Medvede na Slovensku útočia čoraz častejšie
Populácia medveďov na Slovensku sa v posledných rokoch zvýšila. Každoročne ich počet stúpne asi o 20 percent a ľuďom v lese skrížia cestu oveľa častejšie ako v minulosti. Lesníci a poľovníci takmer na dennej báze dostávajú hlásenia o výskyte medveďov v blízkosti turistických chodníkov a obývaných oblastí. Niekoľko stretnutí skončilo tragicky.
Medvede sú veľmi teritoriálne zvieratá a človeka považujú za votrelca. Ak cítia ohrozenie alebo bránia svoje mladé, neváhajú zaútočiť. Útok medveďa môže skončiť vážnymi zraneniami alebo dokonca smrťou.
Vyrazte do hôr poistení
Kedy sa medvede ukladajú na zimný spánok?
Väčšinou ukladajú na zimný spánok od novembra do decembra, v závislosti od lokality, počasia a dostupnosti potravy.
Skorý príchod zimy a nedostatok jedla ich motivujú zaliezť do brloha skôr, no ak je jeseň teplá a bohatá na potravu, ostávajú hore dlhšie.
Medvede žijúce vo vyšších polohách zvyknú začať hibernovať skôr ako jedince z nižších a teplejších oblastí, kde majú viac príležitostí na zasýtenie brucha.
Ako sa správať v horách a predísť konfliktu s medveďom?
Ak sa vyberiete na jesenný výlet do prírody, dodržujte tieto pravidlá:
- Choďte po značených turistických chodníkoch a nevstupujte do hustého porastu.Choďte po značených turistických chodníkoch a nevstupujte do hustého porastu.
- Nechodievajte do lesa skoro ráno, večer a v noci, keď sú medvede najaktívnejšie.
- Buďte hluční – rozprávajte sa, spievajte si, píšťalkou upozorňujte na svoju prítomnosť.
- Odpadky si odneste so sebou a nerozkladajte pri chodníkoch či v lese zbytky jedla.
- Psa majte na vôdzke, pretože navoľno môže vyprovokovať medveďa.
- Pohybujte sa v skupine, minimálne vo dvojici. Samotný turista je pre medveďa ľahkým terčom útoku.
Ako zistiť, že je medveď v blízkosti?
Ak spozorujete medvedí trus, čerstvé stopy, poškriabané kmene stromov alebo prevrhnuté kamene, majte sa na pozore. Ide o varovné signály, že sa medveď v danej oblasti nedávno pohyboval.
Ako vyzerá medvedí trus: Väčšinou je tvorený rastlinnou hmotou, semenami a kúskami kostí. Je objemný, obvykle sformovaný do valcovitého tvaru a má hrúbku približne tri až šesť centimetrov.
Ako reagovať, keď uvidíte medveďa, ale on vás nie?
Ak na turistike zbadáte medveďa, ktorý si vás nevšimol, najdôležitejšie je zachovať pokoj a rozvahu. Nesnažte sa k medveďovi približovať, ani ho vyrušovať. Zastavte sa a počkajte, kým medveď sám neodíde. Nevydávajte zbytočný hluk, ktorý by ho mohol znepokojiť alebo vyprovokovať.
Ak je to možné, pomaly sa kráčajte opačným smerom, než sa nachádza medveď. Choďte po vrstevnici alebo šikmo dole svahom, nikdy nebežte z kopca priamo dolu. Kým nemáte istotu, že ste v bezpečnej vzdialenosti, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom.
Ako reagovať, keď vás medveď zbadá?
Ak sa dostanete do situácie, že medveď o vás vie a upriami na vás svoju pozornosť, opäť sa neoplatí panikáriť. Väčšinou platí, že medveď na človeka nezaútočí, ak ho sám nevyprovokuje.
- Zachovajte pokoj a zvážte svoje možnosti úniku. Ak môžete, pomaly ustupujte tým smerom, odkiaľ ste prišli. Nepokúšajte sa utekať.
- Upozornite medveďa na svoju prítomnosť ľudským hlasom. Hovorte vyrovnane, nie príliš nahlas. Dajte medveďovi najavo, že nie ste korisť a nepredstavujete preňho hrozbu.
- Ak sa medveď k vám napriek tomu približuje, postavte sa čelom k nemu, zdvihnite ruky nad hlavu, aby ste vyzerali väčší. Ak máte pršiplášť, deku či vetrovku, roztiahnite ju nad hlavou, čím zväčšíte svoj obrys.
- V prípade, že medveď zaútočí, bráňte sa všetkým, čo máte poruke. Kričte, mávajte palicou, hádžte kamene, snažte sa trafiť medveďa do citlivých miest ako ňufák a oči.
- Ak vás medveď napriek obrane zvalí na zem, skrčte sa do klbka, chráňte si hlavu a krk. Hrajte mŕtveho, buďte úplne ticho a nehýbte sa. Väčšinou sa medveď po chvíli upokojí a stratí o vás záujem.
Turistický sprej na medvede – účinná pomôcka, ale nie zázrak
Ak chcete mať pri túrach ďalšiu poistku, môžete si do ruksaku zbaliť sprej na medvede. Vyzerá ako bežný slzný sprej, no je oveľa silnejší. Keď ním streknete medveďovi rovno do papule, spôsobí mu to neznesiteľné pálenie očí a nosa. Bude dezorientovaný a vy získate čas na útek.
No pozor, so sprejom treba vedieť narábať! Nestláčajte ho zbytočne blízko pri sebe a už vôbec si ním nepostriekajte vlastnú tvár. To by poriadne štípalo. A keď ho namierite proti vetru, odnesie si to nielen medveď, ale aj vy. Radšej si pred použitím poriadne naštudujte návod a pri používaní si chráňte oči.
Sprej je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa medveď rozbehne rovno na vás, alebo ak je veterné či daždivé počasie, sprej veľmi nepomôže. Berte ho len ako poslednú záchranu, nie ako štít proti všetkému. Zdravý rešpekt a zvýšená pozornosť sú v lese aj tak to najdôležitejšie.
Poistenie do hôr by mala byť nutnosť, nie nadštandard
Ak je turistika vašou vášňou a pravidelne trávite voľné dni na horách a v prírode, oplatí sa mať uzatvorené poistenie na hory. Nestojí veľa, no dokáže pokryť vysoké náklady spojené so zásahom Horskej záchrannej služby či s liečbou zranení.
Výhody poistenia do hôr:
- Je určené pre rekreačných turistov, horolezcov, skialpinistov aj adrenalínových športovcov.
- Môžete si ho uzatvoriť len na konkrétny počet dní alebo na celý rok.
- Kryje náklady na zásah Horskej záchrannej služby v jej pôsobnosti až do 50 000 eur.
- V prípade úrazu sa vzťahuje na prepravu vrtuľníkom, ošetrenie a hospitalizáciu v nemocnici.
TIP
Stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu HZS, pomocou ktorej môžete so záchranármi komunikovať formou SMS a poslať im presné GPS súradnice vašej polohy. Okrem toho aplikácia ponúka aktuálne informácie o stave turistických chodníkov, výstrahách, lavínovom nebezpečenstve a návod na poskytnutie prvej pomoci.
V lese sa môže stať čokoľvek, buďte pripravení
Na jesennej túre v lone prírody dokáže človek príjemne zregenerovať. Aby sa však z pokojnej prechádzky nestal nečakaný boj o život, je zodpovedné myslieť na prevenciu a ochranu.
Naučte sa predvídať rizikové situácie a vyhýbať sa im. Noste so sebou funkčné vybavenie a overte si, či máte aktívne poistenie. Poznajte svoje limity a neprechádzajte zbytočne cez zakázané pásma alebo neznámy terén. Hlavne, keď sa stmieva oveľa skôr, môžete veľmi rýchlo zablúdiť či stretnúť spomínaného medveďa.