Čo majú obe ochorenia spoločné?
Chrípka aj covid-19 sú nákazlivé respiračné ochorenia – toto majú spoločné. Hoci ide o rozdielne vírusy, príznaky sú pri oboch ochoreniach podobné.
Obe ochorenia postihujú pľúca a dýchacie cesty, no môžu sa rozšíriť aj do iných častí tela. Priebeh môže byť pri chrípke, ako aj pri covid-19 mierny, ale aj ťažký. V obidvoch prípadoch hrozí zápal pľúc, čo je potenciálne smrteľná diagnóza.
Spoločné príznaky:
- horúčka;
- kašeľ;
- bolesti svalov celého tela;
- zvracanie a hnačky – najmä u detí.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
Chrípka a covid-19 sa šíria podobne
Obe diagnózy majú na „svedomí“ vírusy, ktoré sa šíria podobným spôsobom. Prenos sa deje kvapôčkovou cestou, keď chorí zakašlú, kýchajú, alebo sa dotýkajú rôznych predmetov.
Najmenšie častice vírusu zostávajú vo vzduchu dlhšie, a tak sa môžete nakaziť aj vtedy, keď nakazený človek odišiel. Obe ochorenia však majú svoju inkubačnú dobu, takže si niekoľko dní nemusíte uvedomovať, že máte v sebe vírus, a za ten čas ho nevedomky rozširujete po okolí.
Zdroj: Adobe Stock
Liečba chrípky a covid-19
V oboch prípadoch sú antibiotiká neúčinné. Antibiotiká proti vírusom nezaberajú, liečia sa nimi bakteriálne infekcie. To znamená, že liečba je zameraná na zmiernenie prejavov – v prvom rade je to znižovanie horúčky.
Vážnejšie prípady, ktoré nemožno liečiť doma, vyžadujú hospitalizáciu. Najohrozenejší pacienti sú odkázaní na ventilátor – prístroj, ktorý dýcha za nich.
Covid-19
Pôvod: Ochorenie zapríčiňuje koronavírus z roku 2019, známy aj ako SARS-CoV-2.
Inkubačná doba: 2 až 14 dní.
Príznaky covid-19: Väčšina infikovaných má len mierne, alebo žiadne príznaky. Niektorí pacienti majú veľmi vážne respiračné problémy – nemôžu sa nadýchnuť, lapajú po dychu.
Typické príznaky covidu:
- kašeľ;
- horúčka alebo zimnica;
- ťažkosti s dýchaním (dýchavica);
- bolesti hlavy, hrdla alebo svalov;
- náhla únava;
- hnačka;
- nevoľnosť alebo zvracanie;
- upchatý nos (nádcha);
- strata čuchu a/alebo chuti;
Komplikácie pri covide
Po závažnom priebehu covidu sa objavujú rôzne komplikácie, vrátane dlhodobého poškodenie organizmu. Stále ešte nevieme všetko, ale ide hlavne o poškodenie pľúc, srdca, obličiek, nervov, mozgu.
Očkovanie proti covid-19
V súčasnosti sú už dostupné vakcíny. Vedci z celého sveta pokračujú vo vývoji a testovaní ďalších. Infektológovia zbierajú údaje o nahlasovaných vedľajších účinkoch, ako je to pri všetkých nových liekoch a vakcínach.
Očkovanie na Slovensku prebieha už niekoľko mesiacov a cieľom je dosiahnuť tzv. kolektívnu imunitu.
Ďalší postup závisí od dostupnosti vakcín, ako aj od odborného zhodnotenia stavu, ako vakcinácia zaúčinkuje po niekoľkých mesiacoch
Zdroj: Adobe Stock
Chrípka
Pôvod: Ochorenie vyvolávajú rôzne typy a kmene chrípkových vírusov. Každý rok kolujú iné kmene.
Inkubačná doba: 1 až 3 dni.
Príznaky chrípky: Chrípka zvyčajne nie je bezpríznaková. Najčastejšie sa objavuje bolesť hlavy alebo svalov, horúčka (zimnica), veľká telesná slabosť.
Komplikácie pri chrípke
Niekedy nastanú sekundárne bakteriálne infekcie, ktoré treba liečiť antibiotikami. Vážnejšie komplikácie zahŕňajú zápal srdcového svalu (myokarditída), zápal mozgu (encefalitída) alebo zápal svalov (myozitída, rabdomyolýza). V najťažších prípadoch hrozí multiorgánové zlyhanie.
Očkovanie proti chrípke
Očkovanie proti chrípke funguje ako prevencia pred najnebezpečnejšími typmi a kmeňmi vírusov. Každý rok sa očkuje proti iným typom a kmeňom, podľa toho, ktoré boli vyhodnotené ako najrizikovejšie, resp. najrozšírenejšie.
Úmrtnosť na chrípku a covid-19
Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva SR, je miera úmrtnosti na COVID-19 v Slovenskej republike približne desaťkrát vyššia, ako pri chrípke. Avšak, pri úmrtiach mimo červenú zónu, nie je vždy zrejmý pôvodca, ktorý k ochoreniu a smrti viedol.
Existuje už liek na covid-19?
Vedci aktuálne testujú viacero prípravkov. Kanadská štúdia preukázala vysokú účinnosť protizápalového lieku kolchicín, ktorý je prioritne určený na dnu a artritídu. Európska lieková agentúra odporučila použitie kombinácie tzv. monoklonálnych protilátok v liečbe covidu.
Prevencia pred chrípkou a inými vírusmi
Najlepšou prevenciou pred vírusovými ochoreniami je dôsledná hygiena, dostatok vitamínov a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Samozrejme, v tomto období musíme dodržiavať odstup od iných ľudí, a to aspoň na vzdialenosť 2 metrov.
Ak si myslíte, že uvedená prevencia nemusí stačiť, môžete požiadať o očkovanie proti chrípke. Union zdravotná poisťovňa vám preplatí vakcínu v plnej výške.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-disease-2019-vs-the-flu
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-vs-flu/art-20490339
https://www.amedi.sk/podujatia/files/files/03052018145603-4brazinovaumrtnostachripka.pdf?fbclid=IwAR0weHpBsHg-Y5pGNaV5JIFNfa_tio6tYQ4uwpHDknZTcwta1H0vhsfKraU