.

Chystáte sa na jesennú túru? Ešte stále však môžete stretnúť medveďa

túra jesenným lesom
Jesenné počasie praje milovníkom prírody a aktívneho pohybu, ktorých lákajú nádherné výhľady, voňavé huby a výlety s rodinou. V zime predsa už toľko príležitostí nebude. Ešte stále sú však aktívne medvede, ktoré hľadajú potravu a v poslednej dobe to, žiaľ, veľakrát končí nešťastím. Ako sa správať v horách a ako reagovať pri stretnutí s medveďom?
túra jesenným lesom

Medvede na Slovensku útočia čoraz častejšie

Populácia medveďov na Slovensku sa v posledných rokoch zvýšila. Každoročne ich počet stúpne asi o 20 percent a ľuďom v lese skrížia cestu oveľa častejšie ako v minulosti. Lesníci a poľovníci takmer na dennej báze dostávajú hlásenia o výskyte medveďov v blízkosti turistických chodníkov a obývaných oblastí. Niekoľko stretnutí skončilo tragicky.

Medvede sú veľmi teritoriálne zvieratá a človeka považujú za votrelca. Ak cítia ohrozenie alebo bránia svoje mladé, neváhajú zaútočiť. Útok medveďa môže skončiť vážnymi zraneniami alebo dokonca smrťou.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné.

Kedy sa medvede ukladajú na zimný spánok?

Väčšinou ukladajú na zimný spánok od novembra do decembra, v závislosti od lokality, počasia a dostupnosti potravy.

Skorý príchod zimy a nedostatok jedla ich motivujú zaliezť do brloha skôr, no ak je jeseň teplá a bohatá na potravu, ostávajú hore dlhšie.

Medvede žijúce vo vyšších polohách zvyknú začať hibernovať skôr ako jedince z nižších a teplejších oblastí, kde majú viac príležitostí na zasýtenie brucha.

Ako sa správať v horách a predísť konfliktu s medveďom?

Ak sa vyberiete na jesenný výlet do prírody, dodržujte tieto pravidlá:

Ako zistiť, že je medveď v blízkosti?

Ak spozorujete medvedí trus, čerstvé stopy, poškriabané kmene stromov alebo prevrhnuté kamene, majte sa na pozore. Ide o varovné signály, že sa medveď v danej oblasti nedávno pohyboval.

Ako vyzerá medvedí trus: Väčšinou je tvorený rastlinnou hmotou, semenami a kúskami kostí. Je objemný, obvykle sformovaný do valcovitého tvaru a má hrúbku približne tri až šesť centimetrov.

Ako reagovať, keď uvidíte medveďa, ale on vás nie?

Ak na turistike zbadáte medveďa, ktorý si vás nevšimol, najdôležitejšie je zachovať pokoj a rozvahu. Nesnažte sa k medveďovi približovať, ani ho vyrušovať. Zastavte sa a počkajte, kým medveď sám neodíde. Nevydávajte zbytočný hluk, ktorý by ho mohol znepokojiť alebo vyprovokovať.

Ak je to možné, pomaly sa kráčajte opačným smerom, než sa nachádza medveď. Choďte po vrstevnici alebo šikmo dole svahom, nikdy nebežte z kopca priamo dolu. Kým nemáte istotu, že ste v bezpečnej vzdialenosti, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom.

Ako reagovať, keď vás medveď zbadá?

Ak sa dostanete do situácie, že medveď o vás vie a upriami na vás svoju pozornosť, opäť sa neoplatí panikáriť. Väčšinou platí, že medveď na človeka nezaútočí, ak ho sám nevyprovokuje.

Turistický sprej na medvede – účinná pomôcka, ale nie zázrak

Ak chcete mať pri túrach ďalšiu poistku, môžete si do ruksaku zbaliť sprej na medvede. Vyzerá ako bežný slzný sprej, no je oveľa silnejší. Keď ním streknete medveďovi rovno do papule, spôsobí mu to neznesiteľné pálenie očí a nosa. Bude dezorientovaný a vy získate čas na útek.

No pozor, so sprejom treba vedieť narábať! Nestláčajte ho zbytočne blízko pri sebe a už vôbec si ním nepostriekajte vlastnú tvár. To by poriadne štípalo. A keď ho namierite proti vetru, odnesie si to nielen medveď, ale aj vy. Radšej si pred použitím poriadne naštudujte návod a pri používaní si chráňte oči.

Sprej je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa medveď rozbehne rovno na vás, alebo ak je veterné či daždivé počasie, sprej veľmi nepomôže. Berte ho len ako poslednú záchranu, nie ako štít proti všetkému. Zdravý rešpekt a zvýšená pozornosť sú v lese aj tak to najdôležitejšie.

Poistenie do hôr by mala byť nutnosť, nie nadštandard

Ak je turistika vašou vášňou a pravidelne trávite voľné dni na horách a v prírode, oplatí sa mať uzatvorené poistenie na hory. Nestojí veľa, no dokáže pokryť vysoké náklady spojené so zásahom Horskej záchrannej služby či s liečbou zranení.

Výhody poistenia do hôr:

TIP

Stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu HZS, pomocou ktorej môžete so záchranármi komunikovať formou SMS a poslať im presné GPS súradnice vašej polohy. Okrem toho aplikácia ponúka aktuálne informácie o stave turistických chodníkov, výstrahách, lavínovom nebezpečenstve a návod na poskytnutie prvej pomoci.

V lese sa môže stať čokoľvek, buďte pripravení

Na jesennej túre v lone prírody dokáže človek príjemne zregenerovať. Aby sa však z pokojnej prechádzky nestal nečakaný boj o život, je zodpovedné myslieť na prevenciu a ochranu.

Naučte sa predvídať rizikové situácie a vyhýbať sa im. Noste so sebou funkčné vybavenie a overte si, či máte aktívne poistenie. Poznajte svoje limity a neprechádzajte zbytočne cez zakázané pásma alebo neznámy terén. Hlavne, keď sa stmieva oveľa skôr, môžete veľmi rýchlo zablúdiť či stretnúť spomínaného medveďa.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

• iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.