Pri zisťovaní zmien na krčku maternice spôsobených HPV (ľudským papilomavírusom) sa najprv spraví cytologický ster. Cytológia je screeningová metóda, ktorá slúži na vyhľadávanie jedincov, ktorí by mohli mať hľadaný znak (v tomto prípade predrakovinové zmeny, prečítajte si viac v článku). Keď sa lekár/laborant pozerá do mikroskopu na cytologický preparát, vidí jednotlivé bunky, tie sú izolované a často sa nedajú posúdiť ostatné veci (napr. ako hlboko tieto choré bunky siahajú). Čiže cytológia krčka maternice urobí selekciu žien, ktoré potrebujú ďalšie vyšetrenie.
Kolposkopia
Je to zobrazovacia metóda, ktorá umožňuje priame pozorovanie krčka, pošvy a vulvy. Pozorovanie sa deje pri istom zväčšení, je však potrebné uvedomiť si, že kolposkop nerovná sa mikroskop. Lekár nevidí jednotlivé bunky, nie je to to isté, ako keď sa patológ pozerá do mikroskopu.
Ide o pomocné vyšetrenie, ktoré slúži na odber cielenej biopsie (vzorky tkaniva). Na Slovensku musí byť každá gynekologická ambulancia vybavená kolposkopom. Nie každý lekár však vie kolposkopovať, preto je dobré navštíviť experta v tejto oblasti.
Do pošvy sa zavedú pošvové zrkadlá, môže sa zobrať nová cytológia. Potom sa začne samotné vyšetrenie.
Lekár sa pozerá na krčok najprv natívne (bez ničoho), potom so zeleným svetlom na prezeranie možných patologických ciev. Potom sa krčok natrie kyselinou octovou (to môže štípať), bunkové zmeny sa sfarbia dobiela. Čím belšie, tým je podozrivejšie, že v tkanive prebiehajú zmeny. Ďalším krokom je potretie jódovým roztokom, zdravé bunky sa sfarbia do tmavohneda, tie, ktoré sú zmenené, ostanú slabožlté.
Upozornenie: jód už nikdy z nohavičiek nevyperiete, preto odporúčam zobrať si na vyšetrenie také, o ktoré ste ochotné prísť.
Po tomto všetkom lekár posúdi: veľkosť, prítomnosť čudných ciev, mieru sfarbenia, či sú okraje vyvýšené, pravidelné a pod. Toto posúdenie sa odborne volá Swedescore. Za každý znak môže dať 0, 1, 2 body. Čím vyššie, tým väčšia pravdepodobnosť, že bunkové zmeny sú závažné. A keďže nikto z kolposkopistov nemá ani mikroskop, ani mikroskopické oči, musíme do celého procesu zapojiť patológa (trávi viac času za mikroskopom ako v pitevni). Kolposkopia slúži aj na to, aby sme identifikovali správne miesto na odber biopsie (malá vzorka tkaniva). Biopsia sa odoberá kliešťami, ktoré vyzerajú veľmi veľké (lebo musia prejsť cez vagínu až ku krčku), ale samotný kúsok, ktorý sa odštikne, má cca 3×3 milimetre. Nebudem klamať, že je to niečo príjemné, ale samotný odber biopsie trvá pár sekúnd a drvivá väčšina žien ho znáša veľmi dobre.
Tip od nás
Tip: Pokiaľ zároveň s odberom zakašlete (samozrejme do lakťa), tak krčok sa sám priblíži ku kliešťam a odber je menej nepríjemný.
Miesto po odbere môže krvácať, zvyčajne krvácanie nie je veľké a prestane spontánne. Celý tento proces trvá cca 5-10 minút a naozaj sa dá ľahko zvládnuť.
Konizácia krčka maternice
Tkanivo sa pošle na analýzu. Tu patológ vidí celú hrúbku tkaniva a vie posúdiť, či bunkové zmeny naozaj sú, aké závažné sú a ako hlboko sú. Stanoví sa diagnóza. Tu už vieme naisto, čo nie je v poriadku a čo treba robiť. Samozrejme, pri niektorých pacientkach nesedí kolposkopický obraz s výsledkom biopsie. To sa nedeje často, ale sme skôr viac opatrní a ak vyjde normálna histológia a vysoké Swedescore, tak celé vyšetrenie o nejaký čas opakujeme. Ak vyjde málo bodov, ale máme potvrdené ťažké zmeny z histológie, tak sa držíme toho a ordinujeme konizáciu.
Žiaľ, nemáme liek proti HPV, nemáme žiadnu metódu, ako presvedčiť bunky, aby sa vírusu zbavili samy. Čiže nevieme vyliečiť HPV, vieme však chirurgicky odstrániť postihnuté tkanivo (často aj s vírusom), aby sa z nich nevyvinula rakovina. Dnešnou štandardnou metódou je konizácia pomocou elektrickej slučky. Neviem, či sa to ešte niekde robí skalpelom, ale pokiaľ vám váš lekár nevie ponúknuť elektrickú slučku, tak hľadajte takého, ktorý vie.
Akú sú indikácie? Definitívne HSIL, AIS (rakovinové bunky, ktoré ešte neprešli bazálnou membránou), ďalej mnohokrát opakovaný LSIL a pozitívny HPV, ale aj niekoľko rokov perzistujúci HPV pri normálnej cytológii.
Pri indikáciách sa berie zreteľ na vek, či žena plánuje tehotenstvo, či má aj iné ochorenia, ktoré by mohli priebeh zhoršiť (napr. autoimunitné ochorenie, ženy po orgánovej transplantácii).
Samotná konizácia je tiež celkom veda, ide o to odstrániť postihnuté tkanivo, ale nechať čo najviac zdravého tkaniva. Hoci nemáme mikroskopické oči, robíme, čo môžeme a pred každou konizáciou by sa priamo na operačnom stole mala robiť aj kolposkopia. Rozsah odstráneného tkaniva je rôzny: či ide o dlaždicovobunkové zmeny alebo cylindrické zmeny, aký typ transformačnej zóny táto pacientka má. Veľmi opatrní sme najmä pri ženách plánujúcich tehotnosť. Snažíme sa zobrať čo najmenej – ale všetko choré tkanivo. Odstránené tkanivo ide na mikroskopické vyšetrenie, tam sa posúdi, či sú okraje voľné (tzn. či všetko postihnuté tkanivo je preč).
Pacientka môže byť uspatá alebo sa podá lokálne umŕtvenie (štandard vo Švédsku, ale už napr. aj v ČR). Urobí sa kolposkopia a v priebehu niekoľkých sekúnd sa elektrickou slučkou odstráni časť krčka. Keďže inštrument reže a páli zároveň, tak krvná strata je minimálna. Pre istotu sa urobí ešte ošetrenie plochy na krčku, aby to nekrvácalo vôbec. Samotná konizácia trvá cca 3 minúty.
Po operácii odporúčame nekúpať sa, iba sprchovať, nemať pohlavný styk, nepoužívať tampóny (ani nič iné do pošvy). Pokiaľ žena slabo krváca, je to normálne (chrasta sa oddelí po niekoľkých dňoch). Ak je krvácanie silnejšie ako menzes, s teplotou, žena má veľmi zapáchajúci výtok, je potrebné navštíviť lekára.
V poslednom zo seriálu článkov o HPV si prečítate prečo a pre koho je dôležité očkovanie proti HPV.
Autorka: MUDr. Denisa Marcišová
Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.
“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.