Podoskop patrí k najrozšírenejším diagnostickým prístrojom, pomocou ktorého fyzioterapeut vyšetruje chodidlá. Vo Vitalclinic využívame práve toto vyšetrenie, ktorým skúmame odtlačky nôh a celkové vplyvy síl na chodidlá.
Vyšetríme postavenie kostí členkov a chodidiel a ako si s tým vedia poradiť svaly. Pretože toto všetko sa premieta do postavenia nohy a odtlačku chodidla.
Funkciou podoskopu je zobraziť pomocou polarizovaného svetla miesta na chodidle, ktoré sú zaťažené váhou tela. Táto zobrazovacia metodika nám pomáha určiť, v akom stave je chodidlo v statickom alebo dynamickom zaťažení a akými deformitami a patológiami je noha postihnutá.
Vďaka tomu, že noha je oporou celého tela, vyšetrenie chodidla pomáha fyzioterapeutovi zistiť možné príčiny preťažovania ostatných segmentov, ako sú kolená, bedrové kĺby, panva a tiež chrbtica s ramenami.
zdroj: archív Vitalclinic
Diagnostika u detí
Vyšetrenie podoskopom s fyzioterapeutom je vhodné pre deti s prepadávajúcimi členkami dovnútra, nedostatočnou oporou, plochými nohami, vysokou klenbou, bolesťami v oblasti chodidla a päty, ale aj ako doplnok pri celkovom vyšetrení postúry tela.
U detí popisujeme plochú nohu až po treťom roku života, pretože dovtedy sa nachádza na ploske chodidla tukový vankúšik, z ktorého sa postupne vyformuje tvarovaná klenba.
V prípade veľkej asymetrie postavenia päty a členkov sa odporúča rehabilitovať, a to čím skôr, pretože opora chodidiel ovplyvňuje celkové držanie tela dieťaťa. Ak sa tomu nepredíde včas, vzniká chybné držanie tela.
Na dieťatku môžeme vidieť vbočené členky, X-ové postavenie kolien, panvu klopenú dopredu, oslabené brušné svaly s výraznejším prehnutím v driekovej časti chrbtice, oslabené medzilopatkové svaly prezentujúce odstávajúce lopatky a predsun ramien a hlavy. Do veľkej miery majú vplyv na celkové držanie tela aj pohybové stereotypy.
zdroj: archív Vitalclinic
Pozor na svalovú nerovnováhu a nesprávny postoj
Nesprávny sed s prekríženými nohami, dlhé hodiny v školskej lavici s prehnutým chrbátikom, jednostranné zaťaženie chrbtice, počítač či pozeranie do mobilu prispieva k oslabeniu a taktiež skráteniu svalových skupín, a tým nastáva svalová nerovnováha celého tela dieťaťa.
Nesprávny postoj sa odzrkadlí aj na nesprávnom stereotype chôdze, ktorá je ovplyvnená súhrou svalov a svalových skupín. Ak je jedna svalová skupina oslabená, potom to za ňu robí iný sval, ktorý je v preťažení.
Pohyb je u detí dôležitý už odmalička. Rozvíja jemnú a hrubú motoriku, silu, koordináciu v priestore, rovnováhu a fyzickú kondíciu.
Čím skôr začnete rozvíjať u vašich najmenších aktívne pohybové návyky, tým lepšie. Nielenže tým podporíte posilnenie pohybového aparátu, silu či výdrž, ale bude to mať preventívny účinok pred úrazmi, chorobami a celkovo to posilní ich zdravie.
Garant článku: MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačná lekárka, Vitalclinic