Okrem toho, že potrebujete trojjazyčné potvrdenie o výkone práce a musíte sa pravidelne otestovať, je potrebné vybaviť si aj poistenie. Aké?
Zdravotné poistenie
Ak pracujete v inom členskom štáte EÚ, ale bydlisko máte stále na území Slovenskej republiky (kam sa aj vraciate), môžete požiadať zdravotnú poisťovňu v členskom štáte (kde ste zdravotne poistený a vykonávate zárobkovú činnosť) o vystavenie prenosného dokumentu S1. Ten potvrdzuje váš nárok na zdravotnú starostlivosť na Slovensku.
Vystavený prenosný dokument S1 doručte do slovenskej zdravotnej poisťovne. Tá vás zaregistruje, formulár potvrdí a vydá preukaz poistenca so skratkou „EU“, s ktorým sa môžete preukazovať u svojho lekára iba na Slovensku.
Takto máte nárok na zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu u zmluvných poskytovateľov.
Sociálne poistenie
Podľa európskej legislatívy môže byť osoba poistená na sociálne zabezpečenie výlučne v jednom členskom štáte EÚ, EHP alebo Švajčiarska.
Tam, kde reálne vykonáva činnosť, t. j. tam, kde sa práca realizuje.
V prípade, ak ste boli pred výkonom práce v zahraničí (v rámci EÚ) zamestnancom na Slovensku, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadne odhlasovacie, resp. oznamovacie povinnosti.
Všetky povinnosti vo vzťahu k pracovnému pomeru na Slovensku vrátane odhlásenia zo systému sociálneho poistenia za vás vykoná zamestnávateľ.
Iné je to v prípadoch, ak:
- budete vykonávať pracovnú činnosť do zahraničia, ale naďalej máte pracovný pomer na Slovensku;
- budete vykonávať pracovnú činnosť do zahraničia pre slovenského zamestnávateľa;
- idete do zahraničia na krátkodobú krátkodobú brigádu.
Vtedy je potrebné Sociálnu poisťovňu požiadať o určenie uplatniteľnej legislatívy prostredníctvom žiadosti.
Pokiaľ vás čaká pracovná činnosť v zahraničí z dôvodu aktuálnej zákazky na obdobie kratšie ako 24 mesiacov, je potrebné, aby ste mali pri sebe prenosný dokument A1 z dôvodu vyslania. Tento dokument potvrdzuje, že poistné na sociálne zabezpečenie sa má naďalej odvádzať na území Slovenska.
Ďalšie poistenia, ktoré by ste si mali preveriť
Okrem zdravotného a sociálneho poistenia by ste mali mať zabezpečené aj úrazové poistenie. Zamestnávateľ by vás mal tiež poistiť pri vyslaní na služobné cesty. Poistenie zamestnanca sa však v každej krajine a v danej spoločnosti/firme riadi svojimi vlastnými pravidlami. Preto by ste sa mali o nich vopred informovať.
Havarijné poistenie
Pokiaľ patríte k väčšine zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce autom, určite by ste mali zvážiť bezpečnosť cesty. Pravidelné dlhšie presuny a časté šoférovanie sú rizikové. Zabezpečte preto svoje auto aj seba. Vybavte si havarijné poistenie. Poisťovňa sa o vás postará, ak vás postihne autonehoda, zrážka so zverou alebo vám vozidlo poškodia vandali či pevné objekty. To však zďaleka nie je všetko, čo kryje havarijné poistenie.
Celoročné cestovanie
Ak denne dochádzate do práce do zahraničia, prípadne máte časté zákazky aj v zahraničí, neriskujte. Buďte v pohode vďaka vedomiu, že ste si uzavreli celoročné cestovné poistenie. Nemusíte kvôli tomu nikam chodiť. Dá sa to aj online. Z pohodlia domova. Zabezpečí vám poistenie liečebných nákladov v zahraničí až do výšky 250 tisíc eur a môžete sa poistiť aj pre vybranú manuálnu prácu.
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.