Minimum, ktoré pre seba môžte spraviť, je využiť čas efektívne, napríklad aj na prechádzke. Veľa z vás, mamičiek, trávi vonku s kočíkom aj niekoľko hodín denne. Preto vám odporúčame pár tipov ako pri prechádzke zamakať na sebe a neuškodiť si.
1. Správny aktívny postoj
Zdroj: Archív Vitalclinic
Aktívny postoj spočíva v správnom nastavení jednotlivých segmentov tela, miernym tlakom rúk do madla kočíku sa spevní (aktivuje) svalstvo trupu. V aktívnom postoji si však musíte uvedomiť aj tzv. vytiahnutie do dĺžky – akoby ste sa chceli vyrásť, hlavou sa dotknúť stropu.
Nastavte si držanie tela pri kočíku:
Trup je vzpriamený, neprehýbaze sa v driekovej chrbtici (aktivované brušné a sedacie svaly), snažíte sa pupok vytiahnuť ku hrudnej kosti. Ramená a lopatky tlačíte smerom dolu a od tela. Rukami sa držíte kočíka v šírke ramien, tlak do dlane smeruje v predĺžení preklaktia, pričom prsty zostávajú uvoľnené. Hlava nesmie byť v predsune, brada mierne zatiahnutá, vyťahujete sa smerom nahor.
2. Chôdza
Pri chôdzi sa snažíte udržať postavenie tela z aktívneho postoja. Po celý čas chôdze sa vyťahujete hlavou smerom nahor, brušné svaly sú aktívne. Vyvarujte sa kŕčovitému držaniu tela.
Zdroj: Archív Vitalclinic
3. Drepy
Zdroj: Archív Vitalclinic
-
Chodidlá sú postavené na šírku bedier;
-
kolená pri prevedení drepu nepredbiehajú špičky;
-
brušné svaly sú aktívne – vyvarovať sa treba vťahovaniu pupku ku chrbtici;
-
dolné rebrové oblúky nevytŕčajú – môžete si to skontrolovať priložením ruky na dolné rebrá;
-
hrudná chrbtica ostáva vzpriamená; vyvarujte sa vyhrbeniu;
-
krčná chrbtica a hlava sú v predĺžení celej chrbtice, brada je zatiahnutá; pozor na záklon alebo prílišný predklon, či predsun hlavy.
4. Výpady
Zdroj: Archív Vitalclinic
-
Začínate opäť z aktívneho postoja;
-
dôležitá je opora o prednú dolnú končatinu – sústredíte sa, aby ste záťaž na chodidle rozložili medzi bruško pod palcom, malíček a stred pätnej kosti;
-
koleno opäť nepredbieha špičku chodidla a vždy je postavené nad členkom – neuhýba do strán;
-
pozor na zošikmenie panvy a prehnutie v driekovej chrbtici;
-
trup je spevnený a napriamený – vyvarujte sa kompenzácii cez predklon, záklonu trupu alebo akémukoľvek vyhrbeniu;
-
brada je zatiahnutá, hlavou sa vyťahujee do dĺžky.
Aj napriek tomu, že tieto cviky vyzerajú jednoducho, je dobré si ich prejsť a precvičiť so skúseným fyzioterapeutom. Ak už raz pochopíte základ správneho nastavenia jednotlivých kĺbov a segmentov tela, osvojíte si ich a máte takmer vyhraté!
Garant článku: Vitalclinic