Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Jeseň s kultúrou

Dobrý trh, foto: Marek Jančúch

Pomaly, ale isto k nám prichádza jeseň. Toto ročné obdobie poskytuje pre deti veľa možností na aktivity v prírode, ktorá láka svojou farebnosťou a špecifickou atmosférou. Čo však robiť v prípade, keď jeseň ukáže svoju sychravú tvár a vy hľadáte nápad, ako napriek tomu stráviť s deťmi zaujímavý a podnetný deň?

Dobrý trh, foto: Marek Jančúch

Alebo čo ak už máte dosť vyrábania figúrok z gaštanov, zbierania listov zo stromov, prípadne sa vám len tak zachce vybrať sa niekam za kultúrou?

Jednou z možností je návšteva divadla, múzea či galérie. Priblížime vám podujatia, ktoré malých návštevníkov určite zaujmú, poučia a zabavia. 

Potulná galéria a Dobrý trh

Keď nejdú návštevníci do galérie, tak ide galéria za návštevníkmi! Tak nejako si to povedali organizátori projektu Potulná galéria, ktorý vznikol v roku 2007 pod kurátorskou taktovkou Juraja Čarného a ktorý prináša čaro umenia priamo k ľuďom. Nákladné auto s umeleckými dielami už prebrázdilo rôzne slovenské mestá a na jeseň sa opäť raz zastaví v Bratislave. 

Potulná galéria, foto: Laura Fiľáková

Hravá forma deti upozorní na tému extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Pripomenie nevyhnutnosť tolerancie a umožní vám s deťmi diskutovať o rôznych dôležitých otázkach. 

Organizátori majú podľa Juraja Čarného pre deti pripravený nasledujúci program: „Úlohy od Projektu Karavan (Oto Hudec a Danka Krajčová) ako sprievodný program k ich objektu, ktorý vznikol v spolupráci s rómskymi deťmi na Luníku IX, tašku od skupiny migrantas.org, ktorú si deti vyfarbujú a detského sprievodcu. Takisto aj participatívna inštalácia v interiéri auta je určená plne pre deti. Na festivale Atmosféra tam dokonca viaceré tancovali.“ 

Potulná galéria, foto: Laura Fiľáková

Detský sprievodca je v podstate pracovný list, ktorý si deti môžu vyplniť. Okrem toho dostanú nálepky, odznaky, magnetky a môžu si nechať opečiatkovať grafiku od známej výtvarníčky Ivany Šátekovej. V Bratislave máte možnosť si tento netradičný umelecký zážitok vyskúšať už 15. septembra a následne sa 20. septembra nákladné auto plné umenia objaví v Trnave. 

Potulná galéria, foto: Laura Fiľáková

Prvý zo spomenutých dátumov sa spája aj s Dobrým trhom, ktorý sa bude takisto konať v hlavnom meste. Pätnásty septembrový deň už klasicky bude na Panenskej a Podjavorinskej ulici patriť komunitnému trhu s množstvom koncertov, workshopov a diskusií. „Pre deti budú pripravené napríklad populárne detské divadielka, čítania kníh alebo kreatívne workshopy.” 

Dobrý trh, foto: Marek Jančúch

Už tradičnou súčasťou Dobrého trhu je detský trh, kde si deti môžu vyskúšať, aké je to predávať svoje výrobky a narábať s peniazmi. Naše podujatie sa snažíme držať v štandarde zero waste a na trhu máme niekoľko triediacich staníc. Nie každý ale vie, že stanice je možné si adoptovať. „Môžu tak urobiť aj školy alebo vzdelávacie centrá. Žiaci vďaka nim získajú odborný tréning a pomáhajú návštevníkom Dobrého trhu s triedením odpadu,“ hovorí Lívia Gažová, ktorá má na starosti komunikáciu Dobrého trhu.

Za hračkami do múzea

Múzeum mesta Bratislavy prichystalo pre detských návštevníkov tento rok sériu podujatí spojenú s neodmysliteľnou súčasťou detstva, ktorou sú hračky. V projekte nazvanom Ako sa hrali naši… dáva jedinečnú príležitosť nahliadnuť do depozitára historických hračiek. Projekt pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová spolu s kurátorkou Martou Janovíčkovou. Jeho zámerom je pokúsiť sa prepojiť rôzne generácie a tiež upriamiť pozornosť ľudí na dôležitosť hry v ich živote. Deťom sa predstavuje myšlienka kontinuity, ktorá vývoj hry a hračiek ako takých sprevádza. 

Zdroj: www.muzeum.bratislava.sk

Každé z popoludní, ktoré sú v rámci projektu naplánované, sa skladá z troch blokov: Čo si šepkajú hračky?, Rozprávaj mi! a Papierové múzeum. Prvé dve časti sa odohrávajú v Apponyiho paláci, kde si môžete zaspievať spolu s protagonistami Spievankova či odfotiť sa s hračkami, ktoré vás zaujali. Následne si vypočujete príbeh z detstva známej osobnosti, ktorá ho možno doplní tým, že prinesie svoju obľúbenú hračku. 

V tretej časti programu si v Ateliéri Múzea mesta Bratislava môžete vytvoriť svoje vlastné papierové múzeum, ktoré bude slúžiť ako album plný spomienok. A to nielen na návštevu tohto podujatia, ale aj na detstvo vášho dieťatka. Do albumu môžu deti kresliť, lepiť samolepky alebo vkladať makety hračiek, ktoré vyrobia. Vy ich potom môžete doplniť písaným slovom.

V priebehu roka sa uskutoční dokopy 7 stretnutí k projektu, z ktorých dve sú naplánované aj na jeseň: 19. októbra vám o hračkách porozpráva Anna Šišková a 23. novembra Lukáš Latinák. Tak čo, vyberiete sa pohrať do múzea?

Poznáte Bibianu?

Už zase sa prechádzate uličkami Starého Mesta a neviete, kam by ste s deťmi zašli? Skúste Bibianu – Medzinárodný dom umenia pre deti. Nachádza sa v centre Bratislavy a ukrýva v sebe bohatý program pre drobcov: výstavy, prehliadky, ale aj špeciálne nedeľné programy. Z jesenného plánu akcií sme pre vás vybrali výstavu Kaligrafia = Krasopis, ktorá potrvá do 13. októbra. Deti, ktoré na ňu zavítajú, dostanú možnosť navštíviť na chvíľku pisáreň na hrade, púštny stan pre pisárov či písmomaliarsku pagodu.

Zdroj: www.bibiana.sk

Ak ešte vaša ratolesť čaro písmeniek neodhalila, nevadí. Môžete si spolu zarecitovať niečo z Maľovanej abecedy Jána Smreka, ktorá sa na výstave taktiež nachádza. V ateliéri sa potom dokonca môžete zúčastniť písmomaliarskej tvorivej dielne. Bibianu skrátka rozhodne stojí za to navštíviť, resp. navštevovať.

Jedným z podujatí, ktoré Bibiana organizuje, je aj súťažná prehliadka ilustrácií kníh pre deti a mládež nazvaná Bienále ilustrácií. Tento rok sa uskutočnil už jeho 27. ročník a od 25. októbra až do januára budúceho roku si výstavu ilustrácií môžete pozrieť v priestoroch Bratislavského hradu na druhom poschodí.

Deti sú v SNG vítané

Zobrať deti do galérie – pripadá vám to ako dobrý nápad? Rozhodne je! Slovenská národná galéria organizuje tzv. Pravidelné rodinné programy, ktoré otvárajú galériu malým návštevníkom a podnecujú deti aj rodičov ku spoločnému objavovaniu umenia. Z bohatej ponuky galérie vyberáme napríklad Malé divy – aktivitu určenú deťom vo veku 1 až 4 roky a ich rodičov. Podujatie trvá 45 minút a koná sa každú prvú a druhú stredu v mesiaci. Rodičom a deťom umožňuje prísť na to, ako spoznávať svet netradičným spôsobom pomocou umeleckých diel. Okrem Bratislavy ponúka SNG detský program aj v Pezinku, kde sa v priestoroch Schaubmarovho mlynu konajú Nedeľné rodinné programy pre deti od 5 rokov. 

Zdroj: www.sng.sk

Poďme sa trošku báť

Viete si predstaviť spojenie divadla a hradu alebo lesa? Hrad Červený Kameň chystá v dňoch 1. a 2. novembra a 16. a 17. novembra pre deti scénické prehliadky inšpirované príbehom Tima Burtona nazvané Tajomné tiene: Predvianočná nočná mora. Skupina mladých divadelníkov však naštudovala vskutku strašidelnú adaptáciu burtonovských motívov, preto upozorňujeme, že je vhodná až pre staršie deti a netreba podceniť informáciu, že ide o nočnú moru, v ktorej sa duchovia hradu rozhodnú rituálne popraviť lektorku.

Ak ste bojazlivejší alebo máte menšie deti, rovnaká divadelná skupina si pripravila aj hru o Červenej Čiapočke, ktorú predvedú na prelome septembra a októbra v prostredí račianskych lesov. Daniel Domorák, ktorý v predstavení hrá horára a je aj autorom scenára, o hre prezradil toto: „Je to taká divadelná turistika, ide o veľmi interaktívne predstavenie.“ Deti stretnú už spomínaného horára, vlka, ale aj Červenú Čiapočku, spoločne prebehnú lesom a zažijú mnoho dobrodružstiev.

Zdroj: Turčani Pavol Photography

Aj bábkové divadlo pozýva

Ak sa rozhodnete okrem netradičných predstavení zavítať aj do kamenného divadla, skúste si prezrieť napríklad pestrú ponuku Bratislavského bábkového divadla. V septembri sa hrá klasika O červenej čiapočke, ale v ponuke sú aj inscenované čítania s výtvarnou dielňou (Soľ nad zlato a Rozprávky z červenej ponožky). V októbri divadlo uvedie premiéry nových hier Preklep a prechmat a O dvanástich mesiačikoch. Tak už si len vybrať!

Jaroslava Šaková

Autorka: Jaroslava Šaková

Jaroslava Šaková (nar. 1991) vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry na FiF UK. Následne pôsobila ako interný doktorand na Ústave slovenskej literatúry SAV a v súčasnosti ako lektor pre Centrum ďalšieho vzdelávania. Venuje sa tiež publicistike.

Jaroslava Šaková

Jaroslava Šaková

Jaroslava Šaková (nar. 1991) vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry na FiF UK. Následne pôsobila ako interný doktorand na Ústave slovenskej literatúry SAV a v súčasnosti ako lektor pre Centrum ďalšieho vzdelávania. Venuje sa tiež publicistike.

Jaroslava Šaková

Jaroslava Šaková (nar. 1991) vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry na FiF UK. Následne pôsobila ako interný doktorand na Ústave slovenskej literatúry SAV a v súčasnosti ako lektor pre Centrum ďalšieho vzdelávania. Venuje sa tiež publicistike.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.