Každý z rodiny by sa mal do nich zapojiť, a to v rámci svojich možností a schopností. Ani vaše dieťa nie je výnimkou. Inak si zvykne na „mamahotel,“ z ktorého neskôr nebude mať dôvod sa odsťahovať.
Nerobte všetko za svoje dieťa
My mamy sa snažíme protektívne ochrániť dieťa od všetkého nepríjemného. Neraz aj za cenu toho, že sa samy dostávame do nekomfortnej situácie. Medzi nami je mnoho žien, ktoré radšej budú drieť ako kôň, než by mali delegovať činnosti aj na ostatných členov domácnosti. Preto ak nechcete patriť k večne vyčerpaným a vystresovaným maminám, skúste vaše dieťa viesť k vykonávaniu domácich prác už v rannom veku. Veď aj škôlkar už bez problémov zvládne uloženie hračiek do boxu. Takisto by mal zvládnuť hodiť špinavé veci do koša na bielizeň, či odniesť po sebe špinavý tanierik do výlevky. Deti by si mali zvykať, že mama nie je slúžka, ktorá bude za nimi neustále upratovať. Ak budú mať svoje povinnosti primerané veku a schopnostiam, rýchlo zistia, že doma s vami nebýva žiadny „Samo“, ktorý sa o všetko postará.
Hlavné je nehodnotiť
Ak chcete, aby vám deti pomáhali naozaj radi a nielen preto, že je to ich povinnosť, skúste nehodnotiť ich výkon. Možno si neupracú izbu presne podľa vašich predstáv. Ani oblečenie nebude poskladané v úhľadných komínoch. A to je v poriadku. Dôležité je však vedieť oceniť snahu dieťaťa. Nie jeho výkon. Mnohé mamičky však robia chybu v tom, že radšej urobia všetko za svoje dieťa, než aby sa mali uspokojiť s nedokonalým výsledkom. Pretože ony to predsa vedia najlepšie. Daňou za ich perfekcionizmus je však neustály stres a vyčerpanie.
Stručne a jasne
Ak má dieťa s niečím pomáhať, malo by presne vedieť, čo od neho očakávate. Stačí, že si po jedení odloží tanier na linku, alebo ho má dať aj do umývačky? Ak si presne definujete, v čom spočívajú povinnosti dieťaťa, oveľa ľahšie sa budú dodržiavať a vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam. Najmä menšie deti nechápu, čo presne znamená, upratať si izbu. Preto im to rozmeňte „na drobné.“ „Zlatíčko, daj si hračky do boxu, pokrčené papiere patria do koša a oblečenie si preves cez stoličku,“ to je jeden z príkladov, ktoré pomôžu dieťatku vyznať sa, v čom spočíva poriadok.
Aj vám, aj dieťaťu, určite pomôže harmonogram. Skúste ho spolu vytvoriť a hotový rozpis domácich prác dajte na viditeľné miesto, napríklad na chladničku alebo na tabuľu, na ktorú si píšete odkazy. Pri mladších deťoch môžete využiť fantáziu a povinnosti im nakresliť na papier, starším určite postačí aj písomná podoba.
Trvajte na stanovených pravidlách
Keď ste si už stanovili pravidlá, nasleduje druhý, oveľa náročnejší krok. Trvať na svojom a nerobiť všetko za svoje milované dieťatko. Aj keď bude smetný kôš plný odpadkov, nebežte s ním von vy. Obráťte sa na to dieťa, ktoré ho má na starosti. Kľúčové je, aby ste boli v svojich hraniciach dôsledná. Dieťa musí vedieť, že je to jeho povinnosť. Ak len znechutene niečo zahundrete no napriek tomu danú činnosť urobíte za neho, rýchlo si na to zvykne.
Výnimkou sú samozrejme neštandardné situácie, ako napríklad ochorenie dieťatka, neskorý príchod z rodinnej návštevy či extrémne náročný deň v škole, počas ktorých nemusíte trvať na plnení povinností. Nikto predsa nebude očakávať od dieťaťa, že bude vysávať so štyridsaťstupňovou horúčkou. Tieto situácie určite najlepšie vyhodnotíte vy samé. V každodennom živote sa vám však určite oplatí trvať na pravidlách.
Zdroj: freepik.com
Vyskúšajte pravidlo jednej veci
Vysávanie bytu väčšinu nezaberie až tak veľa času. Ani umývanie dlážky, kúpeľne či toalety. Väčšina z nás sa určite zhodne na tom, že najviac nám z času odkrajuje neustále premiestňovanie vecí z miesta na miesto. Práve ste poskladali kopu bielizne a na gauči nie je nič? Tak sa stavte, že do pár sekúnd niekto z vašej rodinky využije tento prázdny priestor a na gauči sa raz-dva ocitnú hračky, letáky, tašky či iné veci, ktoré „nemajú kam inam“ odložiť. Takéto upratovanie nie je priveľmi efektívne. Skúste sa s deťmi (a možno aj s vlastnou polovičkou) dohodnúť na tom, že vec, ktorú majú v rukách, patrí na svoje miesto. Taška na vešiak, kniha na poličku a to autíčko na diaľkové ovládanie má určite lepšie miesto na zaparkovanie než pod kuchynským stolom.
Dovoľte deťom, nech sa hrajú s čím chcú. No ďalšiu činnosť môžu začať až vtedy, keď tú, s čím sa hrali, vrátia na svoje miesto. Tento spôsob upratovania je výhodný aj pre deti. Ak budete postupovať dôsledne, čoskoro zistia, že prakticky upratovať ani nemusia, pretože odložiť jednu hračku do boxu im zaberie oveľa menej času, než naraz zbierať množstvo vecí, ktoré sú rozhádzané po celej izbe. Tento spôsob udržiavania čistoty môže znamenať obojstranné víťazstvo. Deti nezabudnite pochváliť a vysvetlite im, že ak budú mať veci svoje miesto, budete mať viac času aj priestoru na spoločné aktivity.
Dajte im na výber
Každý z nás má činnosti, ktoré vôbec „nemusí.“ A podobne to je aj s deťmi. Preto, ak je to trochu možné, dávajte im na výber. Možno sa nadšene nevyberú vyniesť smeti, no na druhej strane bez problémov nakŕmia domáce zvieratko. Ak dieťaťu dáte na výber, pocíti vyšší stupeň vnútornej slobody a nebude sa tak veľmi cítiť pod tlakom. Koniec koncov, nie je až tak dôležité, čo robí, hlavné je, že sa vôbec zapája do bežných činností, ktoré sú nevyhnutné pre chod domácnosti. Pre deti je veľmi dôležitá aj správna motivácia. Musia vidieť, v čom spočíva celý zmysel upratovania. Aj pre nich to bude bezpečnejšie, keď sa na každom rohu nebudú potkýnať o rozhádzané hračky.
Strach verzus dôsledok
Strach je určite tou najhoršou výchovnou metódou. Možno aj vás rodičia strašili všetkým možným, aby dosiahli želaný výsledok. Strach sa v nás však môže zakoreniť na poriadne dlho, čo rozhodne nemá priaznivý vplyv na našu psychiku. Preto sa vyhnite manipulácii dieťaťa a nenúťte ho do upratovania tým, že ak veci nebudú na svojom mieste, vyhodíte mu ich do koša. Obľúbené hračky pre deti znamenajú veľa a neraz k nim majú silnú citovú väzbu. Ak dieťa zabudne na svoju povinnosť, pripomeňte mu ju, avšak vyhnite sa zbytočným emóciám. Trvajte na tom, že rozprávku na dobrú noc mu prečítate až vtedy, ak urobí všetko potrebné. Takýmto spôsobom v ňom nevyvoláte strach, ale dáte mu na výber. Ak neurobí to, čo má, pocíti dôsledok a nie strach. V tom je obrovský rozdiel.
Spríjemnite si upratovanie
Upratovanie nemusí byť len nudná povinnosť. Urobte z neho zábavu, pri ktorej sa môžete dosýta vyblázniť. Pustite si obľúbenú hudbu, alebo si s deťmi zo srdca zaspievajte. S deťmi si môžete naplno užiť každú spoločnú chvíľu, a to bez ohľadu na to, čo robíte. Skúste si pri upratovaní urobiť preteky v rýchlosti alebo súťažte, komu sa podarí odhodiť viac plyšových hračiek do boxu. Aj domáce práce môžu so sebou priniesť kopec srandy. Ak necháte dostatočný priestor svojej fantázii, určite niečo vymyslíte.
Nerozkazujte
Každá z nás občas vybuchne na dieťa a to najmä pod tlakom povinností, ktoré na nás číhajú z každej strany. Je však nevyhnutné pokúšať sa udržať čo najviac na uzde svoje emócie a neprenášať svoj negatívny stav aj na potomka. Niekedy sa stane, že jednoducho nemáme energiu vysvetľovať strečkujúcemu synovi či dcérke, že nemôžeme prestrieť na kuchynskom stole, pretože sa na ňom váľa množstvo hračiek a iných zbytočností. Pokúste sa mu však nerozkazovať a namiesto holých, tvrdých rozkazovacích viet vyskúšajme rešpektujúci prístup. Vety typu: „Okamžite to uprac, inač nedostaneš jesť!“ vyvolajú v našom dieťati len odpor. Oveľa efektívnejšie je oboznámiť ho s aktuálnym stavom: „Môžeme večerať, keď bude na stole priestor. Preto treba dať veci na svoje miesto.“ Takto informovať ho môžete kedykoľvek. Pozitívne na tomto prístupe je, že sa obaja vyhnete negatívnym emóciám, ktoré narobia viac škody, než úžitku.
Nevytrhávajte dieťa z jeho činnosti
Deti sú nádherné bytosti, ktoré sa vedia naplno ponoriť do svojho sveta. Ak vidíte, že je vaše dieťa naplno sústredené a niečo tvorí, nemá zmysel ho vytrvávať z jeho procesu. Ono sa na veci vôkol seba pozerá inými očami. Vy možno vidíte na koberci neporiadok, no ono tam vidí labyrint pre autíčka, ktorý mu dáva zmysel. Dohodnite sa s ním ako dlho ho tam nechá. A upratovanie mu pripomeňte vtedy, keď uvidíte, že nie je zaujaté žiadnou činnosťou. Nikomu z nás nepadne dobre, keď nás niekto násilne vytrháva z tvorivého procesu. Preto dbajte aj na správne načasovanie.
Upratovanie by vonkoncom nemalo ležať iba na maminých pleciach. Ak deti budete od malička viesť k tomu, že aj oni sú súčasťou „tímu,“ ušetríte si tým nielen množstvo času, ale aj nervov. Želáme vám veľa zábavy (nielen) pri spoločnom upratovaní.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.