Dobrá správa na úvod
Napriek rozšíreniu diaľničnej siete sa môžeme tešiť správe, ktorú očakával asi len málokto. Platnosť a ceny diaľničných známok zostávajú v roku 2018 nezmenené.
Slovenské cesty sa totiž tento rok rozšírili o 23 km diaľnic a rýchlostných ciest. Preto sú nemeniace sa ceny diaľničných známok naozaj (príjemným) prekvapením a Slovensko zostáva aj naďalej krajinou s najlacnejšími diaľničnými známkami v regióne.
Poďme si teda zopakovať, v akých cenách sa jednotlivé známky pohybujú.
Koľko teda zaplatíme za diaľničné známky?
Ročná elektronická diaľničná známka vás v roku 2018 bude stáť 50 eur.
30-dňová alebo mesačná elektronická diaľničná známka bude v roku 2018 aj naďalej stáť 14 eur.
Za 10-dňovú elektronickú diaľničnú známku zaplatíte v novom roku 10 eur.
Platnosť ročnej diaľničnej známky bude od 1. januára 2018 do 31. januára 2019.
Kde zakúpiť diaľničné známky?
Elektronické známky budú stále dostupné v kamenných predajniach, čiže na čerpacích staniciach alebo v samoobslužných automatoch, nachádzajúcich sa na hraniciach Slovenska.
V prípade, že sa rozhodnete pre pohodlnejší variant, môžete si známku zaobstarať aj cez internet.
Zadáte evidenčné číslo vozidla, krajinu jeho registrácie, e-mailovú adresu, telefónne číslo a zaplatíte ako v ktoromkoľvek inom internetovom obchode. Následne vám príde mail s PDF súborom na stiahnutie, ktorý je potrebné si vytlačiť a mať ho so sebou ako doklad o zaplatení.
Kúpu diaľničnej známky môžete takisto rýchlo a jednoducho vybaviť i prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka, dostupnej na AppStore a Google Play.
Ako vlastne tento systém funguje?
Na mýtnych bránach sú umiestnené kamerové systémy Národnej diaľničnej spoločnosti, ktoré zaznamenávajú jednotlivé vozidlá a snímajú ich evidenčné čísla. Tie následne porovnávajú s databázou uhradených diaľničných známok.
Ak nie je nájdená zhoda, údaje vozidla sú zaslané oddeleniu cestnej dopravy príslušného okresného úradu, odkiaľ šoférovi domov príde nemilý pozdrav.
Pokuta sa v tomto prípade pohybuje v hodnote 150 eur. Podstatnou informáciou je, že ak pokutu zaplatíte do pätnástich dní, štát vám odpustí 50 eur, čo naozaj nie je zanedbateľná čiastka.
Ak ste si všimli diaľničných úsekoch sa mýtne brány s kamerovým systémom nenachádzajú, rozhodne však nepodľahnite pokušeniu riskovať jazdu bez známky. Polícia totiž disponuje viacerými typmi vozidiel, ktoré slúžia na monitorovanie (ne)zaplatených diaľničných známok.
Oplatí sa mi kupovať ročnú diaľničnú známku?
Pri tomto rozhodnutí, samozrejme, zohráva úlohu viacero činiteľov. Ak ste napríklad z Bratislavy a bežne neopúšťate hranice mesta, pravdepodobne je pre vás ročná diaľničná známka zbytočná. Príležitostné výjazdy vyriešite bez problémov jednorazovo, napríklad zakúpením 10-dňovej diaľničnej známky.
Pravdou je, že väčšina diaľničných trás má aj svoje pomalšie alternatívy. Ak však pravidelne dochádzate do práce, kedy je veľakrát drahá každá minúta a nemáte čas prechádzať cez všetky dediny, investícia do ročnej diaľničnej známky je priam nevyhnutnosťou.
Takisto ak pravidelne vyrážate na chalupu na druhý koniec Slovenska alebo viackrát do roka navštevujete rodinu žijúcu ďaleko, zakúpenie ročnej známky stojí za zváženie. Ročnú známku sa oplatí kúpiť vtedy, ak už teraz viete vymenovať aspoň tri cesty, ktoré plánujete uskutočniť v roku 2018 a ktoré povedú diaľnicou.
Nie je to nič komplikované. Kúpa diaľničnej známky je dnes ľahšia a pohodlnejšia ako kedykoľvek predtým, preto zvážte jej kúpu. Jednorazová investícia do ročnej diaľničnej známky je podstatne rozumnejšia ako platiť dvoj- až trojnásobne vyššiu pokutu.
Prajeme mnoho šťastných kilometrov. :-