Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Digitálne nomádstvo láka aj Slovákov

freelancerka
V súčasnosti žije na svete v režime digitálneho nomádstva neuveriteľných 40 miliónov ľudí. Toto číslo rapídne vzrástlo počas a po epidémii kovidu, kedy mnohé firmy dovolili svojim zamestnancom pracovať výhradne z domu. A z domu vlastne znamená odkiaľkoľvek.
freelancerka

Bývanie s výhľadom pri mori, kvalitné trávenie voľného času a životná zmena – to sú dôvody pre ktoré aj Slováci a Slovenky túžia po živote digitálneho nomáda či nomádky. A čoraz viac si ich tento sen mení na realitu. Spravila tak aj Oli Džupinková, ktorá si najskôr vzala v práci v rádiu sabatikal (kreatívne neplatené voľno) a vybrala sa na druhú stranu zemegule do Austrálie. Po ňom sa rozhodla pre zmenu a do pravidelného pracovného režimu sa už nevrátila. Stala sa z nej digitálna nomádka, ktorá nahráva rozhovory, tvorí a vydáva knižné projekty. „Počas jedného roka som pracovala z Filipín, Kataru, Austrálie, Talianska, Španielska, Londýna, Osla či Istanbulu,“ vymenováva Oli.

Digitálne nomádstvo sa zapáčilo aj Marošovi Pánikovi, ktorý spolu s manželkou a dcérkou predškolského veku nedávno strávili dlhší čas na Sardínii, aby si užili aspoň trochu života pri mori. „Výhodou nášho pobytu bolo že sme cestovali s kamarátmi, vďaka čomu sme si rozdelili starostlivosť o deti a častokrát aj prípravu obedov a večerí. Pobyt sme si rozdelili na prácu a dovolenku po týždňoch, vďaka čomu sme nemali extrémny objem mailov po návrate do pracovného kolotoča. Za najväčšiu pridanú hodnotu považujem to, že pred prácou si môžete zabehať pri mori a po práci si vychutnáte kúpanie na opustených plážach,“ vysvetľuje marketér z Bratislavy. Dodáva, že aj vďaka pandémii sa podmienky v jeho zamestnaní zmenili a keď firma začala výraznejšie podporovať prácu z domu, napadlo mu, že by mohli skúsiť žiť aspoň občas ako digitálni nomádi.

Ako sa stať digitálnym nomádom?

Digitálny nomád je človek, ktorý je pracovne nezávislý na lokalite a na živobytie si zarába vďaka využívaniu telekomunikačných technológií. Zjednodušene možno povedať, že na prácu potrebuje len počítač a pripojenie na internet.

Zbaliť si notebook a vyraziť do sveta bez poistenia by však bolo samozrejme nezodpovedné, ale treba povedať, že nie je poistenie ako poistenie. Oplatí sa naštudovať si poistné podmienky a to z toho dôvodu, že najlacnejšie celoročné poistenie, ktoré digitálni nomádi prirodzene nakupujú najviac, má jednu zásadnú podmienku – podmienku návratu domov.

Na trhu väčšina poisťovní vyžaduje, aby ste sa zo zahraničia vrátili na Slovensko každých 30 dní. „Kto sa rozhodne túto podmienku ignorovať a povedzme, že si na 32. deň pobytu zlomí nohu, má vážny problém, pretože tento úraz mu už jeho celoročné cestovné poistenie nepokryje,“ upozorňuje Tomáš Kalivoda, riaditeľ komerčnej poisťovne Union. „Keďže my v Unione sledujeme trendy, nastavili sme túto lehotu v rámci poistenia UniTravel na 180 dní nepretržite a sme presvedčení o tom, že to ocení každý digitálny nomád,“ dodáva T. Kalivoda. Po tejto lehote je potrebné docestovať na Slovensko, ak chcete, aby sa platnosť poistenia obnovila.

Netreba sa spoliehať na voľný pohyb cez hranice európskych krajín. „Pri likvidácii poistných udalosti všetky poisťovne štandardne požadujú rôzne doklady, ktoré dokazujú dĺžku pobytu v zahraničí. Či už to bude pečiatka v pase, palubné lístky, výpisy hovorov od mobilného operátora, potvrdenie od lekára o jeho návšteve alebo od zamestnávateľa o trvaní dovolenky,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Skrátka a dobre, ak by ste sa rozhodli vycestovať na ročný pobyt s celoročným cestovným poistením, ak chcete byť krytý poistením, budete sa musieť počas tohto obdobia vracať na Slovensko – v prípadne UniTravel minimálne raz, v prípade iných poisťovní aj dvanásťkrát.

Čo s deťmi?

Ak si okrem notebooku balíte so sebou aj deti, musíte myslieť aj na takú možnosť, že možno budú potrebovať pediatra. Či už pôjde o nejaké povinné očkovanie alebo preventívnu prehliadku – toto cestovné poistenie vôbec neuhrádza a na tieto výkony sa nevzťahuje ani kartička európskeho poistenia. „V takýchto prípadoch preplatí vakcínu, ale tiež výkon lekára, vaša zdravotná poisťovňa na Slovensku v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Treba však myslieť na to, že to bude v rovnakej výške, v akej by to preplatila na Slovensku,“ hovorí T. Kalivoda.

Po absolvovaní návštevy u pediatra je potrebné si odložiť doklady o zaplatení, lekársku správu, prípadne bločky z lekárne, aby sa to následne dalo bez problémov vyúčtovať v zdravotnej poisťovni, v ktorej budete žiadať o preplatenie nákladov. Lekárska správa o očkovaní, respektíve prehliadke, sa zároveň doloží do zdravotnej karty dieťaťa.

Nezabúdajte na Sociálnu poisťovňu

Európska legislatíva hovorí, že osoba je sociálne a zdravotne poistená len v štáte, v ktorom reálne vykonáva činnosť, teda tam, kde sa práca realizuje. Ak teda budete dočasne vykonávať činnosť mimo územia Slovenska (ako zamestnanec/samostatne zárobkovo činná osoba) na území iného členského štátu (t. j. pôjde o štáty EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko, Island alebo Švajčiarsko) alebo na území viacerých členských štátov súčasne, potom je potrebné si podať žiadosť o vystavenie formulára PD A1 z dôvodu vyslania, prípadne žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

„Pri vystavovaní formulárov PD A1 sa nerozlišuje medzi prácou v zahraničí, ktorá trvá tri mesiace a prácou, ktorá trvá aj viac ako po roka mimo Slovenska. Pokiaľ ide o obdobie, sleduje sa, či dĺžka činnosti prekročí hranicu 24 kalendárnych mesiacov alebo nie. Okrem obdobia sa tam sledujú aj ďalšie podmienky,“ vysvetľuje Lucia Haraštová, riaditeľka odboru správy aplikácií poistného a pohľadávok Sociálnej poisťovne.

V roku 2013 bolo Sociálnej poisťovni doručených 84 208 žiadostí o vystavenie PD A1. Z celkového počtu žiadostí bolo 73 817 žiadostí podaných vo vzťahu k mužom a 8 847 žiadostí bolo podaných žiadostí vo vzťahu k ženám.

V roku 2023 bolo Sociálnej poisťovni doručených 139 357 žiadostí o vystavenie PD A1. Z celkového počtu žiadostí bolo 126 121 žiadostí podaných vo vzťahu k mužom a 13 233 žiadostí bolo podaných žiadostí vo vzťahu k ženám.

Z hľadiska územnej pôsobnosti pobočiek dochádza k podávaniu žiadostí o PD A1 najmä v Sociálnej poisťovni, pobočky Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Levice, Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa a Košice.

„Zdôrazňujeme, že ide iba o tých ľudí pracujúcich v zahraničí, ktorí požiadali o PD A1, nie sú to teda všetci, ktorí v zahraničí pracujú či žijú, takýmito štatistikami nedisponujeme,“ dodáva L. Haraštová.

O PD A1 je možné požiadať aj elektronicky – v prípade správneho vyplnenia tak má klient výsledok k dispozícii do 24 hodín.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.