Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Testovanie kliešťov u bábätiek: Postup a tlačivo

kliešte a bábätká, bábo ležiace v tráve

Ako pred kliešťami chrániť bábätká a čo robiť, ak si malý parazit za svoju obeť vyberie dieťa do jedného roka?

kliešte a bábätká, bábo ležiace v tráve

Teplé slnečné dni je najlepšie stráviť v lese či v parku, no mnohých od takých prechádzok odrádza riziko, že si domov prinesú kliešťa. Číhajú predsa na každom kroku.

„Mám pocit, že kliešťov je každý rok veľmi veľa. Je však tiež pravda, že ľudia z nich majú v súčasnosti možno väčšie obavy, zrejme aj preto lekári riešia viac prípadov s prisatými kliešťami ako v minulosti,“ hovorí pediater MUDr. Mário Moro.

Kliešť si svoje obete príliš nevyberá, môže sa prisať aj na telíčko malého bábätka. „U detí do jedného roka ich ale nachádzam naozaj zriedkavo,“ tvrdí lekár. Drobca však po príchode z prechádzky v lese vždy dôkladne skontrolujte. A to napriek tomu, že bol celý čas v kočíku či nosiči. Ak ste ho nechali batoliť sa na deke v tráve, prehliadka musí byť ešte dôkladnejšia.

Kliešte sa totiž rady skryjú na miesta, ktoré nie sú príliš na očiach. Ideálne tam, kde je teplo a vlhko – čiže kožné záhyby, podpazušie, slabiny, podkolenné jamky, ale skontrolujte aj miesta za uškami. Nevynechajte ani zadnú plochu ušných lalôčikov, tam sa kliešte tiež rady zahryznú.

0 %
Príspevok

Vrátime vám 50 % z ceny očkovania proti kliešťovej encefalitíde. 

Ako ho správne vybrať?

Ak nájdete dieťatku kliešťa, či už úplne maličkému alebo väčšiemu, nemusíte okamžite vyhľadať lekára. Urobte tak iba v prípade, že ide o bábätko a naozaj si na odstránenie nepriateľa netrúfate.

Kliešťa je potrebné čo najskôr odstrániť pinzetou, a to bez predchádzajúceho dusenia, mydlovania či premasťovania. Treba ho iba zachytiť a vytiahnuť,“ hovorí doktor Moro.

Miesto, kde sa kliešť prichytil, nie je vhodné najprv dezinfikovať prostriedkami s obsahom alkoholu, len by ho to zbytočne podráždilo. Tieto prípravky použite až po jeho vybratí. Kliešťa teda nikdy nenatierajte masťami či olejom, a to napriek tomu, že vám to radia všetky susedy a staré mamy. Nemajte im to za zlé, tento postup v minulosti odporúčali odborníci.

Vyhnite sa aj tomu, aby ste s kliešťom pri odstraňovaní krútili, či už v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Oba spôsoby by mohli narobiť viac škody ako úžitku. Kliešť by sa pri týchto manévroch mohol začať dusiť a hrozilo by vyprázdnenie obsahu jeho čriev do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.

Nepodarilo sa vám kliešťa vybrať celého? Zvyšky je potrebné opatrne povyberať sterilnou ihlou, no u detí do jedného roka radšej vyhľadajte odborníka.

Laboratórne testovanie kliešťov

Miesto, z ktorého ste odstránili kliešťa, je potrebné sledovať ešte niekoľko týždňov.

Odber krvi na takéto vyšetrenie krátko po vybratí kliešťa je podľa môjho názoru nesprávny postup. Dôležitejšie je pohryzené miesto niekoľko týždňov sledovať a ak rodič spozoruje známky skorého štádia boreliózy, čiže červenú škvrnu s bielym stredom, ktorá sa šíri do prostredia, dieťa treba preliečiť antibiotikami. Vtedy ide len o začiatočnú fázu ochorenia, ktorá je ešte dobre liečiteľná,“ vysvetľuje lekár.

Aj na Slovensku je ale možné otestovať, či bol kliešť infikovaný. Spravia to odborníci vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Testy na niekoľko infekčných ochorení (napr. borelióza, babezióza…) sú spoplatnené, test na kliešťovú encefalitídu ale momentálne nevykonávajú.

Kliešťa treba v celku a nerozpučeného zaslať v pevne uzavretom obale (vrecúšku) v listovej obálke spolu s objednávkou, ktorú nájdete na ich web stránke. Tlačivo a inštrukcie si môžete stiahnuť tu.

Obávaná borelióza a encefalitída

Proti lymskej borelióze zatiaľ nie je možná vakcinácia, hoci, čoskoro sa to môže zmeniť. Českí vedci nedávno úspešne otestovali vakcínu proti prenosu borélií, ktorá funguje veľmi rýchlo. Teraz je rad na farmaceutických firmách, či očkovaciu látku otestujú aj klinicky.

Kliešte neprenášajú iba lymskú boreliózu. Ďalším nebezpečným ochorením je kliešťová encefalitída. Na rozdiel od boreliózy je však táto diagnóza skôr zriedkavá.

Toto ochorenie prebieha v dvoch vlnách. Prvá nastáva obvykle 7 až 14 dní po napadnutí kliešťom a pripomína typickú ľahkú chrípku. Môže sa prejaviť bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, tečením z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch sa zdravotný stav zlepší, ale po 2 až 3 týždňoch sa môže rozvinúť samotný zápal mozgu. Prejavuje sa veľkými bolesťami hlavy, horúčkami, vracaním a aj poruchami vedomia,“ vymenúva lekár a dodáva, že na rozdiel od lymskej boreliózy, pri kliešťovej encefalitíde neexistuje špecifická terapia.

Najúčinnejšou prevenciou tohto vážneho ochorenia je preto iba očkovanie. Momentálne je na Slovensku dostupná vakcína proti kliešťovej encefalitíde pre dospelých a aj pre deti od jedného roka. Prvú dávku tejto látky je možné podať kedykoľvek počas roka, druhá sa aplikuje po mesiaci a tretia injekcia prichádza na rad až po 6 mesiacoch. Nemajte strach, už prvé dve dávky chránia človeka pred ochorením.

Správne repelenty a oblečenie

Ak si naplánujete návštevu lesa alebo si chcete oddýchnuť s deťmi na lúke, dbajte hlavne na prevenciu. „U veľmi maličkých, ale aj starších detí je pri pobyte v prírode dôležité správne oblečenie. Väčšie deti by určite nemali mať na nohách sandálky, ale ponožky a tenisky. Ochránia ich aj dlhšie nohavice,“ radí odborník.

Nezabudnite ani na použitie repelentu. „Trh ponúka množstvo týchto výrobkov, no rodičia by si mali vybrať iba prostriedok vhodný pre deti. Niektoré totiž nie je možné použiť u detí do 2 rokov. Repelenty je možné nanášať aj na oblečenie,“ radí MUDr. Moro.

Ak vám nevonia chémia, siahnite po prírodných druhoch. Najčastejšie obsahujú esenciálne oleje z mäty a levandule, ktoré okrem kliešťov odpudzujú aj komáre.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Vyrobte si domáci prírodný repelent. Do prevarenej teplej vody dajte za hrsť rozmarínu alebo levandule či niekoľko kvapiek prírodných silíc. Použiť môžete aj tea tree alebo citronelový olej. Ak ste použili rastlinky, nechajte ich vylúhovať a potom sceďte. Pridajte lyžicu vínneho octu a pretrepte. Uchovávajte ho v chlade.

Zdroje:

Českí vedci otestovali vakcínu proti lymskej borelióze. Funguje. CVTI Veda na dosah [online]. 2.6.2020 [cit. 2020-06-15]. Dostupné z: https://vedanadosah.cvtisr.sk/

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.