Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Diabetes 1. a 2. typu: Čo majú spoločné a v čom sa líšia?

meranie glukózy pri cukrovke
Diabetes mellitus – teda cukrovka, vzniká vtedy, keď telo nedokáže správne ukladať a využívať glukózu. Glukóza je monosacharid, bez ktorého ľudské telo nedokáže existovať. Lenže, ak sa glukóza zhromažďuje v krvi, chýba v bunkách, ktoré na ňu čakajú. Čo treba vedieť o cukrovke?
meranie glukózy pri cukrovke
V článku sa dočítate

Cukrovka 1. typu

Tento typ cukrovky sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich, menej u starších. Hlavným vinníkom je tu imunitný systém, ktorý zbytočne útočí na takzvané beta bunky pankreasu.

Telo po tomto „samoútoku“ už nedokáže vytvárať dostatok inzulínu, nie je schopné regulovať hladinu glukózy v krvi. Ak teda máte diabetes typu 1, musíte užívať doplnkový inzulín po celý život.

Cukrovka 1. typu sa zvyčajne začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nezabránime jej stravou ani pohybom, často je dedičná. Vedci sa domnievajú, že negatívnu úlohu pri jej vzniku zohrávajú aj detské infekcie.

Zároveň však treba podotknúť, že tento typ je zriedkavejší ako diabetes mellitus typu 2. Má ho len 5 až 10 % diabetikov.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Cukrovka 2. typu

To, či ochoriete na diabetes typu 2, vo veľkej miere závisí od vašich návykov – najmä stravovania a pohybu. Cukrovka 2. typu si hľadá svoje „obete“ najmä medzi staršími ľuďmi. To však neznamená, že sa nemôže rozvinúť už v detstve. Ako k tomu dôjde?

Pri tomto type cukrovky pankreas síce produkuje inzulín, ale bunky tela sa správajú tak, akoby ho nepotrebovali. Keď si to pankreas „všimne“, zareaguje slabšou tvorbou inzulínu. Takto vzniká tzv. inzulínová rezistencia.

Najčastejšie sa to deje vtedy, ak máme dlhodobo alebo pričasto zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Pankreas sa „silí“, aby vyrobil čo najviac inzulínu, a súčasne chce znížiť hladinu glukózy v krvi.

To sa mu však nepodarí, lebo keď bunky „zacítia“ veľké množstvo inzulínu, stanú sa voči nemu menej citlivé, alebo naň už vôbec nereagujú.

Diabetes mellitus 1 a 2: čo majú spoločné?

Bez ohľadu na to, aký typ cukrovky máte, nekontrolovaná hladina glukózy prináša najvážnejšie zdravotné problémy. Oba typy cukrovky vedú ku kardiovaskulárnym chorobám, k poškodzovaniu ciev, mozgovej príhode, ochoreniam obličiek, strate zraku alebo neurologickým poruchám.

V prípade cukrovky typu 2 sa musíte pripraviť aj na horšie hojenie rán. Neodhalené alebo zanedbané stavy neraz prejdú do fázy gangrény, keď je posledným riešením amputácia.

Mnohí pacienti ani len netušia, že majú cukrovku! Samozrejme, sú to najmä tí, ktorí nechodia na preventívne prehliadky. Meranie glukózy v krvi je totiž prirodzenou súčasťou prehliadok.

Zdroj: Adobe Stock

Príznaky vysokej hladiny cukru v krvi:

Pri cukrovke typu 1 sa príznaky objavujú rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov. Pri diabete typu 2 sa vyvíjajú postupne, niekoľko rokov.

Kým pacienti s typom 1 majú počiatočné BMI zhruba 19 až 25, pacienti s typom 2 sú obéznejší – obvykle majú BMI nad 25.

Ktorí ľudia majú vyšší predpoklad, že ochorejú na cukrovku?

Rizikové faktory cukrovky 1. typu:

Rizikové faktory cukrovky 2. typu:

Zdroj: Adobe Stock

Pamätajte si: Diabetes mellitus typu 2 viete ovplyvniť

Kým sa objavia prvé príznaky cukrovky typu 2, môže to trvať roky. Na začiatku ochorenia je najdôležitejšia diabetická diéta a viac pohybu – tým spomalíte negatívne zmeny.

Väčšina pacientov v tejto fáze nepotrebuje doplnkový inzulín. Keď však diabetes postupuje, pričom aj hladina glukózy je stabilne vysoká, užíva sa inzulín v tabletách alebo injekčne.

Najlacnejšia prevencia pred cukrovkou? Pravidelné prehliadky!

Pred cukrovkou typu 1 sa ochrániť nedá, ale pred typom 2 áno. Určite je na mieste riešiť najprv prevenciu, liečbe cukrovky sa tak môžte vyhnúť. Navyše, ide o pomerne jednoduché metódy – okrem zdravej stravy a pravidelného pohybu, treba dbať na dostatok vitamínu D.

Viaceré štúdie totiž potvrdili, že vitamín D je výborným pomocníkom pri zvládaní oboch typov diabetu. V každom prípade, obmedzte cukor, a bez ohľadu na to, či máte cukrovku. Samozrejme, ak cukrovku máte, je to nevyhnutnosť.

A nezabúdajte ani na preventívne prehliadky – u všeobecného lekára alebo odborníkov, u ktorých sa liečite. Cukrovku vám zistia ľahko a rýchlo. Taktiež využívajte benefity zdravotnej poisťovne.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/7504

http://www.biochemj.org/content/474/8/1321.long

https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs138/en/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7104-diabetes-mellitus-an-overview

https://www.cdc.gov/diabetes/basics/quick-facts.html

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.