Táto komplikácia horúčky alebo zvýšenej teploty sa najčastejšie vyskytuje u detí od 5 mesiacov do 5 rokov, no neraz prekvapí aj šesťročné deti.
Ako vznikajú febrilné kŕče?
Febrilné kŕče sa obvykle rozvinú pri teplote nad 38 °C, ale často už aj pri samotnom vzostupe teploty.
Najčastejšie bývajú symetrické, dieťa môže byť pri nich napnuté ako luk, čo sa označuje ako tonické kŕče. Inou formou sú zášklby svalov, v tom prípade ide o klonické kŕče celého tela, prípadne len končatín alebo tváre.
Febrilné kŕče majú ale často skôr inú podobu. Objaviť sa môže škrípanie zubov, škúlenie, zatínanie pästí, zvýšená stuhnutosť svalov tela a končatín, porucha vedomia v zmysle otvorených očí a zároveň nereagovanie na podnety.
Ďalším príznakom môže byť zmodranie koncových častí tela a ochabnutie svalstva. Je to stav, keď vám dieťa doslova ovisne na rukách. K zastaveniu dýchania zvyčajne nedochádza a tento stav spontánne odoznie. Približne u osemdesiat až deväťdesiatpäť percent detí do niekoľkých sekúnd, prípadne maximálne do 15 minút.
„Febrilné kŕče nie sú nebezpečné, len u rodičov vyvolajú paniku. Existuje dokonca povera, že dieťa s febrilnými kŕčmi bude mať v dospelosti epilepsiu. Nebola však preukázaná žiadna súvislosť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., špecialista v oblasti urgentnej medicíny a dopĺňa, že výskyt febrilných kŕčov je nepredvídateľný. „Tri deti v rodine ich nikdy nemusia zažiť a u štvrtého dieťaťa sa objavia. To isté dieťa môže mať teplotu 40 °C bez kŕčov a o pár týždňov ich dostane už pri teplote 37, 8°C,“ vysvetľuje odborník.
Ako pomôcť pri kŕčoch?
-
Keď má dieťa teplotu a prestane náhle komunikovať, škrípe zubami, zatína pästičky, zrejme má febrilné kŕče. Zachovajte pokoj a okamžite ho začníte chladiť vlažnou vodou. Až potom mu podajte liek proti teplote.
-
Malé dieťa sprchujte vodou s teplotou 29 až 33 °C do 2 minút. Pri tejto manipuláci a ochladzovaní sa zvyčajne preberie a začne reagovať. Potom ho uložte do postele a prikryte ľahkou prikrývkou.
-
Staršiemu dieťaťu ihneď urobte zábal. Znova použite vlažnú vodu. Takto namočenou tkaninou mu prekryte hrudník a brucho. Zábal vymieňajte každých 15 minút dovtedy, kým teplota neklesne o 1 stupeň. Potom dieťa prekryte ľahkou prikrývkou a podajte mu antipyretikum.
-
Dieťa nikdy nesprchujte v studenej vode! Platí to aj pre zábaly. Studená voda zúži cievy v povrchových vrstvách kože, zníži prietok krvi cez kožu a tým aj odovzdávanie tepla do okolia. Ochladzovanie tela sa zastaví a teplota sa týmto postupom môže paradoxne ešte zvýšiť.
-
Na ochladzovanie nepoužívajte vrecká s ľadom, ktoré dieťaťu uložíte pod pazuchy, na oblasť pečene a slabín. Niektorí tento postup odporúčajú, pretože týmito miestami prechádzajú veľké cievy. Nemá to význam. Ochladzovanie totiž prebieha pri odparovaní vody z povrchu kože. Čím je takto chladená väčšia plocha, tým je pokles teploty rýchlejší. Mokrá plachta predsa prekryje väčšiu plochu ako vrecko uložené pod pazuchou.
-
V prípade, že napriek realizovaným opatreniam u dieťaťa pretrváva bezvedomie, uložte ho do stabilizovanej polohy na boku a ihneď privolajte lekársku pomoc.
Ako podávať lieky?
Niektorí odborníci radia pri znižovaní teploty striedať 2 lieky, napríklad preparáty s obsahom paracetamol s liekmi s účinnou látkou ibuprofén. „Odporúčam dieťaťu dávať skôr jeden typ lieku, no pravidelne. Napríklad preparáty paracetamolu treba podávať v 6 hodinových intervaloch, teda štyrikrát denne.
Prvé dávky môže dostať aj skôr, už po 3 – 4 hodinách, no ďalšia dávka má potom nasledovať až po 6 hodinách. V takom prípade ale treba sledovať, aby nebola prekročená súhrnná denná dávka. Paracetamol je totiž jeden z najnebezpečnejších liekov.
Už 6 tabliet je denná dávka pre dospelého a 20 tabliet môže viesť k rozpadu pečene. Ak sa rodičia rozhodnú pre lieky s obsahom ibuprofénu, mali by ho dávkovať ideálne po 8 hodinách. Minimálny odstup medzi jednotlivými dávkami je 6 hodín. Na pravidelnosť by som pri týchto liekoch naozaj dbal. Keď sa totiž nepodajú v určenom intervale, koncentrácia klesne pod účinnú úroveň. Aj striedanie dvoch liekov môže mať za následok, že ani jeden z nich nebude v krvi v účinnom množstve,“ upozorňuje docent Dobiáš.
Diazepam. Áno či nie?
Nemálo pediatrov odporúča pri horúčkach okrem antipyretík aj preventívne podávanie lieku s účinnou látkou diazepam. „Je fakt, že diazepam môže oddialiť nástup kŕčov, no doba jeho účinku je najviac 4 hodiny, pričom horúčkovité ochorenie trvá obvykle 3 až 4 dni. Znamená to, že by ho rodič mal podávať ako prevenciu febrilných kŕčov šesťkrát denne počas napríklad 3 dní. Čiže vždy, keď má dieťa teplotu. Nie je to vhodné, keď sa ani nevie, či dieťa vôbec kŕče dostane. Koniec – koncov stáva sa to len u malého percenta detí a navyše nie sú nebezpečné. Chladenie vlažnou vodou a podávanie liekov na znižovanie teploty je preto určite rozumnejšia a prirodzenejšia voľba ako pravidelné podávanie silných sedatív,“ tvrdí odborník.
Kedy ísť s dieťaťom na pohotovosť?
Tu treba rozlíšiť, či dieťa postihli nekomplikované alebo komplikované kŕče.
-
Nekomplikované kŕče trvajú do 15 minút, po liečbe chladením prejdú do 2 minút. Prejavujú sa symetricky na oboch stranách tela a utíši ich domáca laická prvá pomoc chladením. Nevyžadujú si transport do zdravotníckeho zariadenia. Ak ale teplota po domácej liečbe neklesne do 48 hodín, navštívte s dieťaťom pediatra. V tom prípade treba spomenúť, že malo febrilné kŕče a lekár rozhodne o tom, či je potrebné neurologické vyšetrenie.
-
Komplikované kŕče pretrvávajú dlhšie ako 15 minút a napriek liečbe chladením a liekmi na zníženie teploty sa opakujú do 24 hodín. Prejavujú sa na jednej strane tela, na jednej končatine a po chladení dieťa odmieta tekutitny. Vtedy je potrebné vyšetrenie lekárom. Môžu totiž signalizovať nejaké závažné ochorenie mozgu, napríklad zápal mozgových blán, čiže meningitídu. Príznakom býva stuhnutý krk, bodkovité krvácanie pod pazuchami a na slabinách. V pokročilom štádiu pokryvájú aj hrudník, bruško a stehná.
Akom predísť kŕčom?
Chorému dieťaťu pravidelne merajte teplotu. Pri horúčke nad 38 °C mu podajte antipyretikum a dostatok vlažných tekutín. Ak je teplota vystúpi nad 39 °C, ihneď mu urobte mokrý zábal alebo mu poskytnite vlažnú sprchu.