Článok bol prvýkrát publikovaný 7. mája 2021 a aktualizovaný 9. mája 2024.
Poznáme to všetci. Cyklisti nadávajú na motoristov, akí sú bezohľadní a naopak, motoristom zase „lezú na nervy” cyklisti. Pozrime sa spoločne na pravidlá, aby sme nabudúce nemuseli šomrať jeden na druhého. Uvádza ich vyhláška pre cyklistov. Vzájomný rešpekt a vedomie, že na ceste robíme všetko správne, výrazne prispeje k pokojnej jazde.
Poznáte základné pravidlá pre cyklistov?
Pravidlá pre cyklistov v roku 2020 boli mierne pozmenené. Vypustila sa napríklad povinnosť nosiť prilbu a reflexné prvky mimo obce, ak máte viac ako 15 rokov. Ostalo len pri odporúčaní.
Paragraf 55 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. pripomína základné pravidlá pre cyklistov:
- Jazdí sa predovšetkým po cestičke pre cyklistov vpravo, pokiaľ nie je, tak za sebou pri pravom okraji vozovky. Ak sa neohrozia chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici.
- Cyklista môže obchádzať stojace vozidlo aj sprava.
- Cyklisti sú na ceste povinní jazdiť jednotlivo za sebou.
- Samotný bicykel musí byť počas jazdy za zníženej viditeľnosti vybavený ako reflexnými prvkami, tak aj osvetlením vpredu a vzadu! V obci aj mimo nej.
- Od januára 2017 cyklisti na Slovensku môžu pred jazdou požívať alkoholické nápoje. Výsledné promile však nesmie prekročiť 0,5 promile. Platí to však iba v zastavanom území obce a na cykloceste. Mimo týchto zón je nulová tolerancia.
A na záver netreba zabúdať na základné veci vo výbave cyklistu, vďaka ktorej budete pri ostatných motoristov viditeľnejší.
Patria sem osvetlenie a reflexné prvky. Vesta je dôkazom zodpovednosti a prilba pre vás znamená ešte väčšie bezpečie.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Využívajte najmä cyklocesty
Najlepšou možnosťou, ako si zajazdiť bez stresu, že „nabehnete” niekam, kam nemáte, je využívanie cesty špeciálne pre tých dvojkolesových. Takým je chodník pre cyklistov. Na Slovensku nám za posledné roky výrazne pribudli. No aj napriek tomu existuje ešte veľmi veľa úsekov, kdechýbajú a na cyklistov tak čakajú nástrahy v podobe jazdy v premávke plnej áut, kruhových objazdov a tak ďalej…
Môže ísť cyklista po rýchlostnej ceste?
Nie, nemôže. Rovnako ako nemá čo robiť ani na diaľnici. Napriek tomu z času na čas v dopravných správach započuť o tom, ako tam niekto zablúdil…
Ak už sa vám to predsa len podarí, stiahnite sa čo najskôr za zvodidlá a zavolajte si na pomoc nejaký odvoz.
Cyklisti a chodci
Na kombinovanej cestičke pre chodcov a cyklistov nesmie cyklista ohroziť chodca. Ak má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len svoj pruh.
Pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestičku a vychádzaní z nej, sa nesmú vzájomne ohroziť.
Takisto sa nemá jazdiť po chodníku. Ten je určený predovšetkým pre chodcov, kde by mali mať dostatočný priestor na pohyb bez obáv z kolízie s bicyklom. Pravidlá cestnej premávky preto odporúčajú cyklistom využívať hlavne cyklotrasy.
Majte poistený bicykel aj auto
Stať sa môže čokoľvek. Neplatí to len pri vašom zdraví, ale aj majetku. A k nemu patrí aj bicykel. Najmä, ak ste zaň zaplatili trochu viac a využívate ho na ceste často, oplatí sa mať poistenie bicykla.
Ako si ho vybaviť? Zahŕňa ho výhodné poistenie domácnosti od Union a všetko si pohodlne vyklikáte online.
Platí na všetkých vašich výletoch, takže vám odpadne starosť o bicykel, kdekoľvek budete. A v prípade vodičov vám pri zrážke s cyklistom môže výrazne pomôcť PZP a havarijné poistenie.