Tipy a triky určite oceníte rovnako ako havarijné poistenie, ktoré je tiež nevyhnutnosťou.
Tip č. 1: Motorka, doklady, PZP
Uistite sa, že je vaša motorka v poriadku. Doplnili ste prevádzkové kvapaliny? Všetko ste pritiahli tak, ako treba? Nič vám na motorke nechýba? A čo obutie? Odolajú pneumatiky nástrahám aj menej kvalitnej vozovky? Nerobte žiadne kompromisy.
Takisto si skontrolujte všetky doklady. Nezabudnite ani na preukaz poistenca.
Nevyhnutnosťou je aj poistenie. Vďaka havarijnému poisteniu sa budete cítiť oveľa bezpečnejšie. Dokáže nahradiť škody na vašom motocykli v prípade havárie, ale aj keď vás zastihne živel, vandali alebo vám dokonca motorku ukradnú.
Dajte si ale pozor na to, aby ste uzatvorili poistenie s pôsobnosťou do krajín, ktoré plánujete navštíviť.
Dnes je uzatvoriť poistenie naozaj jednoduché a ide to aj online.
Môžete platiť za PZP motorky menej?
Výhodné PZP pre všetky kubatúry. Splátky si nastavíte mesačne, štvrťročne alebo ročne. Prihodiť môžete poistenie batožiny, úrazu alebo prémiové asistenčné služby.
Tip č. 2: Kufre, tašky, tankvaky
Niektorí motorkári nedajú dopustiť na systém kvalitných hliníkových kufrov. Rýchlo sa od motorky odopnú a zoberiete si ich jednoducho na izbu. Výhodou je, ak máte v kufroch poriadok. Na to slúžia rôzne tašky a organizéry.
Neodmysliteľnou súčasťou cestovania na motorke je tankvak, avšak je dobré investovať do takého, ktorý je prispôsobený vašej motorke.
Užitočné sú aj nepremokavé bočné tašky z odolného materiálu.
Tip č. 3: Čo do kufrov?
Základom je samozrejme bezpečnosť. Snáď nikomu nemusíme pripomínať chrániče, špičkovú prilbu, pevnú obuv a rukavice. Či už sa rozhodnete pre kožu alebo textil, je to na vás. Všetko má svoje výhody a nevýhody a vy najlepšie viete, čo vám vyhovuje.
S ostatným oblečením to však veľmi nepreháňajte. Pár tričiek, pár nohavíc. Všetko tak, aby ste vzájomne mohli kúsky kombinovať. Základom je kvalitné motorkárske oblečenie.
Ak idete do penziónu alebo hotela, máte o starosť menej. Ak však idete spať pod holým nebom, musíte si zabaliť so sebou stan, spacák a karimatku. Pri výbere, nech vás zaujíma nielen hmotnosť, ale aj rozmery. V zloženom stave čo najmenšie, v rozloženom čo najväčšie.
Tip č. 4: Nielen povinná výbava
Základom je samozrejme motolekárnička a základné lieky (od bolesti, na hnačku a podobne). Avšak, zíde sa vám aj rezervná spojka na reťaz, lepenie na pneumatiky alebo sada na opravu defektov, náhradné poistky a sťahovacie pásky.
Myslite aj na bezpečnosť motocykla a pribaľte si kvalitné zámky. A navyše aj zopár popruhov. Tieto veci majte vždy po ruke, aby ste ich pri nečakanej udalosti našli čo najrýchlejšie.
Odporúčame zobrať so sebou aj motorový olej. Nezabudnite ani na GPS alebo mapu, podľa toho, čo vám viac vyhovuje.
Tak isto treba myslieť na to, že počasie ovplyvniť neviete, a preto sa pripravte aj na dážď. Nesmú vám chýbať napríklad praktické nepremoky.
Tip č. 5: Užitočné rady na záver
Priestor na motorke je veľmi obmedzený a treba zvážiť, čo si na cestu zoberiete a čo radšej necháte doma. A to, čo nakoniec zabalíte, treba vedieť zabaliť správne:
- Drogériu si prelejte do malých fľaštičiek alebo rovno kúpte v cestovných baleniach.
- Pri balení využite všetok priestor. Ponožky napchajte do topánok, drobnosti do prázdneho ešusu.
- Nezabudnite, že kufre a batožinu treba rozmiestniť na motorke rovnomerne na obdive strany.
- ažké veci patria na dno kufra, ľahké navrch.
- Kufre čo najbližšie k ťažisku motorky.
Zdroje:
http://www.ktmkosice.sk/sk/zaujimavosti/3994/co-by-si-mal-motorkar-zobrat-na-dovolenku-
https://www.superpoistenie.sk/aktuality/dovolenka-na-motorke-na-co-si-dat-pozor
https://www.cestujte.sk/ideme-na-dovolenku-na-motorke/
https://touratech.sk/ako-sa-zbalit-na-moto-dovolenku-ulozny-priestor/
https://www.motozem.sk/ako-na-perfektnu-dovolenku-na-motorke-/