Invaginácia alebo zapošvenie znamená vsunutie jednej časti čreva do druhej, pričom sa vsúva horná časť čreva v smere peristaltiky do spodnej časti čreva, podobne ako pri skracovaní teleskopickej paličky.
Vsunutie časti čreva do druhej časti
Typicky sa vsúva posledná časť tenkého čreva do začiatku hrubého čreva (tzv. ileokolická invaginácia). Pri zasunutí čreva dochádza k jeho obštrukcii (upchatiu) a poruche výživy.
Príčina, prečo dôjde k invaginácii, nie je vždy objasnená. Dôvodom môže byť zvýšená peristaltika, opuch črevnej steny alebo zmnožené či zväčšené lymfatické uzliny pri črevných virózach. Iné príčiny, ako polyp alebo divertikul (vydutinu čreva), skôr nájdeme u starších detí.
Návaly bolesti
Ako sa invaginácia prejavuje? Charakteristické sú silné kŕčovité bolesti brucha, ktoré vznikajú náhle a náhle sa aj skončia. Bolesti prichádzajú akoby vo vlnách, v intervaloch. Atak bolesti trvá 10 až 15 sekúnd, prestávky medzi bolesťami sú 10 až 15 minút, a postupne sa skracujú.
Počas bolesti je dieťa náhle výrazne schvátené, ubolené, môže byť prítomné zvracanie.
V období medzi intervalmi bolesti je dieťa pokojné, oddychuje až zaspáva, a prebudí sa až na nový atak bolestí.
Vzhľadom na postupné zhoršenie krvného zásobenia čreva môže byť v stolici alebo pri vyšetrení cez konečník prítomná krv a hlien, ktoré vzhľadom pripomínajú malinové želé.
Tip od nás
Prečítajte si článok o zápale slepého čreva u najmenších detí.
Vysunutie čreva pod tlakom alebo chirurgický zásah
V prípade, že sa u dieťaťa vyskytujú takéto príznaky, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Diagnóza sa potvrdí sonografickým vyšetrením bruška, ktoré znázorní oblasť vsunutého čreva.
Liečba je akútna (chirurgická) a vykonáva sa v celkovej anestézii. Prvým krokom v liečbe je pokus o tzv. hydrostatickú dezinvagináciu. Spočíva v podaní kontrastnej látky do konečníka pod tlakom, čím sa mechanicky vytlačí vsunutá časť čreva. Výkon sa realizuje pod sonografickou alebo röntgenovou kontrolou, takže ihneď vieme, či bol zákrok úspešný (vo väčšine prípadov je hydrostatická dezinvaginácia postačujúca).
Pokiaľ sa však nepodarilo črevo takto vysunúť, je nutné operačné riešenie. Vtedy sa manuálne dezinvaginuje (vysunie) postihnutá časť čreva a skontroluje sa aj stav jeho výživy. V najhorších prípadoch je nutné odstránenie časti čreva, u ktorého medzičasom došlo k odumretiu.
Rýchla rekonvalescencia
Ak sa u pacienta podarilo stav vyriešiť hydrostatickou dezinvagináciou, s krátkym časovým odstupom sa zahajuje kŕmenie dieťatka a hospitalizácia nebýva dlhá. V prípade, že bolo nutné operačné riešenie, dĺžka hospitalizácie sa predlžuje. Úspešná dezinvaginácia znamená väčšinou úplné vyliečenie. Opätovný výskyt ochorenia je popisovaný u menej ako 10 % pacientov.
Aké iné ochorenia môžu mať príznaky podobné invaginácii? Kŕčovité bolesti brucha sa najčastejšie vyskytujú pri zastavených vetroch (meteorizmus) alebo pri zápche (obstipácia).
Pri prvých kŕčoch je preto vždy dobré sa zamyslieť, čo dieťa jedlo a kedy malo stolicu. V prípade, že ide o meteorizmus alebo obstipáciu, môže pomôcť pomasírovanie bruška, pocvičenie nohami, prípadne drepy alebo čípok na stolicu.
Autorka: MUDr. Dana Kuniaková
Maminka malého valibuka Jurka a detská chirurgička pracujúca v NÚDCH a LFUK v Bratislave. Vyštudovala Lekársku fakultu UK v odbore Chirurgia. Počas štúdia absolvovala pobyty v nemocniciach vo Francúzsku a Ugande. Je spoluautorkou piatich odborných publikácií.