1. Vyrobte si nadýchanú plastelínu
(od 1 roka)
Čo potrebujete: polohrubú alebo hrubú múku, detský kozmetický alebo stolový olej, veľkú nádobu
Nebojte sa, nie je to žiadna piplačka, plastelína je hotová za pár minút. Stačí, keď obe zložky zmiešate v pomere 8:1, teda osem hrnčekov múky a jeden hrnček oleja. Keby ste chceli vyššiu úroveň zábavky, vyskúšajte zmes zafarbiť. Cviklovou či čučoriedkovou šťavou, ale pokojne i vodovými farbičkami. Jemnučkú hmotu vložte do lavóra alebo veľkého hrnca a zábava sa môže začať. Ručíme za to, že potrvá minimálne hodinu.
2. Vybláznite sa so stoličkami
(od 1 roka)
Čo potrebujete: dve stoličky, špagát alebo gumu
Jednoduchá, ale veľmi obľúbená aktivita, na ktorú nemusíte zháňať nič špeciálne. Postačia vám dve stabilné stoličky, ktoré umiestnite operadlami oproti sebe a natiahnete medzi ne špagát alebo gumu. Úlohou detí je prejsť cez bariéru bez dotyku so špagátom. Začnite zľahka a prekážku postupne komplikujte napríklad tým, že špagát zdvojíte či prekrížite, prípadne pridáte dráhu z ďalších dvoch stoličiek. Dohliadajte na to, aby sa stoličky neprevrátili na deti.
3. Vyskúšajte slepú babu
(od 1 roka)
Čo potrebujete: ľubovoľné predmety a potraviny
zdroj: freepik
Najskôr si prichystajte rôzne predmety so zaujímavými tvarmi, chuťou, vôňou a zvukmi. Zaviažte drobcovi oči, vložte mu do rúčok vybraný predmet a nechajte ho hádať, čo drží. Môže to byť lyžička, jabĺčko, obľúbená hračka. Zaujímavé je tiež hádanie potravín podľa vône a chute. Nechajte dieťa, nech oblíže citrón či cibuľu, soľ, škoricu. A čo zvuky? Cinknite lyžičkou o pohár, otvorte zips, pretrhnite papier. Táto hra je nielen napínavá, ale skvelá na precvičenie zmyslov.
4. Zdolajte dobrodružnú dráhu
(od 1,5 roka)
Čo potrebujete: lepiace pásky rôznych farieb, nožnice
Lepiacou páskou vytvorte na koberci alebo dlážke dlhú líniu. Môže sa zatáčať, kľukatiť, niekde môže byť dráha i prerušená. Použite rôzne farby, po ktorých treba prejsť rôznym spôsobom. Po čiernej páske stačí prejsť obyčajnou chôdzou, po bielej páske napríklad pospiatky, na dráhe z červenej pásky si treba čupnúť atď. Úlohou dieťaťa je prejsť dráhu ako povrazolezec, bez vybočenia na koberec. Hra je výborným telocvikom a deti si zároveň precvičia rovnováhu.
5. Hoďte ponožkou do cieľa
(od 1,5 roka)
Čo potrebujete: niekoľko hrncov rôznych veľkostí, ponožky
Hrnce položte vedľa seba na dlážku. Najmenším deťom postačí jeden hrniec, väčším urobte niekoľko „hrncových“ cieľov, ktoré môžete podľa veľkosti ohodnotiť bodmi. Čím menší alebo vzdialenejší hrniec, tým vyššia bodová hodnota. Odstúpte niekoľko krokov a zvoľte si líniu, od ktorej budete hádzať ponožky, skrútené do loptičky.
6. Zahrajte si minigolf
(od 2 rokov)
Čo potrebujete: škatuľu od topánok, fixky, pingpongové loptičky alebo guľôčky, varechu, nožnice
Na pozdĺžnom okraji otvorenej škatule povystrihujte polkruhy, z ktorých budú otvory na loptičky. Veľkosť a množstvo závisí od veľkosti loptičky. Ak chcete hrať s malými guľôčkami, zmestí sa tam viac otvorov rôznych veľkostí. Keď chcete hrať s pingpongovými loptičkami, postačia vám tri otvory, ktoré môžete fixkami očíslovať. Stredný môže byť za 10 bodov, okrajové za 5 bodov. Obrátenú škatuľu položte na zem a do otvorov triafajte guľôčkami. Ako golfová palica môže poslúžiť varecha, dlhý obuvák, ale loptičku môžu deti pokojne hodiť aj rukami.
7. Postavte si vežu z cukríkov marshmallow
(od 2,5 roka)
Čo potrebujete: balíček marshmallow a špajdle, špáradlá alebo špagety
Marshmallow nie sú len na jedenie! Oveľa lepšie urobíte, keď si z nich postavíte domček, vežu, alebo hoci aj model ľudskej DNA. Návod je jednoduchý: Špajdle alebo špagety si nalámte na rôzne dĺžky, a potom ich už len spájajte cukríkmi. Menšie deti si pri stavaní precvičia jemnú motoriku, väčšie už budú špekulovať nad statikou. A viete, čo je na hre najlepšie? Že sa pri nej zabavia aj dospelí. Tak schválne – kto postaví najvyššiu „Eiffelovku“?
8. Nájdite správnu farbu
(od 2,5 roka)
Čo nepotrebujete: len rôznofarebné predmety z bytu
Na začiatok vyberte nejakú farbu. Úlohou hráča je do určeného časového limitu priniesť čo najviac predmetov v danej farbe. Ak nechcete, aby krpec ťahal po byte červenú perinu či nebodaj bielu porcelánovú misu po babičke, hraciu zónu obmedzte na roztiahnutú deku alebo stôl. Na plochu naaranžujte mix rôznofarebných predmetov a nechajte dieťa, aby vyberalo.
9. Vypátrajte poklad
(od 2, 5 roka)
Čo potrebujete: malú hračku, 8 – 10 kartičiek, pero alebo fixku
Najskôr si premyslite, čo bude poklad. Môže to byť sladkosť, malá hračka, alebo hocičo neopozerané. Poklad dobre ukryte. Teraz si pripravte kartičky s indíciami, ktoré dieťa postupne privedú k pokladu. Príklad – na kartičku napíšte hádanku: „Velikánske bruško, na tom brušku uško, a v tom brušku čajíček. Čo je to?“ Správna odpoveď je hrnček. Dieťa pribehne k hrnčeku, ktorý leží na stole. Pod ním nájde ďalšiu kartičku s ďalšou hádankou: „Nie som ježko, a predsa pichám.“ Správna odpoveď je kaktus, pri ktorom leží ďalšia kartička. K pokladu nemusia viesť len hádanky, ale pokojne i mapky či rôzne úlohy.
10. Zhotovte si kŕmidlo pre vtáčikov
(od 2,5 roka)
Čo potrebujete: grep alebo pomaranč, vtáčí zob, oriešky a semienka, bravčovú masť, špagát, nožnice
Grep alebo pomaranč rozpoľte. Vyškriabte dužinu, čím zo šupky vytvoríte pomarančovú misku. Po obvode misky urobte štyri otvory, cez ktoré krížom prevlečiete dva špagáty. Tie nad miskou spojte, aby tvorili jedinú závesnú šnúru. Deti môžu zatiaľ miešať náplň z tuku a semienok. Tuhou zmesou naplňte pomarančovú misku, uhlaďte a kŕmidlo zaveste na konár pred oknom. Potom už len pojedajte citrusovú dužinu a sledujte hodujúcich vtáčikov.
11. Vyrobte si puzzle
(od 3 rokov)
Čo potrebujete: výkres alebo kartón, fixky alebo farbičky, nožnice
zdroj: freepik
Nakreslite si s deťmi obrázok. Mal by zabrať celú plochu výkresu, inak bude puzzle príliš náročné. Následne obrázok rozstrihajte na štvorčeky. Čím ich bude viac, tým bude puzzle ťažšie. Pomiešajte a skladajte. Ak chcete hru napínavejšiu, zapojte do skladania stopky alebo presýpacie hodiny. Kto bude najrýchlejší?
12. Čítajte myšlienky
(od 5 rokov)
Čo potrebujete: chuť hrať
Hráč č. 1 myslí na nejakú vec, no neprezradí ju. Ostatní hráči hádajú a pomáhajú si pritom otázkami, na ktoré musí hráč 1 odpovedať len ÁNO alebo NIE. Hru si môžete sťažiť tým, že každý hráč má nárok len na 10 alebo menej otázok. Príklad – hráči sa dohodnú, že budú hádať živočíchy. Hráč č. 1 si určí rybyčku. Hráči č. 2 a č. 3 sa pýtajú:
-
Žije to v našom dome? (Hráč 1 odpovie ÁNO).
-
Je to chlpaté? (NIE).
-
Je to hmyz? (NIE).
-
Pláva to? (ÁNO).
-
Je to rybička? (ÁNO!)
13. Zahrajte si hru s písmenkami
(od 6 rokov)
Čo potrebujete: kartičky alebo papieriky, fixku
Najskôr si zhotovte osem kartičiek s písmenami K, P, M, L, N, R, S a T. Spomedzi kartičiek si vyžrebujte jedno písmeno. V určenom časovom limite (napríklad 5 minút) musíte v domácnosti ponachádzať čo najviac predmetov, ktoré sa začínajú daným písmenom. Nájdené predmety ukladajte na určené miesto a potom spočítajte. Vyhráva ten, kto našiel najviac predmetov.
Príklad: Vyžrebované je písmeno P. Na kôpku môžete nosiť: pero, pohár, papier, pravítko, pulóver, atď. Abecedu môžete rozšíriť aj na ďalšie písmená, ale počítajte s tým, že predmety, začínajúce sa napríklad na „A“ sa budú hľadať ťažšie. Prípadne sa môžete zahrať v angličtine.
Autorka: Silvia Gašparcová
Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂