Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Derealizácia a depersonalizácia: Fenomén, ktorý trápi čoraz viac ľudí

odborná psychoterapia
Stalo sa vám niekedy, že ste sa cítili odpojení od svojho tela? Máte pocit, že nedokážete kontrolovať svoje telo alebo že jeho časti vyzerajú zdeformovane? Vyzerá vaše okolie skreslene? Zdá sa vám, že to, čo sa stalo včera, bolo už veľmi dávno alebo že sa to vôbec netýkalo vás? V tom prípade je možné, že ste prežili epizódu poruchy depersonalizácie a derealizácie.
odborná psychoterapia
V článku si prečítate:

Depersonalizácia a derealizácia

O poruche depersonalizácie a derealizácie hovoríme vtedy, keď človek opakovane alebo trvalo cíti, že sa na seba pozerá zvonka vlastného tela, alebo má dojem, že veci okolo neho nie sú skutočné – prípadne oboje. Tieto pocity sú prirodzene veľmi znepokojujúce a môžu vyvolávať dojem, že žijete vo sne.

Mnohí z nás zažijú prechodné pocity depersonalizácie alebo derealizácie aspoň raz za život. Ak však tieto stavy pretrvávajú, opakujú sa a sťažujú každodenné fungovanie, ide pravdepodobne o poruchu depersonalizácie a derealizácie.

Tento stav sa častejšie týka ľudí, ktorí zažili traumu – napríklad násilie, zneužívanie, vojnu či iné formy extrémneho stresu.

Významným pomocníkom pri vážnej poruche depersonalizácie a derealizácie je psychoterapia, v niektorých prípadoch sa používajú aj lieky.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu 10 % na všetky online psychologické konzultácie na Mojra.sk

Koľkých ľudí sa týka?

V Európe trpí depersonalizačno-derealizačnou poruchou približne jedno percento bežnej populácie. Štúdie potvrdili vyšší výskyt poruchy u pacientov s inými duševnými problémami, najmä depresiami (až 50 percent), úzkostnými stavmi a u tých, ktorí zažili traumu či zneužívanie. (Zdroj: The Prevalence of Depersonalization-Derealization Disorder: A Systematic Review – UCL Discovery)

Stavy spojené s touto poruchou sa neopisujú jednoducho. Zahŕňajú pocit, akoby ste „prichádzali o rozum“, nevedeli, čo je realita a čo nie, a preto kontrolujete vlastnú existenciu.

Príznaky sa najčastejšie objavujú v strednom až neskorom období dospievania alebo na začiatku dospelosti. U detí a starších dospelých je táto porucha zriedkavá.

Príznaky depersonalizácie

Medzi príznaky depersonalizácie patria:

Príznaky derealizácie

Príznaky derealizácie zahŕňajú:

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Prechodné pocity depersonalizácie a derealizácie zvyčajne nepredstavujú dôvod na obavy. Avšak pretrvávajúce alebo intenzívne pocity odpútanosti od reality môžu naznačovať poruchu depersonalizácie a derealizácie alebo iné fyzické či psychické zdravotné problémy, ktoré treba riešiť.

Lekára či lekárku vyhľadajte vtedy, keď sú pocity depersonalizácie alebo derealizácie pre vás rušivé, obmedzujú vaše bežné fungovanie a ovplyvňujú vašu emocionálnu pohodu. Taktiež vtedy, keď neodchádzajú alebo sa opakovane vracajú.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Prečo vzniká porucha depersonalizácie a derealizácie?

Presná príčina tejto poruchy nie je doposiaľ úplne známa. Avšak je dokázané, že niektorí ľudia sú na tieto stavy náchylnejší pre genetické alebo environmentálne faktory.

Ako sme už naznačili, aj vysoká úroveň stresu a strachu môže vyvolať epizódy. Riziko výskytu poruchy zvyšuje aj užívanie drog.

Diagnostika a liečba

Základom odbornej diagnostiky poruchy depersonalizácie a derealizácie sú fyzikálne vyšetrenie vrátane laboratórnych testov (vylúčenie súvislosti s inými zdravotnými problémami, liekmi, drogami) a vyšetrenie duševného zdravia

Hlavnou liečbou poruchy depersonalizácie a derealizácie je psychoterapia. V určitých prípadoch lekársky personál do liečebného plánu pridá aj farmakoterapiu – liečbu liekmi.

Cieľom psychoterapie je zvládnuť príznaky, zmierniť ich a ideálne dosiahnuť ich úplné vymiznutie.

Medzi najčastejšie používané metódy patria kognitívno-behaviorálna terapia a psychodynamická terapia. Veľmi účinnou je aj EMDR terapia (Eye Movement Desensitization and Reprocessing; slovensky Desenzitizácia a spracovanie pomocou očných pohybov).

Ako vám psychoterapia pomôže?

Faktom je, že neexistuje žiadny liek, ktorý by preukázateľne účinne liečil poruchu depersonalizácie a derealizácie. Avšak psychiater či psychiatrička vám môže navrhnúť lieky na liečbu špecifických príznakov alebo súvisiacej depresie a úzkosti.

Uvedomte si, že hoci porucha depersonalizácie a derealizácie môže byť desivým zážitkom, dá sa liečiť. Budete sa cítiť lepšie, keď nebudete odďaľovať odbornú liečbu a budete dodržiavať liečebný plán.

O tejto poruche existuje mnoho kníh a online zdrojov, ktoré vysvetľujú, prečo sa stavy depersonalizácie a derealizácie objavujú a ako s nimi bojovať. Zostaňte v kontakte s ľuďmi, ktorým na vás záleží, a doprajte si toľko sebalásky, koľko potrebujete. 

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

 

 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.