Endometrióza má tri formy, jednou z nich je cysta na vaječníku, endometrióm, nazýva sa aj čokoládová cysta. Druhou formou sú povrchové ložiská na povrchu pobrušnice a treťou formou je hlboká infiltrujúca endometrióza, to sú hlbšie tuhé a väčšinou bolestivé ložiská.
Tie sa zachytávajú najmä na zadných sakrouterinných väzoch, v klenbe pošvy, v stene čreva, močového mechúra či močovodov. Prítomnosť týchto ložísk endometriózy má za následok vytváranie zrastov, napríklad vaječník je prilepený o okolie, stena hrubého čreva o zadnú stranu maternice, vajcovody môžu byť v zrastoch nepriechodné.
Čo sa za týmto ochorením skrýva a naozaj pribúdajú prípady vo väčšom množstve ako v minulosti? Na naše otázky odpovedala gynekologička MUDr. Lucia Kocová.
Ako sa dá endometrióza definovať?
Endometrióza je choroba, pri ktorej sa vyskytujú bunky sliznice maternice, čiže endometria, na inom mieste ako v jej dutine. Za normálnych okolností sa však nemajú nachádzať mimo nej.
Tieto bunky sa môžu objaviť kdekoľvek, ale najtypickejšie miesto ich výskytu sú vaječníky, vajcovody, pobrušnica v panve, klenba pošvy, väzy idúce od zadnej strany maternice ku krížovej kosti, rektovaginálne septum, čo je priestor medzi zadnou stenou pošvy a prednou stenou konečníka.
Nie zriedkavo sa vyskytnú aj v stene hrubého čreva, menej často môže byť endometrióza na povrchu alebo v stene močového mechúra, na močovodoch a v stene tenkého čreva.
Ložiská sa môžu vytvoriť aj v pupku, v podstate kdekoľvek. Boli dokonca popísané aj prípady endometriózy v pľúcach. Zvláštny typ je takzvaná adenomyóza, čo je prítomnosť buniek endometria v svalovej stene maternice. Normálne sa ani tam bunky endometria nemajú nachádzať. Tam potom vytvárajú ložiská, stena maternice je zhrubnutá a môže sa to prejaviť bolestivou menštruáciou a nadmerným menštruačným krvácaním.
Problém je, že bunky endometria v ložiskách endometriózy, rovnako ako endometrium v maternici, odpovedajú na hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, v ich mieste sa rozvíja zápal a reakciou na to je tvorba tuhého tkaniva.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Prečo táto diagnóza postihuje najmä ženy v reprodukčnom veku?
Pretože na jej vznik sú potrebné ženské pohlavné hormóny, ide totiž o hormonálne podmienenú chorobu. Ložiská endometriózy doslova živia estrogény, no napriek tomu je toto ochorenie možné diagnostikovať aj u žien po menopauze.
Doteraz vraj nie je známa presná príčina tohto problému.
Príčina endometriózy naozaj nie je doteraz známa, existujú však viaceré teórie jej vzniku. Žiadna z nich ale zatiaľ nebola stopercentne dokázaná, no zdá sa, že úlohu pri jej rozvoji pravdepodobne zohráva imunitný systém a genetická predispozícia.
Bolo totiž popísané, že k určitým rizikovým faktorom patrí aj výskyt tohto ochorenia v rodine, napríklad u blízkej príbuznej, ako je matka.
Čo sa týka možných príčin, uvažuje sa tiež o tom, že k jeho vzniku môže prispievať aj skorý vek prvej menštruácie, krátky menštruačný cyklus, dlhé a silné menštruačné krvácanie, prvé tehotenstvo v neskorom veku, vrodené vývojové chyby genitálií, hlavne také, ktoré bránia vytekaniu menštruačnej krvi a dôvodom môže byť aj deficit železa.
Je možné, že pri vzniku endometriózy zohráva úlohu i retrográdna menštruácia, čo je vlastne vytekanie menštruačnej krvi z dutiny maternice cez vajcovody do brušnej dutiny, teda opačným smerom.
Toto sa na druhej strane deje u väčšiny žien pri menštruácii, no nie u každej s retrográdnou menštruáciou vznikne endometrióza, takže samo o sebe to jednoznačná príčina určite nie je.
V minulosti sa uvádzalo, že vraj tampóny, ktoré žena používa pri menštruácii, môžu byť tiež rizikovým činiteľom.
Nie je dokázané, že by zvyšovali riziko vzniku endometriózy. Nepotvrdili to ani štúdie, ktoré boli robené v rokoch 1985 a 2002.
Ako sa ochorenie prejavuje? Mnohé ženy s endometriózou sa sťažovali na bolesti brucha a kŕče pri menštruácii, ktoré ich predtým netrápili. Môže to byť príznak tejto diagnózy?
Asi tretina žien s touto diagnózou nemá žiadne ťažkosti. Tie ostatné ale môžu trápiť bolesti, nadmerne bolestivá menštruácia, bolestivý pohlavný styk, časté sú bolesti v podbruší aj mimo menštruácie a pri stolici, hlavne počas periódy.
K ďalším prejavom ochorenia patria hnačky, zápcha, nafukovanie, ak je postihnutý močový trakt, ženu môže obťažovať i časté nutkanie na močenie, bolesti pri močení a prítomnosť krvi v moči.
V prípade, že sú ložiská v močovode, ten sa môže preto zúžiť až úplne upchať, čo môže mať za následok neodtekanie moču z obličky. Keď takýto stav pretrváva dlho, je možné, že útlak chorobných ložísk obličku poškodí, tá preto prestane nakoniec úplne fungovať. Žena pri tom nemusí mať žiadne prejavy, nič ju nemusí bolieť, no jedným z príznakov môže byť aj zápal obličiek.
Pri postihnutí čreva sa zasa môže vyskytnúť krv v stolici, ale ložiská len zriedkavo prenikajú až do vnútra čreva. Z toho vyplýva, že príznaky endometriózy zvyčajne súvisia s tým, kde sa chorobné ložiská nachádzajú.
Lenže symptómom endometriózy môže byť aj neplodnosť. Prečo?
Je to pravda. Jej príčinou sú zrasty, ktoré spôsobia nepriechodnosť vajcovodov, ale dôvodom tohto stavu býva i to, že vytvorené chorobné ložiská vytvárajú prostredie, ktoré je toxické a nepriaznivé pre otehotnenie.
Aké vyšetrovacie metódy môžu odhaliť túto chorobu? Zvykne ju potvrdiť aj bežné ultrazvukové vyšetrenie alebo niektoré zvýšené parametre v krvi?
Tento chorobný stav sa diagnostikuje na základe klinických prejavov a gynekologickým vyšetrením. Ložiská endometriózy môžu byť viditeľné na sliznici pošvy alebo ich je možné vyhmatať ako bolestivé tuhé zhluky, napríklad v klenbe pošvy.
Vaginálnym ultrazvukom sú viditeľné zhluky hlbokej infiltrujúcej endometriózy v panve, trebárs na stene hrubého čreva, ale odhaliť ich môže iba gynekológ skúsený v ultrazvukovej diagnostike. Nie je totiž jednoduché rozpoznať ich. Povrchové ložiská sa však pomocou ultrazvuku nedajú zachytiť, no napríklad endometriotické cysty sú pri ultrazvukovom vyšetrení dobre viditeľné.
Známa mala všetky vyšetrenia v poriadku. Endometriózu jej odhalili až pri laparoskopii. Stáva sa to často?
Áno, niekedy diagnózu potvrdí až diagnostická laparoskopia, pri ktorej sa robí odber vzoriek na histologické vyšetrenie. V diagnostike sa využíva aj magnetická rezonancia, ktorou sú viditeľné ložiská endometriózy, takisto to musí zhodnotiť rádiológ, ktorý s tým má skúsenosti.
Tejto mojej známej vyšetrovali aj onkomarker CA 125, ktorý môže byť zvýšený aj pri zhubných ochoreniach ženských orgánov. Robí sa toto vyšetrenie bežne?
Onkomarker CA 125 môže byť pri tomto ochorení zvýšený, ale je to nešpecifický marker, jeho vyššia hodnota nepotvrdzuje endometriózu a rovnako jeho normálna hladina nevylučuje jej prítomnosť. V diagnostike tejto choroby sa ho preto neodporúča vyšetrovať.
Mám pocit, že dnes má túto diagnózu stanovenú takmer každá druhá žena. Čím to je?
Nedá sa povedať, že by bolo viac týchto prípadov. V súčasnosti je len presnejšia diagnostika. Predtým sa u mnohých žien jednoducho nevedelo, že ju majú.
Ako sa ochorenie lieči? Je vždy nutné odstrániť ložiská pri laparoskopii alebo sa dá ochorenie riešiť aj konzervatívne?
Áno, príznaky ochorenia sa môžu liečiť aj analgetikami, ak ide o bolesť. Možnosťou je aj kombinovaná hormonálna antikoncepcia, gestagény, čo sú hormóny s účinkom progesterónu. Pomáha však aj zavedenie vnútromaternicového telieska, z neho sa uvoľňuje gestagén. Ďalšou voľbou sú analógy gonadoliberínu, ktorými sa vlastne navodí stav menopauzy, čo pacientke prináša úľavu od ťažkostí. Touto liečbou ale ložiská nezmiznú, len sa zmierni alebo odstráni bolesť. To však niekedy stačí. Ak problémy vymiznú a postačuje hormonálna liečba, nie je vždy nutná operácia. Ani endometriotická cysta sa nemusí vždy operovať (platí to len vtedy, keď je malá, nerastie a nespôsobuje ťažkosti).
Kedy je teda nutná chirurgická liečba?
Pravda je taká, ze ložiská endometriózy a endometriotické cysty sa dajú odstrániť iba chirurgicky. V tom prípade ide doslova o vystrihnutie týchto chorobných zhlukov. Cysty sa vyberajú z vnútra vaječníkov, prípadne sa vyoperuje celý vaječník. Toto rozhodnutie závisí od veku, plánov gravidity a rozsahu endometriózy na vaječníku.
Operácia sa môže robiť laparoskopicky, čo je šetrnejšia operačná metóda, ktorá slúži nielen na diagnostiku, ale aj priamu liečbu. Do brušnej dutiny sa pri nej zavádza cez dva až tri maličké rezy optika a potrebné operačné nástroje. Jej veľkou výhodou je rýchlejšia rekonvalescenia. Druhou možnosťou je laparotomická operácia, čiže cez väčší brušný rez.
Aká bude operácia, závisí od rozsahu choroby, jej príznakov, od veku pacientky, či žena ešte plánuje tehotenstvo, ale aj od toho, aký rozsah operácie chce podstúpiť. U pacientiek, ktoré už nechcú otehotnieť a sú staršie, sa môžu pri zákroku odstrániť vaječníky a maternica. Niekedy sú operácie naozaj náročné a rozsiahle.
V ťažších prípadoch to môže skončiť aj odstránením postihnutej časti čreva, ojedinele aj s nutnosťou dočasnej stómie, čiže vývodu z hrubého čreva.
Čo nasleduje po operácii? Kedysi sa odporúčalo čo najskôr otehotnieť. Postupuje sa takto aj dnes?
Závisí to od toho, čo žena plánuje. Ak chce otehotnieť, mala by sa o to čo najrýchlejšie posnažiť. V prípade, že nechce, môže sa jej po operácii pri tejto diagnóze nasadiť kombinovaná hormonálna antikoncepcia alebo gestagény.
Môžu sa problémy po liečbe vrátiť?
Neraz sa to prihodí. Je to totiž chronická choroba, ktorá sa zvyčajne nedá úplne vyliečiť. Síce sa to nakoniec stane, ale až po menopauze alebo odstránení vaječníkov. V takom prípade vymiznú ťažkosti definitívne. Po operácii sa stav síce upraví, ale niekedy sa ťažkosti po čase znovu objavia, a to vtedy, ak po zákroku pretrváva pôsobenie faktora, ktorý endometriózu spôsobuje. A keďže sa ani v súčasnosti vlastne nevie, čo to je, nedá sa adekvátne zasiahnuť.
Tip od nás
Aké problémy môže spôsobvať porucha fungovania štítnej žľazy v tehotenstve? Prečítajte si v našom článku!
Hoci príčina endometriózy nie je známa, dá sa jej predísť?
Po operácii endometriózy, konkrétne po odstránení endometriómu z vaječníka, je možné realizovať takzvanú sekundárnu prevenciu. Ide o nasadenie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, čím sa dá predísť opakovanému vzniku endometriotickej cysty na vaječníku. Návratu bolestivej menštruácie po operácii sa dá zabrániť aj dlhodobou hormonálnou liečbou, čo znamená užívať ju aspoň 18 až 24 mesiacov. Táto terapia však napriek tomu negarantuje, že sa choroba nevráti.