Zdieľať

Finančný stres: Čo to je a ako ho zvládnuť?

finančný stres
Ekonomická kríza spôsobená pandémiou a vojnou ovplyvňuje aj na naše psychické zdravie. Rastúce ceny potravín a stagnujúce či dokonca klesajúce príjmy nenechajú žiadnu dospelú osobu v pokoji. Nehovoriac o tom, ak vychovávate malé deti alebo máte rodinných príslušníkov, ktorí potrebujú špeciálne financie z dôvodu zlého zdravotného stavu.
finančný stres
V článku si prečítate:

V moderných časoch, žiaľ, väčšina z nás pociťuje vplyv finančného stresu prakticky nonstop. Málokto nemusí kontrolovať, koľko peňazí môže minúť a na aké účely. Taktiež nie je veľa ľudí, ktorým sa podarí čo-to z výplaty odložiť. Navyše, ani s prácou to nie je vždy stopercentné a čokoľvek sa môže kedykoľvek zmeniť bez toho, aby sme to vedeli ovplyvniť. Výsledkom je, že viac ako polovica domácností je dnes v ustavičnej neistote. Finančný stres má veľmi negatívne vplyvy na celkové zdravie rodiny a psychiku živiteľov.

Čo je to finančné zdravie?

Keď hovoríme o finančnom strese, musíme spomenúť tiež finančné zdravie. Definícia hovorí, že je to „dynamický vzťah medzi finančnými a ekonomickými zdrojmi jednotlivca, ktoré ovplyvňujú stav jeho fyzickej, duševnej a sociálnej pohody“.

Zjednodušene povedané – keď vieme, že máme dostatok financií na bývanie, stravu, lieky a ďalšie nevyhnutnosti, sme finančne „zdravší“, ako keď nevieme, či ďalší mesiac dokážeme zaplatiť základné výdavky alebo nie. Samozrejme, najhoršia situácia je, ak naše potreby prevyšujú možné príjmy dlhodobo.

Existujú tri kategórie finančného zdravia: zraniteľné, zvládnuteľné, uspokojivé. Do prvej a druhej kategórie patrí najviac Slovákov a Sloveniek. Mnohí z nás nepotrebujú výskum na to, aby vedeli, že finančné problémy poškodzujú zdravie a vytvárajú chronický stres.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Aký je vplyv finančného stresu?

Finančný stres je odborne definovaný stav, ktorý je výsledkom finančných a/alebo ekonomických udalostí vyvolávajúcich úzkosť, obavy alebo pocit nedostatku a je sprevádzaný fyziologickou stresovou reakciou.

Štúdia z Yale University už v roku 2014 skúmala myšlienku, že niektoré „problémy duševného zdravia“ sú v skutočnosti problémy s peniazmi. Potvrdila, že dlhy majú silný negatívny vplyv na duševné zdravie, a ak by sa vyriešili finančné problémy osoby, zároveň by sa zmenšili aj iné.

Finančný stres je emocionálne napätie, ktoré špecificky súvisí s peniazmi. V istom období ho zažije každý, ale častejšie sa vyskytuje v domácnostiach s nízkymi príjmami.

Zvyčajne vyplynie z toho, že nezarábate dostatok peňazí na uspokojenie svojich potrieb, ako sú napríklad platenie nájomného, platenie účtov a nákup potravín.

Finančný stres – nedostatok peňazí alebo obavy z neho – má negatívny vplyv na vaše rozhodnutia o peniazoch. Môže to viesť k extrémom, teda k nadmernému míňaniu alebo prehnaným snahám ušetriť. Je to podobne ako pri jedle, keď sme v strese sa buď sa prejedáme (emočné jedenie), alebo stravu výrazne obmedzíme.

Niektorí ľudia vo finančnom strese hľadajú útechu v bezmyšlienkovitom míňaní na nepodstatné veci alebo obmedzia výdavky až do bodu, keď zostanú bez základných potrieb. Napríklad obmedzením stravy v snahe ušetriť. Z dlhodobého hľadiska sú oba extrémy škodlivé.

Dlhodobý finančný stres sa podpisuje na depresiách a úzkostných stavoch aj na zlom spánku. Pretrvávajúci stres v súvislosti s peniazmi je spojený s bolesťami hlavy, žalúdka, migrénami, srdcovými chorobami, cukrovkou. Trpí aj imunita.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Ako znížiť finančný stres?

Nie vždy dokážete ovplyvniť ekonomickú situáciu najbližších či tú vlastnú. Vždy však môžete zmierniť finančný stres a zlepšiť svoje finančné zdravie. Základom finančnej pohody je kontrola nad výdavkami. Spravte si prehľad nevyhnutných výdavkov a porovnajte ho s vašimi príjmami. Snažte sa nikdy nejsť cez čiaru.

Zdroje príjmu

Vytvorte si dodatočné zdroje príjmu. Ak sa cítite v strese z financií, pravdepodobne viete, že potrebujete viac peňazí v rozpočte. Snažte sa nájsť ďalší reálny zdroj príjmu alebo spôsob, ako zvýšiť ten aktuálny.

Pôžičky a hypotéky

Najväčším stresorom z oblasti financií dnes sú hypotéky. Ešte vopred, kým si zoberiete nejakú pôžičku, dobre prehodnoťte, či ju skutočne budete vedieť pravidelne splácať tak, aby ste mali na základné výdavky.

Inak budete neustále v strese, čo sa ľahko odzrkadlí aj na vašom zdraví. No a nie je nič horšie ako zadlžený chorý človek. Niekedy je lepšou voľbou krátkodobá pôžička alebo grant v ťažkostiach. Musíte však mať jasno v splácaní.

Úrokové sadzby

Urobte si prieskum a venujte pozornosť úrokovým sadzbám. Odborná komunita odporúča najskôr splatiť dlh, ktorý má najvyššiu úrokovú sadzbu.

Tak sa vyhnete vynakladaniu vyšších nákladov v priebehu času. Ak si neviete rady, porozprávajte sa s finančným poradcom či finančnou poradkyňou.

Všímavosť voči peniazom

Dnes sa hovorí o všímavosti v rôznych oblastiach. Nemali by sme zabúdať ani na finančnú gramotnosť, a teda všímavosť voči peniazom. Je to spôsob, ako pracovať s financiami vrátane tých najmenších výdavkov vedome.

Keď sa naučíte všímavosti voči financiám, budete vždy vedieť, koľko peňazí máte k dispozícii, a nebudete zbytočne rozhadzovať. Pred každým finančným rozhodnutím sa trikrát zhlboka nadýchnite, aby ste si uvedomili, či sú tieto výdavky skutočne v danom momente nevyhnutné alebo potrebné.

Spravte si rozpočet

Vyčleňte si zošit na denný alebo týždenný zoznam výdavkov. Všímajte si, na čom môžete ušetriť. Urobte si zoznam finančných problémov, ktoré vás najviac trápia. Prijmite malé opatrenia, ktoré vám umožnia problém po probléme riešiť a povedú k finančnej stabilite. Zostavte si rozpočtový plán na týždeň alebo mesiac a míňajte iba na nevyhnutné veci.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: healthline.com, verywellmind.com, sycnet.apa.org, www.sciencedirect.com

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.