Výchova detí určite nie je jednoduchá, zvlášť keď chceme deti naučiť poriadku a určitým pravidlám akým je napríklad aj pravidelná ústna hygiena. Deti by sa najradšej stále len hrali a na nejaké pravidlá či čistenie zubov často popri tom zabúdajú. Preto je hlavne na rodičoch, aby dohliadali na čistenie ústnej dutiny a zubov svojich detí.
Rovnako dôležité je dávať pozor na vznik rôznych zlozvykov u detí, ako sú napríklad cmúľanie prstov, pier, jazyka, líc, rohov vankúšov a iných vecí, ktoré do úst nepatria. Aj takýmto spôsobom sa im do úst môžu dostať baktérie, ktoré potom negatívne ovplyvňujú ich ústnu dutinu.
Najlepšie je hneď od začiatku vytvárať u detí správny postoj k hygiene a využívať pri čistení zubov fluoridy, ktoré zvyšujú odolnosť zubnej skloviny. Fluoridy môžu byť vo forme fluoridových tabliet, soli, zubnej pasty alebo gélov. Výber vhodnej formy závisí od veku dieťaťa.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Fluoridy pri čistení detských zúbkov
Správna starostlivosť o detské zuby je dôležitá už pri mliečnych zuboch. Zdravé mliečne zuby majú totiž vo vývoji sánky dieťaťa nezastupiteľnú úlohu. Držia miesto pre trvalé zuby a taktiež ovplyvňujú rast čeľuste a sánky.
Už pri mliečnych zuboch je nevyhnutný aj dostatočný prísun fluoridových iónov. Kombináciou vnútornej a vonkajšej fluoridácie môžeme znížiť kazovosť zubov až o 50 – 80 percent.
Vnútorná fluoridácia (napr. fluoridové tabletky) má význam len do veku 10 až 12 rokov dieťaťa, v období rastu zubov.
Vonkajšiu fluoridáciu, ktorá zahŕňa čistenie zubov vhodnou zubnou pastou a používanie ústnej vody s obsahom fluoridov (fluorid sodný, aminfluorid), je však potrebné vykonávať neustále.
Aminfluoridy
Fluoridy posilňujú sklovinu a chránia ju pred pôsobením baktérií. Viac ako 400 klinických štúdií potvrdilo, že fluoridy účinne bojujú proti zubnému kazu, obzvlášť ich organická forma – aminfluoridy.
Aminfluoridy spevňujú a remineralizujú zubnú sklovinu, čím zvyšujú jej odolnosť voči bakteriálnym kyselinám. Do zubnej skloviny sa ukladajú vo veľmi krátkom čase a na celom zubnom povrchu vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá dlhodobo ochraňuje zuby pred pôsobením baktérií zubného povlaku.
Vo Švajčiarsku a škandinávskych krajinách začali používať prípravky ústnej hygieny s aminfluoridom už pred štyridsiatimi rokmi. Systematickou fluoridáciou aminfluoridmi sa im niekoľkonásobne podarilo znížiť kazovosť zubov. Deti vo veku 10 až 12 rokov majú v týchto krajinách v priemere jeden zubný kaz. Na Slovensku je situácia horšia. Tu majú deti vo veku 12 rokov v priemere 6 až 8 kazov.
Pozor na obľúbené sladkosti
Väčšina detí a tínedžerov miluje sladkosti. Tak ako pri všetkom ostatnom, aj pri sladkostiach je však potrebné riadiť sa heslom „všetko s mierou“. Nadmerná konzumácia sladkostí môže totiž spôsobiť naleptanie a odvápnenie zubnej skloviny. Najväčšiu hrozbu predstavujú najmä cmúľacie cukríky, čokoláda a sladké nápoje. Cukor, na ktorý sa často zabúda, však v sebe ukrýva napríklad aj veľmi obľúbené jedlo – hranolčeky s kečupom. Konzumácia týchto jedál by sa teda mala u detí a tínedžerov obmedziť.
Pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu je tou najlepšou investíciou na prevenciu zubného kazu. Správnou a pravidelnou hygienou dokážeme nielenže ochrániť deti pred zubným kazom a bolesťou, ale aj ušetriť nemalé peniaze na ošetrenie u stomatológa.
Prečítajte si viac o dentálnej hygiene
no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.