Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Kedy sa ustália hormóny a čo môže znamenať opuch nôh? Šestonedelie je obdobím zmien

telo po pôrode matky prechádza zmenami

V článku Šestonedelie – telesné zmeny a možné komplikácie počas popôrodného obdobia som definovala šestonedelie a vysvetlila najdôležitejšie fyzické zmeny na niektorých vnútorných orgánoch a systémoch. V tomto článku sa dozviete o ďalších bežných popôrodných zmenách a praktických otázkach počas šestonedelia.

telo po pôrode matky prechádza zmenami
V článku si prečítate:

Okrem zmien na maternici, prsníkoch či močovom mechúre dochádza po pôrode k množstvu ďalších zmien vo fungovaní celého ženského tela.

Brušná stena

Je po pôrode ochabnutá a istú elasticitu nadobudne po šestonedelí. Vo väčšine prípadov je však potrebné cvičiť, pretože zvyčajne zväčšené bruško do istej miery ostane. Toto prináša nemiestne komentáre, či ste už porodili alebo či tam je ešte jedno bábätko, a pod. Toto popôrodné bruško je úplne normálne a má ho takmer každá žena. Takže nemajte od seba nadľudské očakávania.

Dnes už pomerne známa diastáza (rozostup) priamych brušných svalov je častá po pôrode veľkého plodu alebo dvojičiek. V tomto prípade je dobré konzultovať to s fyzioterapeutom.

Koža a vlasy

Strie (ak ste ich mali počas tehotenstva) sa zmenia z červených na svetlé. Chloasma (tehotenské škvrny) môžu, ale nemusia zmiznúť.

Vlasy môžu vypadávať. Volá sa to telogénne efluvium. Je to difúzne vypadávanie vlasov, ktoré nastáva zhruba 1 až 5 mesiacov po pôrode. Obnova vlasov nastáva 6 až 15 mesiacov po pôrode. Takže žiaden stres, ak ste si všimli vypadávanie vlasov, je to dočasné a vlasy opäť dorastú.

Zmeny hmotnosti

Koľko budete vážiť po pôrode závisí od toho, koľko ste pribrali počas tehotenstva. Pôrodom stratíte zhruba 6 kg (dieťa, placenta, plodová voda). Počas šestonedelia dochádza k strate tekutiny (zmnožená intravaskulárna tekutina – krv a extravaskulárna – opuchy), ide o cca 2 až 7 kilogramov.

Srdcovocievny systém

Bránica, ktorá bola vytlačená maternicou, klesá a srdce, ktoré bolo taktiež vytlačené, sa vracia do pôvodnej polohy. Poklesne srdcový výdaj (lebo už nemusí pracovať aj pre plod). Pľúca sa rozpínajú, klesá počet dychov a tepov.

Zmeny v zrážaní krvi

Príroda ženu pripravila na pôrod a šestonedelie tak, že krv sa zráža lepšie. Je to kvôli tomu, aby žena po pôrode nevykrvácala. Negatívnou stránkou je, že počas šestonedelia je zvýšené riziko trombózy (krvná zrazenina upchá cievu), čo je život ohrozujúce ochorenie. Ženy po cisárskom reze majú väčšie riziko vzniku trombózy (rizikové sú aj ženy s vrodenými trombofíliami, pozn. red.). Trombóza sa zvyčajne vytvorí v nohe. Časti krvnej zrazeniny môžu putovať až do pľúc a upchať cievy, čím dochádza k pľúcnej embólii. Príznakmi pľúcnej embólie sú náhle ťažkosti s dýchaním, kašeľ, ktorý sa nedá vysvetliť inak, únava.

Opuch nôh je väčšinou asymetrický, čiže jedna noha (lýtko) je opuchnutá viac ako druhá. Pri podozrení je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Ženy s rizikovými faktormi by mali dostať injekcie na riedenie krvi (ak sú zistené trombofílie, krv sa riedi často už pred otehotnením a aj počas tehotenstva, až do skončenia šestonedelia, pozn. red.).

Prevenciou vzniku trombózy je pohyb. Vstať čo najskôr po pôrode a prechádzať sa, cvičiť nohami v posteli.

Hormonálne zmeny

Po pôrode rýchlo klesá hladina tehotenských hormónov. Tehotenský hormón hCG je na cca 16. deň nulový. Hladina estrogénov a progesterónu klesá do cca 7. dňa, ďalšie zmeny závisia od laktácie (dojčenia). U nedojčiacich žien je estrogén na normálnej hodnote zhruba o 3 týždne, u dojčiacich zhruba 80 dní. Tvorí sa prolaktín, ktorý podporuje laktáciu. Toto spôsobuje zníženie produkcie estrogénov. Žena ich má po pôrode a počas dojčenia relatívny nedostatok, čo môže spôsobiť návaly horúčavy a suché sliznice (napr. vo vagíne).

Gastrointestinálny systém

Upravuje sa pálenie záhy, vracia sa chuť k jedlu. Aj počas šestonedelia je gestagénová prevaha, čo spôsobuje, že črevá sú lenivé. Pravidelná stolica je však veľmi dôležitá a zároveň je to vec, ktorej sa čerstvé mamy veľmi boja. Prvá stolica po pôrode môže byť „zážitkom“. Ale čím skôr sa to stane, tým lepšie. Je dôležité udržiavať stolicu mäkkú. Na jej zmäkčenie si môžete už v pôrodnici vypýtať glycerínové čapíky. Po každej stolici je potrebné sa utierať spredu dozadu, aby sa do pošvy nezaniesli baktérie a vhodná je aj sprcha, aspoň kým nie sú rany na vulve a hrádzi úplne zahojené.

Antikoncepcia počas šestonedelia a dojčenia

Počas šestonedelia sa môže používať akákoľvek antikoncepcia (gestágenová hormonálna, hormonálne teliesko, medené teliesko), okrem kombinovaných metód (teda tých, ktoré obsahujú aj estrogén). Estrogén totiž zvyšuje zrážanlivosť krvi, ktorá je počas šestonedelia aj tak vysoká. Po šestonedelí si môžete vybrať akúkoľvek metódu, aj kombinované kontraceptíva. Toto tvrdí WHO a takáto je prax aj vo Švédsku. Viem, že na Slovensku sa mnoho gynekológov bojí predpísať antikoncepciu dojčiacej žene. Nemá to však žiaden vedecký základ.

Je dojčenie antikoncepcia?

Ak žena výlučne dojčí, nemenštruuje a je v období do 6 mesiacov od pôrodu, nemalo by dochádzať k ovulácii. Píšem nemalo by, lebo stať sa to môže a mám aj niekoľko prípadov z praxe. Pokiaľ viete určite, že tehotná byť nechcete, tak sa nespoliehajte iba na dojčenie. Môžete otehotnieť pri prvej ovulácii. Riziko otehotnenia pri dojčení je 4 %.

Kedy dostanem menštruáciu?

Toto je veľmi individuálne. Sú ženy, ktoré aj pri dojčení majú normálny pravidelný cyklus. Na druhej strane sú ženy, ktoré nemajú menštruáciu niekoľko rokov, napr. pokiaľ dojčia. Prvý menzes sa môže objaviť cca 4 až 6 týždňov od pôrodu. Môže byť pravidelný alebo nepravidelný.

Sex

Ako na sex po pôrode? Zvyčajne sa odporúča počkať so sexom počas šestonedelia. Keď však prestanete krvácať a máte čas a chuť, môžete to vyskúšať. Počas krvácania je väčšie riziko zanesenia infekcie do maternice. Ženy popisujú sex po pôrode ako iný. Je potrebné si uvedomiť, že poranenie môže bolieť, žena má iné hormonálne hladiny, čo spôsobuje zníženú chuť na sex a suchosť pošvy. Lubrikačný gél by mal byť samozrejmosťou. Taktiež počas šestonedelia ženy viac myslia na iné veci, ako na sex. Je to, samozrejme, prudko individuálne a je úplne normálne, že máte chuť na sex, alebo ju, naopak, vôbec nepociťujete.

Aj po cisárskom reze môže žena prežívať sex inak ako pred pôrodom, a to kvôli zmieneným hormonálnym a psychickým zmenám. Dôležité je, že vy rozhodujete o svojom tele a svojich potrebách.

Kontrola po šestonedelí

Pri kontrole u vášho gynekológa či gynekologičky budete hovoriť o spôsobe pôrodu, rozsahu poranenia, ale aj o psychickom prežití pôrodu. Pokiaľ máte kontrolu u svojho pôrodníka, využite to a opýtajte sa na veci, ktoré vás trápia a zaujímajú. Nevyslovená otázka a neprediskutovaný komplikovaný pôrod sa môže zmeniť na traumu. Pokiaľ chcete vedieť, prečo bol urobený cisársky rez, vákuumextrakcia, epiziotómia a nedostali ste dobré vysvetlenie v pôrodnici (alebo ste dostali a zabudli), tak sa pýtajte a diskutujte.

Prežitie pôrodu je individuálne. To, čo som ja, pôrodníčka, posúdila ako úplne normálny nekomplikovaný pôrod, môže žena prežiť traumaticky, ale aj naopak. A je dobré o tom hovoriť a neživiť v sebe pochybnosti. Lekár by mal tiež identifikovať známky popôrodnej depresie.

Čo sa týka somatického (telesného stavu), kontroluje sa: krvácanie, eventuálne menzes, ako funguje močenie a stolica, ako funguje (prípadná) súlož. Urobí sa gynekologické vyšetrenie, malo by sa posúdiť aj panvové dno a odporučiť tréning panvového dna. Taktiež by vám mal lekár poradiť s vhodnou antikoncepciou.

Pre gynekológa/pôrodníka je toto ukončenie vášho spoločného príbehu. Príbeh jedného konkrétneho tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Čerstvá mama a dieťa sú iba na začiatku svojej cesty. Bon voyage!

Zdroje: 

CUNNINGHAM, F. Gary, Kenneth J. LEVENO a Steven L. BLOOM. Williams Obstetrics: Steven L. 25. USA: McGraw-Hill Education, 2018. ISBN 978-1-259-64432-0.

HÁJEK, Zdeněk, Evžen ČECH a Karel MARŠÁL. Porodnictví. 3. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-4529-9.

Overview of the postpartum period: Normal physiology and routine maternal care. UpToDate [online]. 2021 [cit. 2021-03-05]. Dostupné z: uptodate.com

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.