Pri problémoch s trávením neviete, čomu ich pripísať, kým si nevšimnete, že tieto ťažkosti mávate po niektorých potravinách.
Väčšina ľudí s diagnózou intolerancia na lepok, príde na pravú príčinu len náhodou – a to vtedy, keď upravia svoje stravovanie. Jednoducho, po rokoch nepríjemností vynechajú určité potraviny, a zrazu im je podstatne lepšie.
Približne takto vyzerá „odhalená“ neznášanlivosť lepku.
Čo je lepok? Kde sa nachádza?
Lepok je bielkovina. Obsahuje ju predovšetkým pšenica, jačmeň a raž, resp. výrobky z týchto obilnín. Niektorí ľudia majú po konzumácii „typických“ lepkových potravín a nápojov (napríklad piva) tráviace ťažkosti – hnačky, bolesti brucha, plynatosť.
Škoda len, že sa už oveľa menej hovorí o lepku v produktoch, o ktorých by ste to nepovedali. Tak napríklad, lepok sa nachádza v liekoch, vitamínoch a výživových doplnkoch. A hoci ide o menšie množstvá (v porovnaní s obilninami), pri každodennom užívaní to môže byť trápenie.
Alergia na lepok, celiakia a intolerancia na lepok
Intolerancia na lepok sa často zamieňa s celiakiou, alebo sa považuje za to isté, čo potravinová alergia. Hoci všetky tri stavy riešime vynechávaním konkrétnych potravín, ide o odlišné diagnózy. Majú však niečo spoločné – problémy sa objavujú po konzumácii potravín, obsahujúcich lepok.
Čo je alergia na lepok?
Alergia na lepok patrí medzi potravinové alergie. Pri potravinovej alergii ide o reakciu imunitného systému na problémovú potravinu. Táto reakcia je nadmerná a neodôvodnená.
Príznaky alergie na lepok zvyčajne nastupujú rýchlo, pričom môžu byť viac či menej závažné. U niekoho sa to prejaví svrbením kože, prípadne pálením okolo úst; inokedy je to vážnejšie, no nejde o život ohrozujúce stavy.
Najčastejšie prejavy potravinovej alergie:
- žihľavka;
- dýchavičnosť;
- závraty;
- zvracanie;
- anafylaktický šok.
Pri anafylaktickom šoku treba ihneď privolať prvú pomoc!
Zdroj: Adobe Stock
Čo je celiakia?
Celiakia je dedičná, autoimunitná porucha, pri ktorej dochádza k poškodeniu tenkého čreva v prípade, ak konzumujete potraviny s lepkom. Lepok totiž vyvoláva v tenkom čreve imunitný zápal, a potom imunitný systém napáda a ničí vlastné telesné tkanivo.
Neliečená celiakia prináša vážne problémy:
- nedostatočné vstrebávanie živín;
- anémia, chronická únava;
- osteoporóza;
- rakovina;
- neplodnosť .
Pri anafylaktickom šoku treba ihneď privolať prvú pomoc!
Ako zistím, či mám celiakiu?
Ak pociťujete po konzumácii potravín s obsahom lepku nejaké ťažkosti, oslovte svojho lekára. V rámci spoľahlivého stanovenia diagnózy, predtým, ako absolvujete test na celiakiu, vás vyzve, aby ste jedli potraviny s lepkom v dostatočnom množstve.
Celiakiu má približne 1 percento ľudí. A aký je zásadný rozdiel medzi neznášanlivosťou lepku a celiakiou? Ak ste celiatik alebo celiatička, lepok vám poškodzuje tenké črevo. Pri neznášanlivosti lepku to neplatí.
Čo je intolerancia na lepok?
Intolerancia na lepok, ktorá sa odborne nazýva aj neceliatická gluténová senzitivita, patrí medzi potravinové intolerancie. Opäť je to neobvyklá reakcia tela na určité potraviny a produkty.
Intolerancia lepku je podobná celiakii, ale s tým rozdielom, že lepok v tele nespôsobí zápal a nepoškodí natrvalo žalúdok, črevá alebo iné orgány. Celiakia áno.
Intoleranciou na lepok trpí približne 1 až 3 percentá ľudí.
Intolerancia na lepok – príznaky
Príznaky neznášanlivosti lepku môžu byť rôzne. U niekoho sú prejavy veľmi silné, u iného slabšie, a ďalší ich vôbec nepozná.
Je to individuálna záležitosť, preto si opíšeme aspoň najčastejšie príznaky. Človek sa obvykle potýka s viacerými z nich:
- nafukovanie;
- bolesti žalúdka;
- hnačka či naopak, zápcha;
- zvracanie;
- únava;
- bolesti hlavy;
- svrbivá pokožka;
- depresia.
Prečo vzniká intolerancia na lepok?
Doposiaľ to nie je úplne vysvetlené. Navyše, stále neexistujú markery, vďaka ktorým by sa dalo zistiť, že netolerujeme lepok. Čo s tým? Ako postupovať?
Ak ste si istí, že problémy prichádzajú, ak skonzumujete potraviny s obsahom lepku, poraďte sa s lekárom, aby ste spolu vylúčili závažné ochorenie, napríklad spomínanú celiakiu.
Potravinová alergia sa dá zistiť veľmi jednoducho – kožným testom. Testy na celiakiu a alergiu sú dôležité aj z iného hľadiska. Oba stavy totiž majú zvyčajne väčší vplyv na zdravie ako potravinová intolerancia.
Ak oba testy (na celiakiu aj alergiu) vyjdú negatívne, ale ťažkosti pretrvávajú, pravdepodobnosť intolerancie na lepok rastie.
Dá sa neznášanlivosť lepku liečiť?
Intolerancia na lepok je zväčša dlhodobá záležitosť, no nepríjemným prejavom môžete efektívne zamedziť. Liečba je jednoznačná – zmeňte stravu tak, aby obsahovala iba bezlepkové produkty.
Dobrou správou je, že bezlepková diéta pravdepodobne nebude taká dôsledná ako pri celiakii. Väčšina ľudí dokáže isté množstvo lepku bez problémov tolerovať, zvyčajne si nemusia strážiť ani lepok v liekoch, doplnkoch výživy či zubnej paste.
Ako variť a piecť bez lepku?
Ak sa vám zdá, že lepok je nenahraditeľný, mýlite sa. Bezlepková múka je dnes celkom bežná, tradičné cestoviny ľahko nahradíte napríklad ryžovými či kukuričnými.
Z bezlepkovej múky upečiete chutné koláče a že omáčku si rovnako dobre zahustíte špeciálnou hrachovou zmesou.
Upozornenie:
Keďže bezlepková diéta má svoje riziká, poraďte sa o svojom stravovaní s odborníkom na výživu! Bezlepkovú diétu si nikdy nenaordinujte sami, len po porade s vaším lekárom!
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Ivana Kachútová, MSc., nutricionistka. Vyštudovala Bachelor a Master of Science in Nutritional Science na Viedenskej univerzite vo Viedni. Pôsobí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave ako externá doktorandka na Ústave hygieny.
Zdroje:
https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/conditions-dictionary/gluten-intolerance https://intermountainhealthcare.org/services/gastroenterology/conditions/gluten-intolerance/
https://www.health.harvard.edu/digestive-health/non-celiac-gluten-sensitivity