medzi prstami. Ak sa vám to (nechtiac) stane, vydezinfikujte si ruky. V prípade, že je kliešť infikovaný, sú jeho telesné tekutiny hrozbou aj po jeho smrti.