Už ste niekedy vytopili susedov? Alebo vytopili oni vás? V mnohých domácnostiach sa s takouto nepríjemnou situáciou už stretli. Vrátite sa z dovolenky a doma vás čakajú vyduté podlahy, popraskaná omietka, či zničená drahá elektronika. Prípadne vám zaklope na dvere nahnevaný sused, ktorý bude musieť vymaľovať. Voda z radiátora, prasknuté potrubie alebo pokazený vodovodný kohútik vedia v domácnosti narobiť veľkú škodu. Čo robiť, ak sa vám prihodí takéto nešťastie?
Ochráňte svoj majetok vopred
Samozrejmosťou je, že svoj domov aj seba môžete pred takouto nešťastnou náhodou ochrániť. Naše poistenie nehnuteľnosti ochráni váš domov napríklad pred vandalmi, ale aj živlami a vodou z vodovodných zariadení. Mnohé banky poistenie nehnuteľnosti vyžadujú pri poskytovaní hypotéky. Ak chcete svoj majetok ochrániť čo najlepšie, využite aj naše poistenie domácnosti. Chráňte tak nielen svoju nehnuteľnosť, ale aj váš nábytok a iné zariadenie domácnosti.
Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné
Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 20 % na online Poistenie domácnosti plus zľava 5 % pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.
Čo robiť, keď nájdete vytopený byt?
Škody hradíme z vášho poistenia nehnuteľnosti alebo poistenia domácnosti. V prípade, že ste vytopili aj susedov, je škoda hradená z vášho poistenia zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z vlastníctva nehnuteľnosti. Ako však postupovať, keď nájdete vytečený radiátor a chcete si zachovať dobré vzťahy so susedmi?
V prvom rade sa snažte minimalizovať škodu, napríklad ak voda z potrubia stále tečie, zastavte hlavný uzáver. Následne dôkladne zdokumentujte vzniknutú škodu vo svojom aj susedovom byte. Odfoťte poškodené steny, podlahy a zariadenie a postup opakujte u suseda. Čo najskôr kontaktujte poisťovňu, nahlásiť škodu môžete aj jednoducho online.
Doklady pre poisťovňu
Poisťovňa sa s vami spojí a vyšle na miesto zamestnanca, ktorý vykoná obhliadku priestoru a posúdi rozsah škôd. Určite nezabudnite vopred zdokumentovať škody. Poisťovňa vie posúdiť rozsah škôd aj priestoru, ktorý medzitým uschol, najlepšie však je, ak máte k dispozícii čo najreálnejšie fotografie vášho domova aj zariadenia.
Na posúdenie rozsahu škôd poisťovňou teda budete potrebovať:
- vašu fotografickú alebo videodokumentáciu škôd;
- doklady o vlastníctve nehnuteľnosti;
- účtovné doklady o kúpe zariadenia (napríklad cenných vecí alebo elektroniky);
- neskôr aj doklady o oprave zničeného zariadenia, stien a podláh (faktúry, pokladničné doklady).
Vytopili ste aj susedov?
Ak ste vytopili aj susedov, poproste ich, aby zničené veci nevyhadzovali až do momentu obhliadky a tiež si pripravili prípadné doklady. Následne je potrebné poisťovni doručiť doklady o oprave zničených vecí (faktúry, pokladničné bloky a podobne).
Po doručení všetkých dokladov a posúdení situácie poisťovňou vám poisťovňa vyplatí poistné krytie. Určite však nezabudnite odstrániť poruchu, kvôli ktorej sa vám takáto nešťastná situácia prihodila. Ak by ste totiž poruchu neopravili a vytopilo by vás znovu, nemali by ste nárok na poistné plnenie.
Želáme vám, aj pre dobro susedských vzťahov, aby vás nepríjemnosti obchádzali a nemuseli ste sa vrátiť z dovolenky do vytopeného bytu. Pre každý prípad však buďte pripravení a nezabudnite na poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Nielenže ušetríte množstvo peňazí pri renováciách, ale vyhnete sa aj zlým vzťahom so susedmi. Prečítajte si viac o našom poistení nehnuteľnosti a domácnosti.
Článok bol prvýkrát publikovaný 23. marca 2016 a aktualizovaný 19. februára 2024.