Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dopamín: Máte ho nedostatok alebo potrebujete detox?

nedostatok alebo nadbytok dopamínu
Prečo je dôležité mať dopamín v rovnováhe? Chronický nedostatok dopamínu môže viesť až k závažným neurologickým ochoreniam, ako je Parkinsonova choroba. Na druhej strane, nadbytok dopamínu môže byť tiež škodlivý. Aká je úloha dopamínu v organizme človeka, ako sa prejaví jeho nedostatok, ale aj nadbytok a čo robiť v oboch prípadoch?
nedostatok alebo nadbytok dopamínu
V článku si prečítate:

Čo je dopamín?

O dopamíne sa hovorí ako o kľúči k šťastiu a pohybu. Pozrime sa na to, prečo je to tak.
Dopamín je neurotransmiter, ktorý vzniká o. i. priamo v našom mozgu. Hrá kľúčovú úlohu pri mnohých telesných funkciách.
Dá sa povedať, že ho potrebuje každý jeden systém v ľudskom tele. Je dôležitý pre pamäť, pohyb, spánok, motiváciu, náladu, pozornosť a dokonca aj pre tvorbu materského mlieka (laktáciu).

Správna hladina dopamínu je dôležitá nielen pre naše každodenné fungovanie, ale aj pre duševné zdravie. Naopak, nadmerné alebo nedostatočné hladiny dopamínu súvisia s rôznymi ochoreniami.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Ako funguje dopamín?

Dopamín patrí medzi monoamínové neurotransmitery a pôsobí ako chemický posol, ktorý prenáša správy medzi nervovými bunkami v mozgu a medzi mozgom a zvyškom tela.

Okrem toho sa správa aj ako hormón – uvoľňuje sa do krvného obehu a zohráva úlohu v reakcii „bojuj alebo utekaj“. Tento mechanizmus predstavuje prirodzenú odpoveď na stresujúce situácie.

O dopamíne ste mohli počuť aj ako o hormóne šťastia, pretože vyvoláva pocit pôžitku a motivuje nás k činnostiam, ktoré sú pre nás príjemné.

Zjednodušene: keď robíte niečo, čo vás teší, uvoľňuje sa dopamín v značnom množstve, čo vás povzbudzuje k opakovaniu týchto činností.

Hladiny dopamínu

Keď je dopamín v rovnováhe, cítite sa šťastní, motivovaní, dokážete sa sústrediť na to, čo je dôležité. Nízke hladiny dopamínu vedú k pocitom únavy, nespokojnosti a problémom s pamäťou, náladou a spánkom.

Abnormálne hladiny dopamínu súvisia s rozvojom rôznych ochorení. 

Niektoré ochorenie, napríklad schizofrénia môže súvisieť aj s nedostatkom, ale aj s prebytkom dopamínu.

Nedostatok dopamínu

Nedostatok dopamínu môže mať významný vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Nízke hladiny dopamínu sa spájajú s rôznymi ochoreniami, ako sú Parkinsonova choroba, syndróm nepokojných nôh a depresia. Dobrá správa je, že existujú spôsoby, ako tento problém riešiť.

Príznaky nedostatku dopamínu:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Čo spôsobuje nízke hladiny dopamínu?

Nízke hladiny tejto látky tvorenej preferenčne v mozgu najčastejšie súvisia so zraneniami mozgu, problémami s receptormi (telo nevie správne reagovať na dopamín) alebo s rôznymi ochoreniami, ako sú Parkinsonova choroba a závislosti.

Dá sa nedostatok dopamínu diagnostikovať?

Nedostatok dopamínu nie je samostatná medicínska diagnóza. Lekári nemerajú hladiny dopamínu priamo, ale zisťujú ich podľa vašich príznakov, životného štýlu, psychického aj fyzického stavu. 

Avšak pri podozrení na Parkinsonovu chorobu môžu odporučiť test na dopamínové transportéry. Liečba nedostatku dopamínu závisí od základnej príčiny.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu dopamínu?

Ak potrebujete zvýšiť hladinu dopamínu, dobrým pomocníkom je strava bohatá na tyrozín a magnézium, ako sú kuracie mäso, mandle, banány, avokádo, tmavozelená zelenina a čokoláda. 

Doprajte si cvičenie, meditáciu či prechádzky v prírode. Z výživových doplnkov pomáhajú L-teanín, vitamíny D, B5 a B6, omega-3 mastné kyseliny a magnézium.

 

Zdroj: Adobe Stock

Nadmerná hladina dopamínu

Vysoké hladiny dopamínu môžu viesť k problémom so sebakontrolou, k impulzívnemu správaniu a k agresivite. Výsledkom sú činy, ktoré neskôr oľutujete. 

Veľmi vysoké hladiny dopamínu spôsobia, že sa na chvíľu cítite ako „majstri sveta“, ale môžu viesť aj k vážnemu preťaženiu. 

Nadbytok dopamínu môže prispieť k mánii, halucináciám, bludom. Príliš veľa dopamínu neraz zohráva úlohu aj v obezite, závislosti, schizofrénii.Vedci zistili, že hladinu dopamínu ovplyvňujú aj návykové látky. Nikotín, alkohol alebo iné drogy s návykovými vlastnosťami aktivujú cyklus dopamínu. Spôsobujú rýchlejšie a oveľa intenzívnejšie uvoľnenie dopamínu. Pociťujete silnú túžbu po ďalšej dávke – a to rýchlo.

Počas obdobia formovania návyku mozog reaguje znížením hladiny dopamínu. To znamená, že teraz potrebujete viac látky, aby ste dosiahli rovnakú úroveň potešenia.

Čo je dopamínový detox?

Cieľom dopamínového detoxu je dočasne sa zdržať činností, ktoré vyvolávajú produkciu dopamínu.

Tieto činnosti sa často označujú ako „potešujúce“ aktivity. Zjednodušene, treba sa vyhnúť aktivitám, ktoré stimulujú produkciu dopamínu, na určitý čas — od hodín až po niekoľko dní.
Detox má resetovať odmeňovací systém mozgu a znížiť závislosť od rýchlych zdrojov potešenia, ako sú sociálne siete, nezdravé jedlo alebo nakupovanie.

Túto metódu začal používať psychológ Dr. Cameron Sepah, ktorý sa snažil pomôcť klientom a klientkam v stresových zamestnaniach, prekonať závislosť od podnetov z technológií a sociálnych médií.

Jeho prístup bol založený na princípoch kognitívno-behaviorálnej terapie, pričom klientelu povzbudzoval v tom, aby zažili nudu a hľadali jednoduchšie, menej podnetné aktivity.

Samozrejme, úplný dopamínový detox je nemožný, pretože mozog neustále produkuje dopamín – bez ohľadu na vonkajšie podnety. Proces očisty je teda skôr formou dočasného zdržania sa rozptýlení.

Dnes sa však objavujú aj hlasy upozorňujúce na negatívny vplyv podobných techník. Vďaka sociálnym sieťam sa z dopamínového detoxu stala nebezpečná praktika. Mnohí si myslia, že znížením hladiny dopamínu dosiahnu šťastnejší život, avšak to je mylné. 

Prečo? Pretože dopamín je potrebný na fungovanie tela vrátane pohybu, spánku a prežívania potešenia. Psychologička Dr. Susan Albers z Cleveland Clinic tvrdí, že namiesto pokusu o detox je vhodnejšie zamerať sa na zdravší prístup k zmenám správania. 

Odporúča takýto „očistný“ experiment:

  1. Vyberte si konkrétnu činnosť alebo zlozvyk, ktorý chcete obmedziť.
  2. Určte časový rámec, počas ktorého sa zdržíte vybranej aktivity.
  3. Zameňte zlozvyk za niečo, čo je uspokojujúce, ale zdravšie.
  4. Píšte si denník, do ktorého zaznamenávajte svoje pocity a situácie, ktoré vás vyprovokovali.
  5. Na konci experimentu zhodnoťte, čo fungovalo a čo nie. Ak máte pocit, že ide o závislosť, zvážte vyhľadanie profesionálnej pomoci.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Dopamín hrá dôležitú úlohu v mnohých funkciách tela – vrátane pohybu, pamäti a pocitu odmeny a motivácie. Vysoké alebo nízke hladiny dopamínu súvisia s niektorými duševnými a neurologickými chorobami.

Avšak stále je potrebný ďalší výskum na zistenie, ako dopamín funguje v súvislosti so zdravotnými stavmi a ako interaguje s inými neurotransmitermi, hormónmi a chemikáliami.

Ak si myslíte, že máte symptómy vysokej alebo nízkej hladiny dopamínu, vyhľadajte lekárske vyšetrenie. Lekársky personál preskúma vaše symptómy, vykoná potrebné testy a navrhne vám vhodný plán starostlivosti.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Mgr. Zuzana Pitoňáková, všeobecná lekárka pre dospelých, hlavná lekárka polikliniky MEDANTE a vysokoškolská pedagogička na LF UK v Bratislave.

Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22581-dopamine
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22588-dopamine-deficiency
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684895/
https://www.cedars-sinai.org/blog/exploring-the-link-between-dopamine-and-parkinsons-disease.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10567584/
https://health.clevelandclinic.org/dopamine-detox

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.