Cysta je dutina vyplnená tekutinou. Táto tekutina môže mať rôzny charakter, môže byť číra, môže to byť hlien, krv alebo tuk. Často sa nájde cysta počas preventívnej prehliadky, menej často ženu ku gynekológovi dovedú problémy.
Anatomické pomery v malej panve a bruchu dovoľujú ovariálnym cystám narásť do veľkých rozmerov. Cysty môžu produkovať hormóny, a tým narúšať menštruačný cyklus. Pokiaľ je cysta endometriózna, príznakom môže byť bolesť, inak cysty nezvyknú bolieť. Bolesti prídu, keď cysta praskne, alebo keď sa cysta otočí okolo svojej osi.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Benígne útvary na vaječníku/vajcovode
-
Folikulárna cysta – zväčšený neprasknutý folikul. Väčšinou zmizne sama. Odstraňuje sa pri pretrvávaní cysty a istej veľkosti (väčšinou viac ako 5 cm), a to hlavne u žien po postmenopauze.
-
Korpusluteálna cysta. Corpus luteum je žlté teliesko. Tvorí sa u každej ovulujúcej ženy. Väčšinou zmizne sama.
-
Hemoragická cysta vzniká tak, že príde k zakrvácaniu do folikulárnej alebo korpusluteálnej cysty. Väčšinou zmiznú samy.
-
Endometrióm je prejavom endometriózy vo vaječníku. Endometrióza je ochorenie, kedy sa sliznica maternice vyskytuje mimo dutiny maternice. Táto sliznica krváca do príslušného orgánu (sliznica maternice krváca pri menštruácii), krv sa tu hromadí a premení sa na hustú čokoládovú hmotu.
-
Paraovariálna cysta je tekutinou vyplnená cysta, ktorá je pri vaječníku, nie vo vaječníku.
-
Cystadenóm serózny alebo mucinózny sú benígne nádory ovária vyplnené buď tekutinou alebo hlienom. Môžu dosahovať obrovských rozmerov (bol zaznamenaný prípad aj v rozmeroch 42 × 28 × 25 cm a 7,250 kg).
-
Dermoidná cysta (zrelý teratóm, germinálny nádor) obsahuje hustý tuk a útvary z rôzneho tkaniva (vlasy, zuby, chrupavka). Znie to strašidelne, ale pravdepodobnosť, že táto cysta sa premení na malígnu je veľmi malá, a to 0,17–1,4 %. Cysta má veľmi typický obraz na ultrazvuku alebo röntgene, takže je ľahké ju identifikovať.
-
Solídne (tuhé) nádory ovária (čiže nie dutina vyplnená tekutinou, ale útvary z tkaniva) môžu byť napr. fibrómy (z väzivových buniek), myómy (zo svalových buniek). Solídne nádory sú zvyčajne benígne. Väčšinou sa vyberajú vcelku, pretože ultrazvukom sa ťažko posudzuje ich charakter.
-
Hydrosalpinx je patologické rozšírenie vajcovodu, vajcovod je vyplnený tekutinou. Normálne vajcovod nie je na ultrazvuku viditeľný. Saktosalpinx má typický ultrazvukový obraz. Ženy s hydrosalpinxom majú menšiu šancu otehotnieť pri IVF (umelom oplodnení), preto sa odporúča odstránenie pred samotným IVF.
-
Tuboovariálny absces je proces, kedy silný zápal (infekcia) zahŕňa vaječník, vajcovod a tieto orgány sú vyplnené hnisom. Zápalový proces veľmi často zničí obe štruktúry, ktoré takto strácajú svoju funkciu. Liečba je antibiotická a väčšinou aj chirurgická.
Zdroj: Promama
Akútne stavy
Ruptúra cysty. Často praskne funkčná cysta a táto tekutina irituje pobrušnicu, čo vyvoláva bolesť. Pri prasknutí cysty sa môže stať, že prasklina zasiahne aj krvnú cievu a žena krváca do brucha. Toto krvácanie môže byť malé (napr. pri normálnej ovulácii, veľa žien to má pri každej ovulácii), alebo výnimočne aj veľké a žena môže stratiť niekoľko litrov krvi. V týchto prípadoch je nevyhnutná operácia. Vtedy to zaraďujeme medzi akútne brušné príhody.
Torkvácia vaječníka je, keď sa cysta otočí okolo svojej osi. Týmto sa priškrtia vaječníkové cievy a vaječník môže odumrieť. Stav je veľmi bolestivý. Patrí medzi akútne brušné príhody a často je nevyhnutná operácia. Ak je vaječník vitálny, tak sa otočí nazad a cysta sa odoperuje. Niekedy sa však už zachrániť nedá a musí sa odstrániť celý.
Cysta, folikul alebo žlté teliesko?
Väčšinou sú cysty bez príznakov a cysty ako také vznikajú u každej ženy počas menštruačného cyklu. Často sa stane, že žene je odporučené ísť na gynekológiu kvôli tomu, že jej napr. na ultrazvuku brucha alebo CT vyšetrení našli cystu.
Pokiaľ je to tenkostenná cysta vyplnená vodou a je do 3 cm, gynekológovia to ani nevolajú cysta, ale folikul. Taktiež žlté teliesko môže vyzerať ako cysta. Folikul aj žlté teliesko sú normálne súčasti menštruačného cyklu a nemusíme sa nimi zaoberať v zmysle kontrol či operácií (samozrejme, okrem vyššie uvedených akútnych príhod).
Tip od nás
Prečítajte si aj ďalší článok MUDr. Denisy Marcišovej o myómoch maternice.
Diagnostika nálezov na vaječníkoch
Diagnostika je ultrazvuková. Normálne vaječníky (hlavne u starších žien, alebo žien užívajúcich antikoncepciu) nemusia byť viditeľné. Môžu byť prekryté črevami. Ultrazvukový obraz nie je dobrý, ak je v črevách veľa vzduchu. Na to, čo vidíme, teda vplýva veľa faktorov. Avšak cysty na vaječníkoch vidíme takmer vždy.
Už z ultrazvuku máme veľmi slušný odhad, či je cysta benígna, alebo ide o malígny nález (rakovinu). Pokiaľ je cysta tenkostenná, málo prekrvená a vyplnená vodou, tak je takmer isté, že cysta je benígna.
Pokiaľ má cysta rôzne komponenty, a to hlavne solídne (tuhé) s veľkým prekrvnením, máme silné podozrenie na nádorové ochorenie vaječníka. Existujú rôzne diagnostické programy a tabuľky, podľa ktorých sa dajú tieto útvary identifikovať – napr. IOTA.
Diagnostickým doplnkom sú onkomarkery, hlavne CA 125. Zvýšený marker môže znamenať rakovinu. Pozor! Onkomarkery neslúžia ako preventívne vyšetrenie. V minulosti sa v rámci preventívnej prehliadky vyšetrovali každej žene. Nie je to však vhodné robiť, pretože tieto markery môžu byť zvýšené aj z iných dôvodov, napr. kvôli zápalu alebo endometrióze.
Preto boli ženy zbytočne vystavené obavám, že majú rakovinu, aj keď bol marker zvýšený iba minimálne a nič nenasvedčovalo rakovine. Onkomarkery slúžia na doplnenie diagnostiky a monitorovanie liečby nádorových ochorení. Samotná hodnota CA 125 nám nepovie nič.
Liečba cýst na vaječníkoch
Najčastejšia liečba je nechať telo sa o cystu postarať. Väčšina cýst zmizne sama. Niekedy sa cysta môže kontrolovať ultrazvukom, či nerastie alebo nemení vzhľad.
V niektorých prípadoch sa operuje, dôležité je ale vyhnúť sa „chirurgickým svrbivým rukám“ a neoperovať všetky cysty.
Operovať sa jednoznačne musí, keď je pravdepodobnosť malígneho ochorenia veľká. Tieto operácie sa vykonávajú na špecializovaných onkogynekologických pracoviskách.
Operujeme aj vtedy, ak cysta nevyzerá úplne benígna, napr. má tuhé časti. Operuje sa aj, pokiaľ sa cysta prejavuje príznakmi (tlak, bolesť, poruchy cyklu).
Pri každej operácii je potrebné zvážiť benefit a riziko. Inak sa pozeráme na staršie ženy, ktoré už neplánujú (alebo nemôžu) byť tehotné, inak na mladé ženy. U starších žien, hlavne postmenopauzálnych, je riziko rakoviny väčšie a nepotrebujeme šetriť ovariálnu rezervu. Skôr sa prikláňame k operácii.
V prípade mladých žien, ktoré plánujú tehotenstvo, sa snažíme neoperovať (pokiaľ okolnosti a vzhľad cysty dovolia). Každá operácia na vaječníku totižto znižuje ovariálnu rezervu (funkčný potenciál vaječníka, počet vajíčok).
Operácia – kedy áno a kedy nie?
Najnovšie odporúčania sú neoperovať mladé ženy, ak nemáme podozrenie na zhubný nádor. Toto sa týka aj endometriózy (neoperovať do veľkosti 5 cm alebo keď cysta bráni v odobratí vajíčok pri umelom oplodnení) a aj dermoidných cýst (taktiež 5 cm). Pokiaľ dermoid ponecháme v tele, odporúča sa vaginálny ultrazvuk v ročných intervaloch.
Každá operácia so sebou nesie riziko – anesteziologické aj chirurgické. Napriek tomu, že väčšina cýst sa operuje laparoskopicky a sú z toho tri malé jazvičky, ani táto operácia nie je 100 % bez komplikácií.
Čo sa týka „liekov na cysty“, tak nič podobné nefunguje. Žiadne injekcie, ani bylinky, ani tabletky. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia pomáha, aby funkčné cysty nevznikali, pretože blokuje ovuláciu. Gestagénová terapia pomáha držať endometriózu pod kontrolou. Ale žiadne lieky nezabezpečia, že cysty (okrem funkčných, tie zmiznú samy) zmiznú.
Cysta nie je žiadna katastrofa, väčšinou je to normálny nález. Pokiaľ však je ultrazvukový nález podozrivý, je nevyhnutné pátrať ďalej, a to väčšinou chirurgicky. Cysta na vaječníku môže byť aj zhubná. Pri súčasných ultrazvukových možnostiach je však ľahko diagnostikovateľná.
Autorka: MUDr. Denisa Marcišová
Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.
“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.