Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Črevná chrípka. Virózy neútočia len na dýchacie cesty, ohrozené sú aj črevá

Vírusy ohrozujú aj črevá
Ak vám stúpla teplota, napína vás na zvracanie a hnačky neprechádzajú ani po 2 – 3 dňoch, spozornite. Takto sa prejavuje črevná chrípka.
Vírusy ohrozujú aj črevá
V článku si prečítate

Nevoľnosť, pocit na zvracanie, hnačka alebo nadúvanie – to všetko signalizuje tráviace problémy. Automaticky začíname pátrať po tom, čo „zlé“ sme zjedli alebo vypili.

Zvyčajne je to naozaj tak, že sme sa „len“ prejedli, alebo to prehnali s alkoholom. No nie vždy tieto prejavy súvisia so stravou a alkoholom.

Ak problémy vyplynuli z nevhodného režimu, diéta je najlepším krokom. No ak vám stúpla teplota a hnačky neprechádzajú ani po 2 – 3 dňoch, musíte spozornieť. Práve takto sa prejavuje črevná chrípka.

Črevná chrípka: pokazené jedlo, či vírus?

Ako sme napísali v názve, vírusy nenapádajú len dýchacie cesty. Samozrejme, že v jesennom období hovoríme o rôznych vírusoch práve v tomto zmysle, veď je nesporné, že tieto prípady sú najčastejšie.

Na druhej strane, v akomkoľvek ročnom období sa objavujú virózy tráviaceho traktu. Takejto viróze sa hovorí aj črevná chrípka alebo brušná chrípka. Virózy tráviaceho traktu teda nevzniknú len z toho, že nám niečo „nesadlo“.

Ako sa nakazíte črevnou chrípkou?

Nemusí to byť vždy po kontakte s infikovaným človekom. Vírusy, ktoré vyvolávajú tráviace ťažkosti, sa prenášajú tiež jedlom, vodou alebo použitým riadom.

Patríte do rizikovej skupiny?

Rovnako ako pri iných virózach, aj pri črevnej chrípke sú najviac ohrozené malé deti, starší ľudia a pacienti s oslabenou imunitou.

Vírusy, ktoré najčastejšie vyvolávajú črevnú virózu:

Norovírus – bežný medzi deťmi školského veku (najmä prvý stupeň ZŠ). Častými ohniskami sú aj nemocnice a výletné lode.

Rotavírus – najčastejšia príčina gastroenteritídy u detí. Neraz koluje aj v domovoch dôchodcov a v opatrovateľských zariadeniach.

Astrovírus – vyvoláva zápaly žalúdka a čriev, a to predovšetkým u dojčiat a malých detí.

Črevný adenovírus – útočí najmä na dýchací, ale niektoré druhy aj na tráviaci systém.

COVID-19 – pri tejto infekcii nemusíte mať problémy s dýchaním, v niektorých prípadoch sa objavujú žalúdočné ťažkosti.

Ako lekár zistí, o aký vírus ide?

Konkrétny vírus, ktorým ste sa infikovali, vie lekár identifikovať zo vzorky stolice. Tento test však väčšinou nie je potrebný, lebo najbežnejšie črevné vírusy sa liečia rovnakými postupmi.
Ak však má lekár podozrenie na bakteriálny pôvod infekcie, navrhne vám test na kultiváciu stolice. Výsledok ukáže, či a akú baktériu máte v črevách, a takisto citlivosť na antibiotiká.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Príznaky črevnej chrípky

Objavujú sa zvyčajne do 4 až 48 hodín po kontakte s vírusom. Niekedy to teda ide tak rýchlo, že si ani neuvedomíme, ako a kde sme sa infikovali. Čo sa týka príznakov, sú to predovšetkým:

Kedy vyhľadať lekára?

U najmenších detí sa vážna dehydratácia prejaví napríklad aj prepadnutím pokožky v oblasti fontanely. Rýchla lekárska pomoc je nevyhnutná aj pri kombinácii hnačka + dýchacie problémy.

Ďalšie nebezpečné stavy:

Črevná chrípka: liečba

Všetci už vieme, že vírusové ochorenia sa nemajú a ani nedajú liečiť antibiotikami. Preto liečime len príznaky črevnej chrípky – hovoríme v tomto zmysle o podpornej liečbe.

Cieľom je, aby telo malo dostatok tekutín. Okrem toho, zvracaním a hnačkami strácame aj dôležité elektrolyty: soli a minerály. Aj tie potrebujeme doplniť.

V prípade, že telo neudrží ani vodu, príp. zvraciate alebo hnačkujete dlhšie ako 2 – 3 dni, poraďte sa s lekárom. Dôležité je to hlavne u malých detí, tehotných žien a oslabených pacientov.

Črevná chrípka ustúpi u väčšiny chorých do niekoľkých dní aj bez liečby. Samozrejme, nestane sa to bez náhrady tekutín a elektrolytov.

Pri dlhotrvajúcej črevnej viróze sú nevyhnutné infúzie. Aj na črevnú chrípku sa totiž dá umrieť, a to kvôli silnej dehydratácii!

Ako nahradiť stratené tekutiny?

V lekárňach zoženiete voľnopredajné roztoky na doplnenie stratených minerálov a vitamínov. Väčšie deti a dospelí môžu vyskúšať športové nápoje a minerálky (určené na tieto stavy).

Napína vás pri pití?

Skúste piť po lyžičkách a s prestávkami. Každých 30 až 60 minút by ste mali prijať aspoň 1 dl tekutín. Pri črevnej chrípke nepite ovocné džúsy, limonády ani kolové nápoje. Tieto tekutiny vám nenahradia stratené minerály a soli, navyše zhoršujú hnačku i nadúvanie.

Čo môžete jesť pri brušnej viróze?

V prvom rade – nenúťte sa nasilu do jedla. Prvoradé sú tekutiny. Spočiatku jedzte len malé porcie. Základné odporúčanie teda znie: menej a častejšie. K overeným potravinám patria:

Črevná chrípka: prevencia

Ako sa čo najlepšie chrániť pred črevnou chrípkou? Podobne ako pred inými virózami. Najdôležitejšia je dobrá hygiena, najmä hygiena rúk pred a po jedle, po použití toalety, po príchode zvonku, ale aj pri manipulácii so surovým mäsom alebo zeleninou.

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://medlineplus.gov/ency/article/000252.htm

https://www.healthline.com/health/viral-gastroenteritis

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.