Bolestivé naliatie po pôrode prichádza približne na 3. až 5. deň. V prvých dňoch dojčenia sa celý proces dopytu a ponuky nastavuje, je úplne normálne, že telo spočiatku produkuje viac mlieka a postupne sa tvorba upraví podľa potrieb bábätka.
Stáva sa však, že v dôsledku nesprávneho prisatia mlieko v prsníkoch zostáva a vyprázdňovanie prsníka nie je dostatočné.
Môže to vyústiť až do upchatia mliekovodov a zápalov prsníkov. Preto je dôležitá prevencia a ak sa takýto problém vyskytne, treba ho urgentne riešiť a nečakať! Pri akýchkoľvek náznakoch problémov je vhodné ihneď sa poradiť s lekárom, prípadne s laktačnou poradkyňou.
Tip od nás
Ako postupovať pri laktačnom štrajku? Prečítajte si v našom článku!
Naliate prsia 3. až 5. deň po pôrode
Naliate prsníky sú zvyčajne citlivé na dotyk a môžete mať pocit, že sú až horúce. V tomto prípade je najúčinnejšie jednoduché pravidlo – správna technika dojčenia (prisatie a poloha), časté vyprázdňovanie prsníkov (často dieťatko na prsník prikladať a stláčať prsník).
Dôležité je uvedomiť si, že toto naliatie zvyčajne rýchlo prejde (do 1 až 2 dní) aj bez akýchkoľvek zásahov a tvorba mlieka sa prirodzene upraví.
Ak však máte pocit, že potrebujete úľavu, môžete vyskúšať niektoré z týchto tipov:
-
Kvetinková masáž – tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec tak, aby ste mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo boli prsty. Dvorec takto držte stlačený približne minútu, potom ho uvoľnite a priložte bábätko, aby sa nadojčilo.
-
Kapustové listy – tie sa používajú najmä v prípade, ak sa kvôli naliatiu nedarí bábätko prisať na prsník. Použite zelenú kapustu, ktorá musí byť zachladená v chladničke. Odtrhnite pár listov a rozvaľkajte ich valčekom na cesto, aby sa lepšie prispôsobili tvaru prsníkov (alebo ich natrhajte na menšie kúsky.) Priložte si ich na prsia a nechajte ich cca 20 minút pôsobiť. Môžete to opakovať 2x denne. Túto kúru ukončite hneď, keď naliatie pominie.
Chladenie ľadom ani nahrievanie v tomto prípade nie je efektívne. Prílišné podchladenie môže poškodiť pokožku prsníkov/bradaviek a nahrievanie zase rozťahuje tkanivá na bolestivo naliatom prsníku.
Upchatý mliekovod, alebo retencia mlieka
Retencia je blokáda jedného mliekovodu. Zvyčajne ho spôsobuje nedostatočné vyprázdňovanie prsníka, kedy mlieko zostáva v mliekovode a jeho tkanivo sa môže zapáliť.
Tento problém sa prejavuje ako bolestivé zatvrdnutie v jednom mieste prsníka. Prejavuje sa hmatateľným zatvrdnutím (hrčou), ktoré je bolestivé na dotyk. Niekedy je to sprevádzané aj začervenaním kože a dokonca zvýšenou teplotou alebo horúčkou.
Príčinou je zvyčajne nesprávne prisatie bábätka, nedostatočné vyprázdňovanie prsníka a tiež obmedzovanie dojčenia (napríklad v noci), keď sa prsník naleje. Môže sa to stať kedykoľvek počas dojčenia dieťatka.
Prvá pomoc:
Ako prvé je dôležité odstrániť príčinu upchatého mliekovodu – dbať na správne prisatie a vyprázdňovanie prsníkov, liečiť bolestivé bradavky a kontrolovať, či bábätko pije (pauza v brade).
Boľavý prsník si môžete aj rozmasírovať a stláčať – pomalými, jemnými krúživými pohybmi smerom od bradavky k dvorcu a až potom k okrajovým častiam prsníka.
Prikladajte si dieťatko podľa jeho potreby a neprestávajte s dojčením. V opačnom prípade sa môžu prsia ešte viac naplniť mliekom a problém sa iba zhorší.
Už sa neodporúča smerovať bradu dieťaťa k postihnutému miestu. Často to totiž vedie k problémom s prisatím. Radšej pri dojčení dané miesto (hrču) jemne stláčajte.
A veľmi dôležité – odpočívajte!
Ak je potrebné, dajte si lieky proti bolesti – paracetamol alebo ibuprofén. Ich použitie konzultujte s lekárom alebo lekárnikom.
Tip: Niekedy sa mliekovod upchá priamo na bradavke a vtedy sa to volá mliečny pľuzgier.
Tip od nás
Antibiotiká pri retencii mlieka lekár zvyčajne nepredpisuje. Tie sa predpisujú v prípade mastitídy (zápalu prsnej žľazy).
Mastitída, alebo zápal prsnej žľazy
Takýto zápal môže vzniknúť kedykoľvek počas celej doby dojčenia. Spôsobuje ho bakteriálna infekcia. Zvyčajne postihuje iba jeden prsník, ale stáva sa, že sú postihnuté aj oba prsníky naraz.
Príznaky mastitídy sa niekedy zamieňajú za bežnú chrípku – únava, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, horúčka, zimnica, niekedy aj zvracanie.
Prvým príznakom, že ide o mastitídu, je napätie a bolestivosť v bradavke. Následne začne bolieť celý prsník, ktorý stvrdne (vznikne hrča) a je taký citlivý, že môže bolieť aj pri chôdzi. Môžu sa objaviť aj začervenané miesta a horúčka.
Ak máte tieto príznaky, určite urýchlene navštívte lekára alebo pohotovosť. Existuje tu riziko, že v prsníku môže vzniknúť absces.
Prvá pomoc:
-
Najprv treba odstrániť príčinu – dbať na správne prisatie a vyprázdňovanie prsníkov, liečiť bolestivé bradavky a kontrolovať, či bábätko správne pije (pauza v brade).
-
Navštíviť lekára – ten môže predpísať antibiotiká, hoci to nie je vždy nutné a veľa mastitíd sa vylieči aj bez nich. Rozhodne je to však situácia, ktorú by mal posúdiť lekár.
-
Ak je to potrebné, dajte si lieky proti bolesti a na zníženie horúčky – paracetamol, či ibuprofén. Ich použitie konzultujte s lekárom alebo lekárnikom.
-
Neprestávajte s dojčením a bábätko prikladajte podľa toho, ako potrebuje. Inak by sa prsia ešte viac nalievali mliekom a problém by sa zhoršil.
-
Už sa neodporúča smerovať bradu dieťaťa k postihnutému miestu. To častokrát totiž vedie k problémom s prisatím. Radšej pri dojčení dané miesto (hrču) jemne stláčajte.
-
Oddychujte – požiadajte o pomoc svoje okolie, pretože takýto problém naozaj potrebujete dôkladne vyležať. Odpočívajte, zdržujte sa v teple a spite vždy, keď vám to dieťatko umožní.
Pri akýchkoľvek pochybnostiach či problémoch konzultujte stav s lekárom.