Článok bol prvýkrát uverejnený 24. júla 2019 a aktualizovaný v júli 2024.
Nájsť dieťa alebo psa zavretých v rozhorúčenom aute nie je nič príjemné. Mali by ste ale urýchlene konať. Rozbiť niekomu auto? Čo ak budú z toho problémy? Musíme predtým niečo urobiť? A čo pes? Je rozbitie okna legálne? Prečítajte si právne overený postup.
Spracovali sme pre vás niekoľko právne overených bodov, ako treba postupovať, ak sa v tejto situácii ocitnete. Pozor, často ide o sekundy, ktoré rozhodujú medzi životom a smrťou.
1. Nájdite majiteľa auta. Nerobte to však pridlho
Ak nájdete dieťa zavreté v rozhorúčenom aute, pokúste sa zakričať na majiteľa alebo ho dajte vyvolať v najbližšom obchode. Väčšinou sa to dá urobiť rýchlo. Pamätajte však, že každá sekunda sa počíta. Ak sa vám nepodarí majiteľa nájsť do jednej až dvoch minút, alebo ak sa vám už situácia zdá kritická, tento bod radšej preskočte a konajte ihneď.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
2. Kontaktujte políciu a zdravotnú službu
Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa kontaktovať tiež a zároveň vám pomôže zo zákona právne ošetriť prípadné rozbitie okna na aute. Pre istotu volajte aj záchranku. Nikdy neviete, v akom stave bude dieťa alebo pes o chvíľu. Prehriatie organizmu môže nastať veľmi rýchlo a kolaps alebo zástava srdca hrozí kedykoľvek. V aute totiž môže byť až 70 stupňov, aj keď vonku je „len“ 35.
3. Áno, okno určite môžete rozbiť
Ak je situácia kritická, podľa § 24 ods. 1 Trestného zákona, ak ide o stav krajnej núdze, môžete rozbiť okno a dieťa zachrániť. To isté platí, pokiaľ ide o psa. Robte to však uvážlivo. Okno rozbíjajte kameňom alebo kľúčom na pneumatiky, avšak mimo sedadla dieťaťa. Črepiny by ho mohli vážne poraniť. Ak ste kontaktovali políciu, počkajte na ich pokyn, pokiaľ to situácia dovoľuje.
4. Opatrne odajte prvú pomoc
Po vytiahnutí z auta dieťa alebo psa dajte čo najrýchlejšie do tieňa a veľmi opatrne ochladzujte vlhkou handričkou či uterákom. Nikdy dieťa alebo psa nepolievajte studenou vodou, mohlo by to viesť k šoku.
Nohy dajte dieťaťu do zvýšenej roviny, psovi dajte opatrne napiť malé množstvá vody. Sledujte životné funkcie a čakajte na príchod záchranky. Ak vidíte, že postihnutý nedýcha, okamžite začnite s oživovaním.
V prípade akýchkoľvek otázok sa pokojne obráťte na nás. Odborný personál vám zodpovie na akékoľvek ďalšie otázky. Ak máte záujem pomôcť ostatným vodičom (a rodičom), na našich pobočkách dostanete zadarmo varovnú nálepku na auto, ktorá môže slúžiť ako pripomienka.
Buďte na cestách v horúčave ostražití
- Nikdy nenechávajte deti ani zvieratá v zaparkovanom aute, aj keď je len na krátky čas.
- Ak je to možné, parkujte auto v tieni,
- Použite slnečné clony na oknách, aby ste zabránili priamemu slnečnému žiareniu vstupovať do auta.
- Ak bolo auto na priamom slnku, pred jazdou ho nechajte vychladnúť.
- V horúcom počasí skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a oleja vo vašom aute.
- Vezmite si so sebou do auta vodu a pite ju pravidelne, aby ste sa vyhli dehydratácii.
- Všímajte si príznaky prehriatia a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.
Želáme vám krásne leto a veríme, že sa do kritickej situácie nedostanete. No ak predsa budete musieť zasiahnuť, už viete, ako na to. Pošlite tento článok blízkym a zdieľajte ho aj na sociálnych sieťach. Vďaka osvete môžeme spoločne zachrániť mnoho životov.