Počet ľudí s poruchami autistického spektra celosvetovo stúpa – potvrdzujú to aj štatistiky Union zdravotnej poisťovne, podľa ktorých bolo v roku 2014 diagnostikovaných 498 poistencov a poisteniek s autizmom a o desať rokov neskôr, teda v roku 2024, ich už bolo 2 054. Na stúpajúci výskyt tejto poruchy a silnejúcu potrebu posilňovania informovanosti o autizme upozorňuje Union zmenou farby – počas Svetového dňa povedomia o autizme sa zafarbí na modro.
„Naše čísla ukazujú, že autizmus je dlhodobo diagnostikovaný častejšie u chlapcov ako u dievčat. Rozdiel bol vlani dokonca až trojnásobný – kým dievčat s autizmom evidujeme 557, chlapcov s autizmom máme v našom poistnom kmeni až 1 497,“ prezrádza Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.
Porucha autistického spektra (PAS) je pervazívna vývinová porucha. Znamená to, že výrazne preniká do všetkých vývinových oblastí človeka a charakterizujú ju deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Dodnes nie je úplne objasnené, prečo a ako táto porucha vzniká. Znaky autizmu sa u detí zvyjčajne prejavia do veku troch rokov.
Dalo by sa povedať, že už takmer každý Slovák pozná niekoho, kto má autizmus. Napriek tomu je táto diagnóza opradená množstvom mýtov. V rámci Svetlového dňa povedomia o autizme sme sa preto pozreli na niektoré z nich.
Autistickí ľudia nemajú empatiu a nevedia prejaviť city
Tento stereotyp je veľmi škodlivý, pretože o osobách s autizmom vytvára nesprávnu predstavu, že nie sú schopné lásky a porozumenia. Opak je zvyčajne pravdou. Autisti sú často až príliš empatickí a všetko cítia veľmi intenzívne. Empatiu ale nevyjadrujú typickým spôsobom, alebo bývajú natoľko zahltení emóciami a pocitmi, že ich nedokážu vyjadriť.
Dieťa „trpí“ autizmom
Fráza „trpieť autizmom“ nie je veľmi šťastné spojenie. Ľudia sa s daným neurotypom narodia, je pre nich úplne prirodzený, netrpia. Je dôležité, aby si spoločnosť uvedomila, že autistické osoby netrpia autizmom, ale podmienkami, ktoré im nastavila spoločnosť. V správnom prostredí dokážu výborne fungovať.
Autizmus sa dá liečiť
Súčasná veda zatiaľ nedokáže ľudí s poruchami autistického spektra vyliečiť. Existujú rôzne terapie – niektoré lepšie, niektoré menej, ktoré pomáhajú autistickým osobám lepšie pochopiť ich vlastné prežívanie a svet okolo nich.
Je dôležité, aby mal každý človek s autizmom prístup k zdrojom, ktoré by mu pomohli zvládať stres a každodenné situácie, aby sa naučil svetom lepšie pohybovať a necítil sa v spoločnosti stratený.
Autisti sú geniálni čudáci
Mediálne zobrazenie ľudí s autizmom je zvyčajne naozaj veľmi stereotypné. Ide o malého chlapca, ktorý je fascinovaný jednou konkrétnou vecou – napríklad matematikou a je v nej geniálny. Autizmus však nemá nejaký konkrétny „vzhľad“, každý človek je iný.
Text vznikol v spolupráci s Autistickým centrom Andreas.
