O tom, že dovolenka na Slovensku má svoje čaro, sa presviedča stále viac turistov, ale aj domácich. Mnohí majú vyhliadnuté svoje obľúbené miesta, kam sa radi opätovne vracajú. Nájdu sa však aj odporcovia, ktorí zvyknú hovoriť, že služby na Slovensku sú nekvalitné a zbytočne predražené. Pre prvú skupinu máme inšpiráciu a pre tých večne nespokojných 5 argumentov, ktoré ich môžu presvedčiť, aby nad slovenskou dovolenkou predsa len nelámali palicu.
1. Poznať svoju krajinu
Zvlášť pre rodičov je dôležité, aby svojim deťom odovzdali do vienka aj poznanie o svojej krajine, ktoré im pomôže budovať národnú identitu. Deti by mali poznať naše hory, priehrady, kultúrne pamiatky či väčšie mestá aj osobne, nie iba cez učebnice zemepisu. Dodáva im to potrebné vedomosti a prehľad, ale aj sebavedomie. Mladí dnes už oveľa častejšie cestujú za štúdiom do zahraničia a jedny z prvých otázok od zahraničných študentov sú práve tie, ktoré sa týkajú našej krajiny a toho, čo ju robí výnimočnou. Dovolenka na Slovensku cez letné prázdniny je ideálnym a jednoduchým riešením, ako svojim deťom vštepiť lásku ku krajine, v ktorej vyrastajú.
2. Slovenské veľhory
Hoci je nám to známe a prirodzené, často si neuvedomujeme, aké je to vzácne. Vysoké Tatry sú jadrovým pohorím alpského charakteru, kde až 31 vrcholov prevyšuje 2500 metrovú nadmorskú výšku. Sú popretkávané bohatou sieťou turistických chodníkov, ktoré umožňujú plynulý prechod zaujímavými miestami, dolinami, ale aj chatami. Niektoré z nich sú otvorené celoročne a nejeden unavený turista si spomína na výbornú kapustnicu, ktorú si vychutnal po značnej námahe v slovenských horách. Ak sa vyberiete s rodinou na dovolenku do Tatier, myslite na poistenie do hôr. Dajte si však pozor na to, na akú trasu sa chystáte. Najmä odporúčame rozoznávať, či ide o vyznačenú turistickú trasu. Pri turistike mimo vyznačených trás odporúčame poistenie „rizikový šport“, aby ste sa vyhli predraženiu vášho výletu.
3. Pamiatky UNESCO na Slovensku
UNESCO je svetová organizácia, ktorá vytvára zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta. V tomto zozname sa nachádzajú aj kultúrne pamiatky z našej krajiny a bola by škoda nevedieť o nich a ešte väčšia škoda ich nenavštíviť. Čo ak tá najkrajšia dovolenka na Slovensku bude práve v Banskej Štiavnici? Toto krásne mesto bolo stredovekým centrom baníctva a jeho námestie zdobia renesančné budovy a paláce, kostoly či dokonca zámky. Je zapísané do zoznamu svetového dedičstva a stojí za to navštíviť ho. Na výber sú aj ďalšie unikáty, mestá ako Bardejov a Levoča, dedinka Vlkolínec, kde dodnes v pôvodných dreveničkách žijú ľudia, Slovenský kras alebo Spišský hrad… Ozaj je z čoho vyberať.
4. Národné parky
Tie najkrajšie a najvzácnejšie miesta, ktoré Slovensko ukrýva, sa dajú objaviť práve na území Národných parkov. Máme ich až deväť, čo svedčí o skutočne bohatej slovenskej prírode, ktorú sa oplatí spoznať. Za spomenutie stojí napríklad množstvo jaskýň a priepastí v Národnom parku Slovenský Kras či skutočne dychberúca príroda v Slovenskom raji. Najmenší Pieninský národný park zase láka turistov riekou Dunajec, kde sa dá splavovať na pltiach či raftoch. Pri turistike v Národných parkoch takisto netreba zabúdať na cestovné poistenie do hôr.
5. Kultúrne pamiatky
Slovensko je doslova nabité kultúrnymi pamiatkami. Čo tak dať si jedno leto výzvu a spoznať z nich aspoň niektoré? Naplánovať si trasu a vydať sa na vzrušujúcu cestu po poznaní vlastnej krajiny. Na výber je skutočne bohatý repertoár. Cez hrady a zámky, skanzeny či ľudovú architektúru, múzeá a galérie, divadlá a opery. Skoro každé mesto má unikát, ktorý stojí za návštevu. Možno nebudete opálení ako po dovolenke pri mora, ale za to získate dobrý pocit, že ste na Slovensku doma.
Ak sme vás presvedčili a chystáte sa na výlet do čarovných miest na Slovensku, nezabudnite si pri svojich potulkách zobrať so sebou aj cestovné poistenie pre bezstarostné zážitky.