……………

Diagnostika stavu chodidiel prostredníctvom podoskopu (aj na Just Neon Yoga By Promama!)

Bose nohy mamy a dietata kracajuce po podlahe za sebou

Vyšetrenie pomocou podoskopu pomáha odhaliť a diagnostikovať ortopedické deformácie nôh. Neváhajte využiť príležitosť a v rámci nášho podujatia Just Neon Yoga By Promama nechajte vyšetriť stav chodidiel vašich detí. Prostredníctvom podoskopu budú diagnostiku vykonávať skúsení fyzioterapeuti z Vitalclinic.

Bose nohy mamy a dietata kracajuce po podlahe za sebou

Podoskop patrí k najrozšírenejším diagnostickým prístrojom, pomocou ktorého fyzioterapeut vyšetruje chodidlá. Vo Vitalclinic využívame práve toto vyšetrenie, ktorým skúmame odtlačky nôh a celkové vplyvy síl na chodidlá.

Vyšetríme postavenie kostí členkov a chodidiel a ako si s tým vedia poradiť svaly. Pretože toto všetko sa premieta do postavenia nohy a odtlačku chodidla.

Funkciou podoskopu je zobraziť pomocou polarizovaného svetla miesta na chodidle, ktoré sú zaťažené váhou tela. Táto zobrazovacia metodika nám pomáha určiť, v akom stave je chodidlo v statickom alebo dynamickom zaťažení a akými deformitami a patológiami je noha postihnutá.

Vďaka tomu, že noha je oporou celého tela, vyšetrenie chodidla pomáha fyzioterapeutovi zistiť možné príčiny preťažovania ostatných segmentov, ako sú kolená, bedrové kĺby, panva a tiež chrbtica s ramenami.

zdroj: archív Vitalclinic

Diagnostika u detí

Vyšetrenie podoskopom s fyzioterapeutom je vhodné pre deti s prepadávajúcimi členkami dovnútra, nedostatočnou oporou, plochými nohami, vysokou klenbou, bolesťami v oblasti chodidla a päty, ale aj ako doplnok pri celkovom vyšetrení postúry tela.

U detí popisujeme plochú nohu až po treťom roku života, pretože dovtedy sa nachádza na ploske chodidla tukový vankúšik, z ktorého sa postupne vyformuje tvarovaná klenba.

V prípade veľkej asymetrie postavenia päty a členkov sa odporúča rehabilitovať, a to čím skôr, pretože opora chodidiel ovplyvňuje celkové držanie tela dieťaťa. Ak sa tomu nepredíde včas, vzniká chybné držanie tela.

Na dieťatku môžeme vidieť vbočené členky, X-ové postavenie kolien, panvu klopenú dopredu, oslabené brušné svaly s výraznejším prehnutím v driekovej časti chrbtice, oslabené medzilopatkové svaly prezentujúce odstávajúce lopatky a predsun ramien a hlavy. Do veľkej miery majú vplyv na celkové držanie tela aj pohybové stereotypy.

zdroj: archív Vitalclinic

Pozor na svalovú nerovnováhu a nesprávny postoj

Nesprávny sed s prekríženými nohami, dlhé hodiny v školskej lavici s prehnutým chrbátikom, jednostranné zaťaženie chrbtice, počítač či pozeranie do mobilu prispieva k oslabeniu a taktiež skráteniu svalových skupín, a tým nastáva svalová nerovnováha celého tela dieťaťa.

Nesprávny postoj sa odzrkadlí aj na nesprávnom stereotype chôdze, ktorá je ovplyvnená súhrou svalov a svalových skupín. Ak je jedna svalová skupina oslabená, potom to za ňu robí iný sval, ktorý je v preťažení.

Pohyb je u detí dôležitý už odmalička. Rozvíja jemnú a hrubú motoriku, silu, koordináciu v priestore, rovnováhu a fyzickú kondíciu.

Čím skôr začnete rozvíjať u vašich najmenších aktívne pohybové návyky, tým lepšie. Nielenže tým podporíte posilnenie pohybového aparátu, silu či výdrž, ale bude to mať preventívny účinok pred úrazmi, chorobami a celkovo to posilní ich zdravie.

Garant článku: MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačná lekárka, Vitalclinic

Portrétová fotografia fyzioteŕapeutky Kristíny Klimovej

Autorka: Mgr. Kristína Klimová

Mgr. Kristína Klimová

Mgr. Kristína Klimová

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

• iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

• Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.