Zdieľať

Dentálna hygiena: Ako často ju treba absolvovať a čo vás čaká?

profesionálna dentálna hygiena
K zubárovi sa väčšina ľudí vyberie aspoň raz za rok, v rámci preventívnej prehliadky – prinajhoršom vtedy, keď cítia bolesť. Podstatne menej ľudí však pravidelne chodí na dentálnu hygienu.
profesionálna dentálna hygiena
V článku si prečítate:

Dentálna hygiena by mala byť úplným základom starostlivosti o chrup a ústnu dutinu. 

Dentálna hygiena a prehliadka u zubára nie je to isté. Kým zubár/-ka spravidla rieši už vzniknuté zdravotné problémy a kontroluje stav zubov z hľadiska kazov, zápalov a ďalších chorobných procesov, dentálny/-a hygienik/-ička sleduje váš chrup z iného pohľadu.

Dentálna hygiena je v prvom rade veľmi účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, vďaka ktorej predídete mnohým ochoreniam ústnej dutiny. Zároveň znížite riziko vzniku parodontitídy, zubného kazu a vyhnete sa tvorbe zubného kameňa.

Samozrejme, dentálna hygiena má aj estetický efekt. S čistými, ošetrenými zubami sa budeme cítiť omnoho lepšie aj po psychickej stránke.

Aký je cieľ dentálnej hygieny?

Hoci je domáca hygiena ústnej dutiny veľmi dôležitá, nikdy ňou nedosiahnete taký efekt, ako pri profesionálnej dentálnej hygiene.

Žiadna ústna voda ani čistenie zubov nenahradia prácu dentálnych hygienikov a hygieničiek. Ich cieľom je zabrániť poškodeniu tvrdých zubných tkanív, vzniku zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov, ďasnách, parodonte.

V ideálnom prípade by ste mali podstúpiť zubnú hygienu u odborníkov dvakrát za rok. Je dôležitá pre každú vekovú skupinu, vyhýbajte sa jej jedine v čase, keď máte herpes, afty, iné infekcie alebo úraz úst.

Viete o tom, že najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak? V povlaku prežívajú baktérie, a keď nedbáte o jeho pravidelné odstraňovanie, privoláte si zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy.

 

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Čo vás čaká v rámci dentálnej hygieny?

Na prvom stretnutí vám špecialista skontroluje stav zubov a ústnej dutiny. Vďaka vodičke či tabletke zistí, ktoré miesta vášho chrupu dostávajú z vašej strany najmenej starostlivosti. Zvyčajne sú to ťažko dostupné oblasti. Okrem toho, že ich vyčistí, poradí vám, ako si ošetrovať aj tieto miesta, prípadne s vami nacvičí správnu techniku čistenia.

K základným krokom dentálnej hygieny patrí:

Okrem toho dostanete inštruktáž zameranú na starostlivosť o ústnu dutinu.

Bolí dentálna hygiena?

Odborné čistenie zubov mnohí ľudia odkladajú kvôli tomu, že sa obávajú bolesti. Ak však budete ignorovať dentálnu hygienu, ošetrenie akútneho stavu u zubára/-ky nás bude bolieť podstatne viac.

Podobne je to aj s cenou, ktorá sa pri závažnom zanedbanom stave vyšplhá niekoľkonásobne. Spravidla je dentálna hygiena bezbolestná alebo len minimálne bolestivá – podľa toho, aké citlivé máte zuby.

Je logické, že ošetrenie odhalených kŕčkov a citlivých miest budete cítiť, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť bez problémov, obáv a zbytočného stresu. Navyše, bolesť je dôležitá, pretože napovie odborníkom, kde môže byť skrytý problém.

Ako si vybrať dentálneho hygienika/dentálnu hygieničku? Dnes to nie je nič zložité, na internete nájdete prehľad ambulancií vo svojom okolí, spolu s hodnotením od pacientov.

Tiež sa môžete poradiť so svojím zubným lekárom či zubnou lekárkou. Často spolupracujú s konkrétnymi odborníkmi na dentálnu hygienu, takže poznajú kvalitu ich práce.

Zdroj: Adobe Stock

Ako sa treba starať o chrup doma?

Dentálni hygienici sa často stretávajú s tvrdeniami, že pacienti majú doma rôzne druhy zubných kefiek – klasické, medzizubné, jednozväzkové.

Ale keď sa pozrú do úst pacienta či pacientky, vidia, že horko-ťažko používa základnú kefku. Niektorí si dokonca myslia, že čistenie zubov kefkou nahradia vypláchnutím ústnej dutiny ústnou vodou. Je to veľký omyl.

Plak a baktérie bez mechanického pôsobenia neodstránite. Nedostupné miesta treba vyčistiť odborne, medzizubné priestory ošetriť špeciálnymi kefkami a dentálnou niťou.


Nemenej dôležité je aj čistenie jazyka. Nie je až také zložité, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Naučte sa pridať do každodennej rutiny niekoľko jednoduchých pravidiel a predídete mnohým zdravotným a estetickým komplikáciám:

Aj vy sa ustavične niekam ponáhľate, a tak skracujete čas čistenia zubov? Vytvorte si nový zvyk – čistite si zuby napríklad pri pozeraní správ v televízii či sledovaní filmu.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj na tému akou je dentálna hygiena a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečil MDDr. Ján Jurkemík, PhD., MPH, MBA, dentoalveolárny chirurg, hlavný špecialista ambulancie microDENT.

 

 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.