Matkám, ktoré sú pozitívne otestované na ochorenie COVID-19 a rozhodnú sa dojčiť svoje dieťatko vyslovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podporu.
Zároveň im odporúča dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia. Mali by si umývať ruky vždy predtým a potom ako manipulujú s dieťatkom. Dôležité je aj pravidelne dezinfikovať predmety a povrchy, ktorých sa dotýkajú. Nevyhnutnosťou je nosenie rúška.
WHO tiež pripomína, že blízky kontakt (koža na kožu) a výlučné dojčenie novorodencom a bábätkám veľmi prospieva a podporuje ich správny vývin. Dojčiace matky potrebujú podporu svojho okolia. Po pôrode (v pôrodniciach, ale aj doma) by nemalo byť dieťatko od matky oddeľované, mali by zdieľať spoločnú izbu.
Podľa WHO je podpora okolia dôležitá aj v prípade, ak má žena komplikácie spojené s ochorením COVID-19 a nie je možné, aby dojčila svoje dieťatko, alebo sa cíti veľmi zle.
Podpora matky by mala spočívať v tom, aby dieťatko dostávalo materské mlieko podľa možností a rozsahu akceptovateľnom pre chorú matku. V slovenských podmienkach to zahŕňa odsávanie (odstriekavanie) mlieka a prípadnú „relaktáciu“ (naštartovanie dojčenia po nevyhnutnej pauze).
Zdroj: WHO a Promama
Všetky ženy, vrátane tých s ochorením COVID-19, majú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť pred pôrodom, počas pôrodu a aj po ňom.
WHO sa vyjadruje aj za možnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu blízku osobu a zároveň odporúča, aby bol cisársky rez u rodičiek s COVID-19 vykonaný iba v prípade lekársky odôvodnených indikácií.
Na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie sa odvoláva aj slovenské Ministerstvo zdravotníctva v odporúčaniach pre slovenské pôrodnice.
Zdroj:
Q&A on COVID-19, pregnancy, childbirth and breastfeeding. World Health Organization [online]. 2020 [cit. 2020-04-07]. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-on-covid-19-and-pregnancy-and-childbirth