Mať kompletnú a funkčnú autolekárničku je povinnosťou, ale aj prezieravosťou všetkých vodičov a vodičiek. Nikdy neviete, kedy môže prísť chvíľa, keď ju budete potrebovať. Samozrejme, existuje zákonom stanovené povinné minimum, ale lekárničku si môžete pokojne vybaviť aj nad jeho rámec. Zídu sa vám tieto užitočné tipy, ako to urobiť čo najlepšie.
Čo obsahuje autolekárnička?
Obsah autolekárničky je pevne daný vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR. Podľa aktuálne platného znenia musí autolekárnička obsahovať 4 moduly s nasledujúcimi položkami:
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
1. modul (dezinfekcia, ochrana ošetrujúceho, pomôcky) | 2. modul (odreniny a drobné poranenia | 3. modul (popáleniny, krvácanie, veľké rany) | 4. modul (poranenia kĺbov, zlomeniny) |
6 ks zatváracích špendlíkov s minimálnou dĺžkou 4 cm | 10 ks rýchloobväzov (4 x 8 cm) | 1 ks sterilného hydrofilného ovínadlového obväzu (6 cm x 5 m) | 2 ks elastických obväzov (10 cm x 4 m) |
4 ks oddelene zabalených utierok s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom | 1 ks hladkej textilnej náplasti (2,5 cm x 5 m) | 1 ks sterilného hydrofilného ovínadlovového obväzu (10 cm x 5 m) | 2 ks elastických obväzov (6 cm x 4 m) |
2 páry rukavíc o veľkosti L | 2 balenia sterilnej gázy (7,5 x 7,5 cm) po 5 ks | 2 balenia sterilnej gázy (10 x 10 cm) po 5 ks | 2 ks textilných trojrohých šatiek (aspoň 96 x 96 x 136 cm) |
1 ks kovových nožníc so zaoblenými hrotmi, minimálne 15 cm dlhých 1 ks izotermická fólia (220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm) | 8 ks čistiacich antibakteriálnych utierok alebo tampónov | 2 ks hotových sterilných obväzov s kompresom (aspoň 10 x 10 cm a dĺžkou 120 cm) | |
1 ks resuscitačné rúško s ventilom |
Dbajte na to, aby ste v lekárničke mali presný počet položiek. Policajti vám totiž môžu udeliť pokutu, ak zistia, že vaša lekárnička nespĺňa predpísané parametre.
Autolekárnička – platnosť už nemusíte riešiť
Ak ste si doteraz lámali hlavu nad tým, dokedy vlastne platí vaša autolekárnička, máme pre vás dobrú správu. Od novembra 2019 sa pravidlá trochu zmenili a zjednodušili. Vďaka novele vyhlášky Ministerstva dopravy SR už nemusíte striktne sledovať dátum exspirácie na obale lekárničky.
Pokiaľ ste doteraz z vašej autolekárničky nič nepoužili, smelo ju môžete mať v aute aj po uplynutí záručnej doby. Ani policajti pri cestných kontrolách, ani technici pri kontrolách STK sa už na túto lehotu nebudú pýtať. Jednoducho, kým z lekárničky nič nepoužijete, je všetko v poriadku.
Ministerstvo tvrdí, že súčasné moderné autolekárničky sú natoľko kvalitné, že nevyžadujú také časté výmeny ako kedysi. Stačí, keď bude lekárnička neporušená, na prvý pohľad v dobrom stave a bez viditeľných známok znečistenia či poškodenia.
Občas sa predsa len oplatí skontrolovať, či je všetko na svojom mieste a v použiteľnom stave. Chýbajúce alebo poškodené veci radšej čo najskôr doplňte alebo vymeňte
Tip od nás
Ak sa chystáte na cesty do zahraničia, radšej si vopred overte, aké sú požiadavky na autolekárničku v danej krajine. Môžu sa totiž mierne líšiť od tých našich.
Odporúčaná nadštandardná výbava autolekárničky
- baterku;
- lekárske a chirurgické rukavice;
- resuscitačnú masku;
- škrtidlo;
- izotermickú fóliu;
- sterilné tampóny a fyziologický roztok na čistenie rán;
- chladivý a hydrogélový obväz na popáleniny;
- pinzetu, leukoplast, elastický obväz;
- tabletky proti bolesti a horúčke;
- lieky na hnačku, nevoľnosť, alergiu (podľa vašich špecifických potrieb).
Ako správne použiť obsah autolekárničky?
Vedieť, čo obsahuje autolekárnička, je len polovica úspechu. Rovnako dôležité je vedieť, ako tieto pomôcky použiť v praxi. Absolvovanie kurzu prvej pomoci výrazne zvýši vašu schopnosť reagovať včas a správne v krízovej situácii.
Lebo ruku na srdce, v stresovej situácii sa môže stať hocičo. Niekto spanikári, iný stuhne a ďalší zase začne zmätene pobehovať. A v tom zhone sa ľahko môže stať, že človek zabudne aj na základné veci ako telefónne čísla záchranných zložiek.
Práve preto je taká dôležitá karta prvej pomoci, ktorá musí byť súčasťou každej autolekárničky. Sú na nej prehľadne uvedené všetky dôležité kroky, ktoré treba podniknúť po nehode alebo zranení.
Karta prvej pomoci musí byť vyrobená z vodoodolného materiálu, aby sa časom nezničila.
Pri dopravnej nehode je potrebné najmä:
- Zachovať pokoj, zistiť stav a počet zranených.
- Zaistiť bezpečnosť zúčastnených (zapnúť výstražné svetlá, obliecť reflexné vesty, umiestniť výstražný trojuholník).
- Poskytnúť prvú pomoc podľa závažnosti zranení – zastaviť silné krvácanie, resuscitovať, ošetriť zlomeniny a popáleniny.
- Zalarmovať záchranné zložky.
- Nahlásiť udalosť polícii.
Ochranná kombinácia na vaše cesty
Nedá nám nespomenúť ešte jednu vec. Poistenie. Povinné zmluvné poistenie je dané zákonom a v prípade nehody namiesto vás preplatí poškodeným škody na majetku i zdraví. V prípade, že sa niečo stane vám alebo vášmu autu môžete využiť havarijné poistenie, na cestách do zahraničia zas cestovné poistenie.
Verte nám, nechcete skončiť niekde v cudzine s prázdnou peňaženkou a mastným účtom za ošetrenie. S touto trojkombináciou budete na cestách v bezpečí a s pokojom v duši.