Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Detské choroby: ako sa prejavujú a ako s nimi bojovať?

Choroba

Bežné detské choroby sú prirodzenou súčasťou vývoja imunitného systému detí. Dojčenské koliky, soplíky či zápaly stredného ucha nie sú dôvodom na paniku rodičov. Náchylnosť na infekcie je u detí prirodzená, kontakt s vírusmi či baktériami nevyhnutný. Viete prečo?

Choroba

V tomto článku sme pre vás pripravili informácie o nasledujúcich chorobách:

Budujte imunitu dieťaťa

Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva. Postupne sa tvoria zložky nešpecifickej a špecifickej imunity, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú. V črevách sa formuje mikroflóra, ktorá sa tiež podieľa na ovplyvňovaní imunitného systému.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Dôležité je rozpoznať signály tela, zvážiť, kedy dieťatku dokážete pomôcť doma a kedy je už nevyhnutné vyhľadať lekára.

Preto môžete posilniť zdravie dieťaťa nielen vhodnými dennými rituálmi, ale aj správnou životosprávou.

Detské choroby u detí do 1 roka

Novorodenci a dojčatá sú na detské ochorenia najnáchylnejšie z dôvodu, že ich imunitný systém je naivný a nezrelý, bez imunologickej pamäti. U novorodencov, čiže detí do 28. dňa života, sa mamičky môžu najčastejšie stretnúť s kožnými problémami, napríklad s ekzémami, kvasinkami či zapareninami.

Objaviť sa môžu aj teploty, hnačky, bolesti bruška, nádcha či kašeľ. S ťažkosťami tohoto druhu bojujú deti často počas celého dojčenského veku (do 1 roka).

Kvasinkové infekcie

Koža novorodencov je najcitlivejšia a na jej povrchu sa tak prejaví každý problém s trávením.

Novorodenec sa s kvasinkami, ktoré sa usídľujú v ústnej dutine a tráviacom trakte, stretne po prvýkrát už počas pôrodu, pri prechode pošvou. Problém nastáva v momente, keď sa kvasinky premnožia.

Prejavom sú zväčša kruhové alebo oválne ložiská kvasiniek, začervenané miesta v záhyboch kože, biely povlak na tvári či v ústnej dutine, ale aj zhoršujúci sa atopický ekzém. K najčastejším príznakom patria zápcha alebo naopak hnačka a bolesti bruška.

Ako liečiť kvasinkové infekcie?

V prípade novorodenca, ktorý je kojený, sa o úpravu stravy musí postarať matka. Živnou pôdou pre kvasinky sú predovšetkým sacharidy, mliečne výrobky, ovocie, sladká zelenina aj škroby, ktorých podávaniu by sa mala vyhýbať. Okrem úpravy stravy pomôžu aj probiotiká, prebiotiká a pravidelné kúpanie bábätka.

Nevyhnutná je aj správna starostlivosť o pokožku. Ak problémy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, navštívte pediatra, v prípade potreby aj kožného lekára.

Zapareniny u detí

Novorodencov a malé deti často postihujú zapareniny, ktoré vznikajú v dôsledku používania plienok. Zvyšky stolice, moču a teplé prostredie spôsobujú začervenanie kože, ktorá svrbí a bolí. Nepríjemnému a bolestivému podráždeniu kože predchádzajte častejším prebaľovaním a dôkladným umývaním zadočka. Po prebalení natrite plienkovú oblasť na tele bábätka krémom proti zapareninám.

Zdroj: pexels.com

Zahnisanie očí bábätiek

Keďže až 70 % novorodencov má zúžený slzovod a reflexné slzenie začína v 2. až 4. mesiaci, rodičia by mali byť na plač svojho dieťatka citliví. Fakt, že dieťa plače a neslzí, môže spôsobiť viacero komplikácií. Pri nepriechodnosti slzných ciest dochádza buď k tvorbe hlienov, alebo k zvýšenému slzeniu oka. Prejaviť sa môže infekcia, ktorá v prostredí slzného vaku spôsobí premnoženie mikróbov a hnisavú sekréciu, ktorá vyvoláva zápal spojivky. Viditeľným prejavom sú zahnisané očká u detí.

Ako liečiť zahnisanie očí?

K spontánnej úprave dochádza u viac ako polovice detí v priebehu prvých 3 mesiacov.

Viečka a riasy dieťatka môžete čistiť vychladnutou prevarenou vodou a zahnisané očko očiankovými kvapkami. K uvoľneniu slzného kanálika vedie aj masáž vnútorného kútika oka (pri koreni nosa). Ak si to zdravotný stav dieťaťa vyžaduje, navštívte pediatra alebo očného lekára, ktorí zvážia liečbu dezinfekčnými alebo antibiotickými kvapkami.

Kolika u najmenších

Dlhodobý, záchvatovitý a často niekoľko hodín neutíšiteľný plač môže byť prejavom detskej koliky, ktorou zďaleka netrpia len chlapci. Kolikové bolesti bruška trvajú zväčša niekoľko hodín vkuse a objavujú sa minimálne 3 dni v týždni. Ide o problém s trávením bábätka, pri ktorom sa hromadia plyny, ktoré neodchádzajú, dostaví sa zápcha a bruško je na dotyk tvrdšie.

Jednou z príčin, prečo koliky deti trápia je aj fakt, že väčšinu dňa iba ležia a trávenie nefunguje tak, ako v prípade väčších detí, ktoré sa začínajú pohybovať. Najčastejšou príčinou vzniku koliky je prehltnutie väčšieho množstva vzduchu počas hltavého pitia. Môžu sa pod ňu podpísať aj metabolické poruchy, neznášanlivosť mliečneho cukru či bielkoviny kravského mlieka, porucha priechodnosti čriev alebo hnačkové ochorenia.

Ako pomôcť dieťaťu pri kolike?

Ak vaše dieťa trpí kolikami, zamerajte sa nielen na masáž bruška v smere hodinových ručičiek ale i na časté a správne kŕmenie. Deti, ktoré sú kojené, sa odporúča priložiť k prsníku kedykoľvek to vyžadujú. Prítomnosť mlieka v ústach totiž naštartuje tzv. gastrokolický reflex.

Črevo a celý tráviaci trakt sa začnú pohybovať a dieťa sa zbaví časti vetrov, pomôže aj šetrné zavedenie rektálnej rúrky, feniklové či rascové čaje. Deťom na umelej výžive môžu pomôcť špeciálne mlieka. Osvedčeným trikom mamičiek je nosenie bábätka, keďže vo vertikálnej polohe potrava postupuje tak, ako má, smerom nadol. Podávanie sirupov a kvapiek proti nafukovaniu vždy konzultujte s lekárom.

Reflux u detí

Gastroezofageálny reflux u detí je spätný návrat nestrávenej stravy a žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka. Deti s refluxom sú často nespokojné a plačlivé najmä vtedy, ak sú hneď po kojení uložené do vodorovnej polohy.

Príčinou vzniku refluxu môže byť dedičnosť, ale aj nízka pôrodná hmotnosť, nezrelý alebo nefunkčný zvierač medzi žalúdkom a pažerákom, neurologické ochorenia a poruchy svalového napätia, ako aj nevyzretá koordinácia satia a hltania. Reflux sa môže zhoršiť v čase, keď dieťa prekoná virózu alebo sa mu prerezávajú zuby.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ak sa reflux vyskytuje u detí do 1. roka života, ide o bežný jav a netreba podliehať panike.

Pokiaľ dieťa nemá iné zdravotné problémy a dobre prospieva, reflux – častejšie „grckanie“ – nevyžaduje liečbu. O refluxovej chorobe môžeme hovoriť až vtedy, ak prítomnosť kyslého žalúdočného obsahu vyvoláva zmeny na sliznici pažeráka. Detí s refluxovou chorobu je však veľmi málo.

Čo pomáha pri refluxe?

Počas dňa by dieťa malo niekoľkokrát ležať na brušku. V tejto polohe spevňuje šijové svalstvo, učí sa držať hlavičku a posilňuje brušné svalstvo. Tráviaci trakt vie tak lepšie pracovať s potravou, ktorá sa vráti do žalúdka. Po kojení by dieťa trpiace refluxom malo dlhšie ostať vo zvislej polohe a odgrgnúť si.

V postieľke, ako aj v kočíku by ste mali napolohovať/vyvýšiť matrac do cca 30 až 40 stupňového sklonu. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa „grcká“ viac, ako by malo, obraťte sa na pediatra, ktorý vás odporučí na USG (ultrasonografické) vyšetrenie a podľa výsledku pristúpi k liečbe. Vedeli ste, že existuje aj reflux močového mechúra? Prečítajte si náš článok!

Detské choroby u detí do 3 rokov

Prechladnutie či hnačky sú v detskom veku najčastejším ochorením. Hoci bežnou nádchou trpia deti v priemere až šesťkrát za rok, nedostatočné preliečenie sa môže podpísať na vzniku závažnejších ochorení. V dôsledku rozmnožovania baktérií sa u detí vyskytuje zápal stredného ucha, priedušiek či priedušnice. V tomto veku sa u detí objavuje aj tzv. šiesta choroba, vírusová roseola.

Hnačkové ochorenia u detí

Za pôvodcov vzniku týchto ťažkostí u detí treba označiť vírusy, baktérie, plesne aj parazity. Neinfekčné hnačky sa objavujú z dôvodu potravinových alergií, pri diétnej chybe, ale aj pri liečbe liekmi. Hlavným nebezpečenstvom hnačky je dehydratácia organizmu. Pridružiť sa môžu zvracanie aj teplota.

Hoci sa opakovaným vírusovým hnačkovým ochorením u detí buduje obranyschopnosť a nasledovný ľahší priebeh, môže mať dehydratácia závažné dôsledky, preto deťom zabezpečte dostatočný pitný režim a okamžite nasaďte vhodnú diétu.

Medzi hlavné príznaky dehydratácie patria suché sliznice a tmavší moč. Pri plači dieťaťu netečú slzy a oči sú prepadnuté. Močenie je menej časté alebo úplne absentuje. Veľká fontanela je vpadnutá a koža je suchá.

Čo pomáha pri hnačke?

Dieťa s hnačkovitým ochorením zväčša odmieta príjem tekutín aj stravy. Vodu alebo čaj mu zabezpečte častejšie a v malom množstve. Zo stravy sa odporúča konzumácia banánov, uvarenej mrkvy, zemiakov, ryže. Ani kojenie sa počas hnačky neodporúča obmedziť, práve naopak, frekvencia by mala byť vyššia.

Pretrvávajúce neliečené problémy môžu byť pre dieťa veľkým nebezpečenstvom. Lekára kontaktujte, ak hnačka trvá viac ako 1 deň a dieťa je apatické, malátne, odmieta akúkoľvek potravu či tekutiny a objaví sa teplota. Základom prevencie hnačkovitých ochorení je dôsledná hygiena.

Nachladnutie

Nádcha a kašeľ trápia deti celoročne, bez ohľadu na vek. Ochorenie spôsobujú zvyčajne nechrípkové vírusy, šíriace sa vzduchom kvapôčkami sekrétov z dýchacích ciest.

Inkubačná doba je pomerne krátka, aj preto k prvým prejavom – teplote, nádche a kašľu –dochádza už na 4. až 5. deň. Dieťa môže trpieť nechutenstvom, je unavené, malátne, plačlivé a sťažuje sa na bolesť hlavy. Pri problémoch s nádchou sa môže pridružiť suchý a dráždivý kašeľ, ktorý môže prejsť až do zápalu priedušiek.

Pri bežnom zápale horných a dolných dýchacích ciest zvážte návštevu lekára v tom prípade, keď sa zdravotný stav dieťaťa po domácej liečbe nezlepšuje.

Vírusové infekcie antibiotiká neliečia, na rad prichádzajú až pri hnisavej infekcii spôsobenej baktériami.

Čo pomáha pri nachladnutí?

Pri nachladnutí myslite predovšetkým na to, aby bolo dieťa v teplom prostredí a primerane oblečené. Pocit úľavy môžu priniesť teplé obklady a masírovanie čela aj dutín, naparovanie nad slanou vodou či bylinkami, kloktanie, preplachovanie nosa čistou vodou, kvapky do nosa, sirupy a časté smrkanie. Naučte deti správnu techniku: zatlačiť jednu nosnú dierku, vysmrkať a zopakovať aj naopak.

Zápal stredného ucha

Bolestivé ochorenie vzniká najčastejšie ako dôsledok nádchy a infekcie horných dýchacích ciest. Infekcia z nosohltana sa dostáva až do stredného ucha a spôsobuje pichanie či trhavú bolesť v uchu. Podceňovanie zápalu stredného ucha môže viesť až ku chronickému problému.

U náchylnejších detí sa zápal môže prejaviť po každom prechladnutí. Prejavom zápalu stredného ucha sú bolesti prevažne vo večerných hodinách, teplota, zvracanie, zväčšenie lymfatických uzlín či opuch za ušnicou. Dieťa je nepokojné, plačlivé a bolesť znáša pomerne ťažko.

Ako liečiť zápal stredného ucha?

Dieťaťu uľavíte podaním lieku na zníženie teploty, dôležité je pravidelné a správne smrkanie.

Pri zápale stredného ucha vyhľadajte pediatra, ktorý určí liečbu alebo vás odporučí na ORL (ušno-nosno-krčné) vyšetrenie. Pred závažnými zápalmi chráni dnes už povinné očkovanie proti pneumokokom.

Pri začínajúcom zápale sa zväčša do zvukovodu aplikuje špeciálny roztok z lekárne. Pri bakteriálnom zápale sa podávajú antibiotiká. V prípade, že sa v uchu nahromadí hnis, je potrebné ho odstrániť prepichnutím ušného bubienka.

Šiesta choroba

Vírusové ochorenie vyvolané skupinou herpesvírusov č. 6, ktoré sa prenáša vzduchom najčastejšie na jar a jeseň. Postihuje hlavne deti do 3 rokov. U starších detí a dospelých je výskyt šiestej choroby výnimočný. Inkubačná doba je 1 až 2 týždne. Choroba sa prejavuje teplotou aj nad 39°C, ktorá trvá 3 dni a následne prudko klesne. Po odoznení teplôt dochádza k ružovočervenému výsypu na tvári, krku, hrudníku aj končatinách.

Šiestu chorobu zväčša 6 – 7 dní sprevádza nádcha, kašeľ a pri teplotách neraz febrilné kŕče. Pri podozrení na šiestu chorobu vyhľadajte pediatra, ktorý diagnózu stanoví na základe klinických príznakov a tiež z CRP vyšetrenia.

Ako sa lieči šiesta choroba?

Antibiotiká sa pri šiestej chorobe nepodávajú. U detí do troch rokov sa šiesta choroba objavuje častejšie ako angína. Teplotu udržiavajte pomocou bežne dostupných liekov pod 38,5 °C. Vyhnite sa však acylpyrínu z dôvodu možných komplikácií. V prípade, že liekmi nedokážete teplotu zraziť, vyskúšajte studené sprchy alebo zábaly. Dieťaťu zabezpečte dostatočný pitný režim, sledujte, či nemá suchý jazyk a či pravidelne močí.

Detské choroby u detí do 6 rokov

Škôlkarov a deti v predškolskom veku, ktoré viac ako batoľatá prichádzajú do styku s inými deťmi v kolektíve, najviac postihujú zápaly slizníc horných dýchacích ciest, prínosových dutín, hrtanu, priedušiek, ale tiež piata choroba či ovčie kiahne.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ochoreniam je lepšie predchádzať, preto myslite na prevenciu. Imunitný systém dieťaťa môžete budovať dodržiavaním hygienických návykov, otužovaním či očkovaním.

Piata choroba

Vírusové ochorenie si môžete zamieňať s prejavmi chrípky alebo nachladnutia. Piata choroba sa objavuje počas jari u detí do 5 rokov. Inkubačná doba je 4 až 21 dní. Prvá fáza ochorenia je sprevádzaná zvýšenou teplotou a nádchou.

V druhej fáze sa tvoria vyrážky na tvári, v okolí úst, na špičke nosa a na končatinách. Vyrážky sa môžu presunúť aj na zvyšok tela. Pri komplikáciách vznikajú zápaly uzlín. Ak sa choroba objaví v dospelosti, je jej priebeh oveľa náročnejší a bolestivejší. Napáda totiž kĺby a sprevádzajú ju bolesti celého tela.

Ako sa lieči piata choroba?

Podobne ako v prípade šiestej choroby, liečba prebieha najmä znížením telesnej teploty a podávaním liekov, ktoré utlmujú svrbenie. Dôležité je zabezpečiť pokojový režim. Dieťaťu podávajte dostatok tekutín. Dbajte o diétnejšiu stravu, ktorá zbytočne nedráždi pokožku.

Návštevu pediatra nepodceňujte napriek tomu, že v prípade potvrdenia diagnózy dieťaťu antibiotiká nepredpíše.

Ovčie kiahne

Typické detské ochorenie, ktoré je podľa názoru lekárov ideálne „chytiť“ čo najskôr. Prejavuje sa výsypom hnisavých a svrbiacich pľuzgierikov, vysokou teplotou a bolesťami svalov.

Ovčie kiahne sa prenášajú priamym kontaktom s postihnutým a tiež vzduchom. Inkubačná doba je približne 14 dní. Vyrážky sa objavujú najskôr vo vlasoch a na tvári, neskôr na trupe a potom aj na končatinách.

Červené fliačky sa postupne menia na pupence až pľuzgieriky, ktoré praskajú. Celý proces trvá 24 hodín a v intervale 5 až 7 dní sa vytvoria vyrážky nové, v dvoch až troch vlnách, celkovo 250 až 500 vyrážok.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pri ovčích kiahňach je potrebná izolácia od zdravých detí minimálne 14 dní, až do zaschnutia posledného pľuzgierika.

U dospelých býva priebeh ochorenia často veľmi ťažký a dramatický. Po prekonaní ovčích kiahní získava jedinec celoživotnú imunitu. Vzhľadom na rozšírenosť a nákazlivosť ochorenia je rozhodne najúčinnejším spôsobom, ako mu predísť, očkovanie.

Očkovať je možnéaj do 72 hodín po styku s ovčími kiahňami.

Ako sa liečia ovčie kiahne?

Lieky na tento druh detského ochorenia neexistujú, podávajú sa antihistaminiká, ktoré utlmujú svrbenie. Počas liečby sa odporúča nezanedbávať pitný režim. Počas prvých dvoch dní sa neodporúča umývanie pokožky. Pocit svrbenia následne zmierni hypermangánový kúpeľ. Chrastičky nechajte vyschnúť a odpadnúť. Po odškriabnutí vznikajú jazvičky.

Článok vznikol v spolupráci s portálom Slovenský pacient.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Beáta Slezáková, lekárka s atestáciou z pediatrie so skúsenosťami z detskej nemocnice NÚDCH a všeobecnej ambulancie pre deti a dorast.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.