Spoločné trávenie voľného času rozvíja sociálne cítenie, ale aj tvorivosť, logické myslenie, reč, pocit spolupatričnosti a to najdôležitejšie – puto medzi rodičom a dieťaťom.
Hry – ak ich správne vyberiete – môžu zároveň slúžiť ako rodinná terapia. Nakoniec, mnohé problémy v rodinách odborná komunita rieši práve hrou. Cieľom hier, ktoré sú inšpirované psychoterapiou alebo ktoré často využíva psychoterapia na riešenie problémov medzi deťmi a rodičmi, je posilnenie vzájomného puta. Na to, aby ste ho upevnili aj u vás doma, nemusíte však vyhľadávať terapeutické služby. Vyskúšajte hry, ktoré podporia duševné zdravie a emocionálnu dynamiku rodiny vo vašej obývačke.
Spoločne strávený čas je najcennejší
Vďaka hrám, diskusiám a situáciám, ktoré každý z nás pri hre prežíva, sa deti učia reagovať na rôzne situácie. Sledujú, ako ich zvládate vy, súrodenec, starý rodič. Získavajú dnes tak veľmi cenný pocit spolupatričnosti a zároveň jedinečnosti.
Učia sa nielen zvládať výhru, ale aj prehrávať. Vidia vás – rodičov, v inom svetle (ako keď ste neustále v strese a niekam sa ponáhľate). Vnímajú, že sa viete tiež zabávať, smiať, oddychovať, cítia, že ste pre ne dôležití.
Niet pochýb o tom, že spoločne strávený čas s deťmi môže celkovo zlepšiť náladu v domácnosti. Taktiež zmierňuje napätie a zvyšuje vzájomnú dôveru.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Hry s deťmi, ktorými si spestríte nielen prázdniny
Samozrejme, aj klasické pexeso, karty, človeče či iné stolové hry majú tiež svoj význam. Ponúkame vám však menej známe rodinné zábavky, ktoré používajú aj rodinní terapeuti a terapeutky. Vyskúšajte niektorú.
Hra: Zázračná otázka
Zaujímavá hra, vďaka ktorej sa dozviete i to, čo o svojich deťoch neviete, a naopak. Jej cieľom je preskúmať sny a túžby každej osoby v rodine. Zistíte, čo deti, ale aj vy potrebujete, aby ste spolu boli šťastní.
Zázračná otázka znie:
Predpokladajme, že sa dnes v noci, počas tvojho spánku, stal zázrak, ktorý v tvojom živote urobil zmeny k lepšiemu. Aké veci si všimneš ako prvé, keď sa zobudíš? V čom sa tvoj život zmení týmto zázrakom k lepšiemu?
Skúste si na túto otázku odpovedať postupne všetci pri stole. Hru podporíte doplňujúcimi otázkami, napríklad:
- Čo bude zrazu v tvojom živote iné?
- Čo uvidíš?
- Čo budeš počuť?
- Ako sa budeš cítiť?
Po zodpovedaní otázok môžete o zázraku diskutovať, kresliť alebo písať. Výsledkom by mal byť prehľad o potrebách a túžbach členov a členiek rodiny ako základ na zlepšenie pocitov toho druhého. Niekedy stačí nenápadná zmena a všetci sa budú cítiť lepšie.
Hra: Emocionálna lopta
Cieľom tejto hry je delenie sa o svoje pocity s ostatnými členmi a členkami rodiny. Môžete ju hrať aj vonku pri vode či na lúke. Zároveň si precvičíte vzájomné počúvanie. Toto cvičenie otvára nespracované emócie, ktoré najmä adolescentné deti riešia nevhodnými spôsobmi alebo o nich nevedia prirodzene hovoriť. Odbúrava tlak a zároveň sa zabavíte.
Stačí vám plážová lopta a fixka:
Na rôzne miesta lopty napíšte fixkou slová vyjadrujúce emócie: šťastný, osamelý, smutný, hlúpy, trápny, znepokojený, nahnevaný.
Sadnite si alebo sa postavte do kruhu a hoďte loptu.
Kto loptu chytí, má opísať, kedy naposledy cítil emóciu napísanú na lopte smerom k svojej tvári. Keď odpovie, loptu hádže ďalej. Pokračovať môžete prakticky dovtedy, kým každý nezodpovie na všetky situácie.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Hra: Rodinný darček
Ak vaše rodinné porozumenie viazne z toho dôvodu, že nemáte čas alebo sa neviete medzi sebou poriadne porozprávať, vyskúšajte túto hru. Je to kreatívna zábava, pri ktorej vyrobíte spoločný darček a každý k nemu priloží pomocnú ruku.
Pripravte si najrôznejšie pomôcky na tvorenie a dohodnite sa, aký darček spoločne vyrobíte. Výsledok môžete použiť ako dar pre iného člena rodiny alebo priateľov, ale najlepšie poslúži na dekoráciu vlastnej obývačky či kuchyne, kde vám bude pripomínať váš spoločne a tvorivo strávený čas.
Táto hra odhalí dynamiku vašej rodiny, vašu schopnosť robiť rozhodnutia a riešiť problémy.
Hra na zrkadlenie
Potrebujete sa trošku viac zladiť a poriadne zasmiať? Táto hra zaberie určite! Vyberte si dvojicu, ktorá hru začne. Postaví sa pred ostatných. Jeden je vodca a druhý „zrkadlo“. Vodca robí rôzne pohyby, grimasy, môže stvárňovať nejakú aktivitu, prácu či šport. „Zrkadlo“ sa snaží všetko čo najvernejšie opakovať po vodcovi. Výsledok ohodnotí rodinné obecenstvo známkami ako v škole.
Nasleduje ďalšia dvojica, vodcovia by sa mali striedať. Osoba, ktorá už bola vodcom, bude „zrkadlom“ a podobne.
Doprajte si dostatok času na zladenie, pohyby by preto nemali byť veľmi rýchle.
Hra s lentilkami
Jednoduchý a zábavný spôsob, ako spojiť všetkých členov a členky rodiny. Pokojne prizvite i starých rodičov. Podporuje otvorenú komunikáciu a mnohému vás naučí – budete prekvapení!
Potrebujete lentilky alebo iné farebné cukríky. Každý dostane sedem cukríkov a roztriedi ich podľa farieb.
Každá z farieb má svoj vlastný význam:
Zelená: Akými slovami by ste opísali vašu rodinu?
Fialová: Ako sa zvykne vaša rodina spolu zabávať?
Oranžová: Ktoré veci vo fungovaní rodiny by ste chceli zmeniť?
Červená: Čoho sa v rámci rodiny obávate? Čo funguje úplne zle?
Žltá: Čo v rodine podľa vás funguje najlepšie?
Prvý rečník či rečníčka vyberie jeden zo svojich cukríkov, opíše podľa farby vlastné pocity a určí, kto bude vo vystupovaní nasledovať. Keď odpovie podľa farby cukríka, môže cukrík zjesť. Hra končí, keď každý odpovedal na témy podľa farby lentiliek, ktoré na začiatku dostal.
Zdroj: Adobe Stock
Rodinná terapia formou hry je krok správnym smerom
Dokonalá rodina neexistuje. Avšak vďaka jednoduchým hrám/cvičeniam dokážete ľahko zlepšiť komunikáciu, náladu, riešenie konfliktov a vzájomné pochopenie v rodine. Silná rodina znamená úspešných a psychicky stabilných rodičov aj deti.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje: yourtango.com