Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cukrovka u detí: kedy a prečo sa prejaví?

ako sa prejaví cukrovka u detí
Cukrovka (diabetes mellitus) je chronický, a teda dlhodobý stav, pri ktorom je v krvnom obehu prítomná vysoká hladina cukru (glukózy). Súvisí so spracovaním sacharidov, ktoré má na svedomí hormón inzulín tvoriaci sa v podžalúdkovej žľaze, v pankrease.
ako sa prejaví cukrovka u detí
V článku si prečítate:

Inzulín umožňuje glukóze prechádzať z krvi do telesných buniek, ktoré ju využijú ako energiu. Telo človeka trpiaceho diabetom buď tvorí málo inzulínu, alebo na inzulín nereaguje správne. 

V prípade, že je v tele nedostatok (skutočný alebo relatívny) inzulínu, ostáva hladina glukózy v krvi dlhodobo zvýšená. To poškodzuje cievy, obličky, oči, nervový systém a srdce. U detí s príznakmi ochorenia diabetes mellitus treba čo najskôr skontrolovať hladinu cukru v krvi. 

Formy cukrovky

Vo všeobecnosti existujú dva hlavné typy cukrovky:

Diabetes 1. typu

Tento typ cukrovky sa u detí vyskytuje najčastejšie. Bunky pankreasu produkujúce inzulín začnú zanikať. V momente, keď stúpne hladina cukru v krvi, pankreas nedokáže vyprodukovať dostatok inzulínu na jeho odstránenie.

Cukor ostáva v krvnom obehu, v bunkách, naopak, chýba. Od určitej hladiny cukru v krvi sa cukor dostáva aj do moču, pričom na seba viaže vodu.

Liečba diabetu 1. typu spočíva v nahradení chýbajúceho inzulínu, kontrolovaní hladín glukózy v krvi a s tým súvisiacou diétou a fyzickou aktivitou.

Diabetes 2. typu

Cukrovka 2. typu bola známa ako „dospelácky diabetes“, pretože kedysi sa u detí nevyskytovala takmer vôbec. Je síce pravdou, že i dnes sa v detstve a dospievaní objavuje skôr zriedkavo, ale podstatne častejšie ako kedysi. Prečo? Pretože čoraz viac detí trpí obezitou a nedostatkom pohybu.

Tento typ diabetu vzniká pri sústavných zvýšených hladinách cukru v krvi. Zvyčajne sú spôsobené vysokým príjmom jednoduchých cukrov a nedostatkom pohybu. Pri neustálej vysokej produkcii inzulínu naň už bunky prestávajú reagovať. Liečba zahŕňa diétu, pokles hmotnosti (zmenou životného štýlu, predovšetkým diéty, fyzickej aktivity a stresových faktorov) a lieky.

Atoms/icons/80/grey-green/prebabatka-80

Vrátenie doplatkov za lieky pre deti

Aj pri bežnej viróze či chrípke, v lekárni často doplatíte desiatky eur. Vaše doplatky za lieky a dietetické potraviny pre deti preplácame bez akéhokoľvek finančného limitu.

V akom veku sa u detí najčastejšie objaví cukrovka?

Cukrovka 1. typu sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. V detstve má dva vrcholy: vo veku 5 až 6 rokov a potom vo veku 11 až 13 rokov.

Prvým znakom je zvýšenie frekvencie močenia (časté močenie najmä v noci). U malých detí môže spôsobiť, že odplienkované dieťa sa opäť začne pomočovať. S veľkou stratou vody prostredníctvom moču súvisí aj neuhasiteľný smäd.

Preto toto ochorenie dostalo názov sifón (voda človekom akoby preteká; grécky diabetes) a sladký (mellitus) podľa chuti moču. Moč je skutočne sladký, niektorí rodičia na to síce neprídu ochutnávaním (ako pradávni lekári), ale tým, že ak stúpnu do zasychajúceho moču, prilepí sa im zľahka podrážka.

Ďalšie príznaky – únava, chudnutie a zvýšená chuť do jedla súvisia s masívnou dehydratáciou a nedostatkom energie v bunkách. Takéto dieťa väčšinou aj zvláštne hlboko dýcha a má acetónový zápach z úst.

Mimoriadne dôležitá je včasná a správna diagnostika. Vysoká hladina cukru v krvi a dehydratácia spôsobená nepoznanou cukrovkou sú nebezpečné. Dieťa s prvozáchytom diabetu je vždy hospitalizované.

V prípade, že sa ochorenie nezachytí v úvode, deti často vyžadujú tekutinovú a inzulínovú liečbu na špecializovanej jednotke intenzívnej starostlivosti (diabetologické centrum).

Preto príznaky nezanedbávajte a informujte o nich pediatra alebo pediatričku, ktorí navrhnú ďalšie vyšetrenia. ​​

Ako sme spomenuli, cukrovka 2. typu sa u detí kedysi takmer vôbec nevyskytovala. S rastúcou mierou detskej obezity je však táto forma ochorenia u detí diagnostikovaná čoraz viac. Niekedy aj u detí mladších ako 10 rokov.

Okrem nadváhy a obezity riziko tohto typu cukrovky zvyšujú prítomnosť cukrovky v rodine a tiež tehotenský diabetes matky alebo iné zdravotné problémy ovplyvňujúce spracúvanie inzulínu.

Príznaky tohto typu cukrovky sú podobné cukrovke 1. typu a prejavujú sa postupne, nebadane. Okrem tučnoty môžete spozorovať aj tmavé oblasti kože, najmä okolo krku alebo v podpazuší.

Prvozáchyt cukrovky 1. typu u dieťaťa (najmä dovtedy zdravého) otrasie celou rodinou. Skutočnosť, ktorú by mali rodičia vstrebávať postupne, pretože ide o celoživotné ochorenie, na nich náhle dopadne.

V sústredení sa na zachovanie zdravia a života dieťaťa s nimi v úvode málokto prehovorí o ich pocitoch. Denný režim sa zmení od základov, stravovanie sa skomplikuje vážením a počítaním cukorných jednotiek, noci matiek sú bezsenné v strachu z hypoglykémie.

Denne musia rodičia (vo väčšine prípadov matka) s dieťaťom zvládať úkony, ktoré ani jednému nie sú príjemné (odbery krvi a aplikácia inzulínu). Prvé týždne ochorenia sú ako v sne, plynú rýchlo.

Je však potrebné ostať bdelými a vstrebať všetky informácie, ktoré vám doma pomôžu prežiť rôzne nečakané scenáre, ako napríklad horúčku, vracanie či nechutenstvo. Do nemocnice vstupuje rodič – laik a domov sa vracia rodič – expert na zmeny glykémie a zaobchádzanie s inzulínom. Samozrejme, časom je všetko ľahšie, „normálnejšie“.

Liečba cukrovky u detí

Dodržiavanie liečby diabetu nie je jednoduché ani pre dospelých, preto je na rodičoch, aby deťom pomohli svoj stav zvládať čo najlepšie. Samozrejme, v spolupráci s lekárskym personálom. 

Hoci je diabetes 1. typu nevyliečiteľný, deti s týmto ochorením sa vedia po čase zaradiť do bežného života (škola, škôlka, krúžky, cestovanie). Základom liečby cukrovky u detí sú monitorovanie hladiny cukru v krvi a inzulínová terapia. 

Inzulín je možné podávať vo forme viacerých podkožných injekcií denne (najčastejšie tzv. inzulínovým perom) alebo prostredníctvom inzulínovej pumpy. Neodmysliteľnou súčasťou liečby sú tiež zdravá výživadostatok pohybu

Ak sa podarí dlhodobo udržiavať hladiny cukru v krvi v normálnom rozmedzí, klesá významne riziko komplikácií. 

Zdroj: Adobe Stock

Dieťa pacientom aj lekárom

Vo veku, keď je už dieťa samostatnejšie, dokáže čiastočne prevziať zodpovednosť za svoj zdravotný stav. Deti staršie ako 7 rokov majú zvyčajne dobrú jemnú motoriku a ľahko sa naučia používať inzulínové pero pod dohľadom dospelej osoby.

Taktiež zvládnu meranie hladiny cukru v krvi niekoľkokrát denne pomocou jednoduchých testovacích prúžkov a glukomeru. Môžu si viesť svoj diabetický denník, do ktorého si zapíšu namerané hodnoty, avšak s kontrolou rodičov.

Ak sa dieťa dostatočne zapája, kontrolujú sa s rodičom vlastne navzájom, aby nedošlo k omylu, prípadne aby sa na čosi nezabudlo.

Deti s cukrovkou 1. typu sú vedené ako osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Na rozdiel od dospelých vyžadujú neustály dohľad. Napriek tomu ostávajú predovšetkým deťmi, väčšinu času vo svojej bezstarostnosti a veselosti. Preto nie je vhodné ich ľutovať alebo, naopak, sa im nejakým spôsobom vyhýbať či ich považovať za menejcenných.

Tak ako pri iných menej bežných ochoreniach, ľudia majú rôzne obavy a predsudky.
Ľudia trpiaci diabetom musia byť opatrní, čo sa týka stravy. Vždy im musí byť umožnené konzumovať vlastné jedlo, a to aj mimo bežného stravovacieho plánu (napríklad počas hodiny).

Aj keď časom spoznajú, kedy majú inzulínu málo a kedy priveľa, je vždy výhodnejšie, ak o tomto ochorení vie nielen triedny učiteľ alebo triedna učiteľka, ale aj spolužiaci a spolužiačky.

Prečo je dôležitá kontrola?

Možno neviete, že ak dieťa vezme priveľa inzulínu, hladina cukru v jeho krvi sa môže priveľmi znížiť, vznikne tzv. hypoglykémia. Prejavuje sa podráždenosťou či úzkosťou, potením, chvením, zrýchleným tepom, nevoľnosťou, únavou alebo slabosťou. Niekedy to môže znamenať smiešnu reč, nehodiace sa odpovede alebo čudné písmo.

Je potrebné si tieto príznaky všímať a čím skôr dieťaťu podať niečo s obsahom cukru, pretože hypoglykémia môže viesť až k strate vedomia, kŕčom či náhlej smrti.

Naopak, ak dieťa užije veľmi málo inzulínu, prejavia sa príznaky podobné symptómom cukrovky: zvýšené močenie, neustály smäd, zvýšená chuť do jedla a strata hmotnosti.

Medzi novinky v monitorovaní hladiny cukru v krvi patria glukózové senzory. Zabezpečujú prakticky nepretržitú kontrolu glykémie. Takpovediac umožňujú rodičom v noci sa vyspať, pretože senzor hlási nebezpečné poklesy hladiny cukru.

Je dôležité s dieťaťom o všetkom hovoriť a podporiť rozvíjanie dobrých návykov, ktoré mu pomôžu udržiavať ochorenie pod kontrolou už v detstve. Pevný základ je nevyhnutný pre dobrú kompenzáciu v období dospievania, keď majú úplne iné starosti než vlastné zdravie.

Rodičia malých detí s cukrovkou sa okrem lekárskej pomoci môžu obrátiť aj na aktívne rodičovské skupiny, ktoré je možné nájsť aj na sociálnych sieťach. O dôležitých režimových opatreniach sa však treba vždy poradiť i s ošetrujúcim diabetológom či ošetrujúcou diabetologičkou, nielen s rodičmi na fórach – každé dieťa je predsa iné.

Včasná diagnostika zachraňuje

Všimli ste si, že vaše dieťa je stále smädné, v noci chodí niekoľkokrát cikať alebo má veľa pomočených plienok, je častejšie hladné a unavené? Zvláštne dýcha a čudne vonia? Môžu to byť príznaky cukrovky.

Základom je nevynechávať pravidelné kontroly v pediatrickej ambulancii a v prípade podozrenia ísť s dieťaťom na vyšetrenie, nečakať do ďalšieho dňa. Včasná diagnostika a dôsledné dodržiavanie diabetického režimu sú základom dobrého zvládnutia cukrovky u detí.

Stiahnite si e-book Preventívne prehliadkyv pediatrickej ambulancii

V e-booku sa dozviete všetky dôležité informácie o prevencii detí v ambulancii detského a zubného lekára či lekárky.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Elena Lopes Rua, pediatrička zaradená v špecializácii pediatria, so skúsenosťami z predchádzajúcich pracovísk zo všeobecnej internej a infekčnej pediatrie, pôsobiaca v pediatrickej ambulancii v poliklinike MEDANTE.

Zdroje: pregnancybirthbaby.org.au, healthychildren.org, rch.org.au

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.