1. Absolvujte preventívne prehliadky
☐ Navštíviť všeobecného lekára, zubára a očného lekára
☐ Dať si vyšetriť hladiny dôležitých vitamínov a minerálov
☐ Podporiť imunitu správnou výživou a doplnkami
Ak ste si tento rok nevedeli nájsť čas preventívne prehliadky, niektoré možno ešte stihnete. Pred Vianocami má ale veľa lekárov dovolenky a obsadené termíny, preto vás s veľkou pravdepodobnosťou objednajú až na nový rok.
Začnite návštevou všeobecného lekára, zubára, gynekológa, urológa či očného lekára, aby ste získali ucelený obraz o svojom zdravotnom stave. Ak ste sa v priebehu roka necítili úplne fit, môžete si dať skontrolovať hladinu dôležitých vitamínov a minerálov, ako sú vitamín D, železo či horčík.
Nezabúdajte ani na podporu imunity správnou stravou a výživovými doplnkami – vitamín C, zinok a selén.
Využite zľavy viac ako 1 000 eur ročne na voľnopredajné lieky, potreby osobnej hygieny a pre najmenších, produkty zdravého životného štýlu a starostlivosti o zuby. Poistite seba aj dieťa v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody.
2. Fyzická aktivita a zdravé stravovanie
☐ Nájsť aktivity, ktoré vás bavia a stanoviť si realistický pohybový cieľ
☐ Prehodnotiť jedálniček, zvýšiť príjem zdravých potravín a obmedziť nezdravé
☐ Budovať zdravé návyky v oblasti pohybu a stravovania
Nájdite si pohybové aktivity, ktoré vás bavia a stanovte si čo najviac konkrétny a realistický cieľ, napríklad 30 minút pilates päťkrát do týždňa. Začnite už teraz. Veď viete, ako to zvykne skončiť s novoročnými predsavzatiami…
Okrem toho počas Vianoc si každý vyhodí z kopýtka. Zákusky, zemiakový šalát, údeniny, rezne i alkohol urobia s trávením a vitalitou svoje. Preto po novom roku odľahčite jedálniček od tučných a spracovaných jedál. Zaraďte doň viac parenej zeleniny, celozrnných produktov a ovocia.
Ak si vybudujete zdravé návyky teraz, ľahšie sa vám bude v nich pokračovať aj v novom roku.
Praktické tipy:
- Naplánujte si jedálniček na celý týždeň dopredu a nakúpte potrebné suroviny, aby ste mali zdravé jedlo vždy poruke.
- Naučte sa pripravovať zdravé verzie svojich obľúbených jedál a vyskúšajte nové recepty.
- Noste so sebou zdravé snacky (ovocie, zelenina, orechy), aby ste nemuseli siahať po nezdravých alternatívach.
3. Spánok a hydratácia
☐ Zaspávať bez smartfónu
☐ Obmedziť kávu, alkohol a energetické nápoje
☐ Sledovať denný príjem tekutín a piť viac čistej vody
Dospelý človek by mal spať v priemere 7 až 9 hodín denne. Aj keď to nie vždy ide podľa plánu, snažte sa čo najviac priblížiť k tomuto ideálu. Začnite tým, že si stanovíte pravidelný čas, kedy pôjdete spať a budete vstávať.
Spálňu si zatemnite, vyvetrajte a udržujte v nej teplotu okolo 18 až 20 °C. V zaspávaní vám pomôže čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby či meditácia. Ak máte problém zaspať, vyskúšajte relaxačné techniky ako hlboké brušné dýchanie či postupné uvoľňovanie svalov.
Taktiež sa snažte vypiť aspoň 2 až 3 litre tekutín denne, ideálne čistej vody alebo nesladených čajov. Dbajte na pitný režim obzvlášť pri športovaní alebo pri ochoreniach spojených so stratou tekutín.
Praktické tipy:
- Deň môžete začať pohárom teplej vody s citrónom – naštartuje metabolizmus a podporí trávenie.
- Investujte do kvalitného matraca, vankúša a posteľnej bielizne.
- Obmedzte pitie tekutín 2 až 3 hodiny pred spánkom, aby ste nemuseli vstávať v noci.
4. Duševné zdravie a pohoda
☐ Vyhľadať relaxačné techniky na zníženie stresu
☐ Nájsť nové offline aktivity
☐ Tráviť viac času s blízkymi
☐ Stanoviť si nové osobné i pracovné ciele
☐ Nebáť sa vyhľadať pomoc pri pocitoch preťaženia
Maľovanie, hra na hudobnom nástroji, štrikovanie i majstrovanie prospejú zahltenej mysli viac ako ťukanie do telefónu či pozeranie televízie. Ak nemáte koníček, skúste nové veci – prihláste sa na kurz keramiky, navštívte múzeum alebo začnite venčiť psíkov z útulku.
Čo sa týka pracovných i osobných cieľov, neklaďte na seba vysoké nároky. Detailne si rozpíšte kroky a čiastkové ciele, ktoré vám ich pomôžu splniť. Pravidelne vyhodnocujte svoj pokrok a odmeňte sa za každý dosiahnutý míľnik.
Ak ste počas roka nemali veľa príležitostí na utužovanie vzťahov s blízkymi, naplánujte si pravidelné stretnutia s priateľmi, spoločné rodinné večere či výlety. V náročných chvíľach sa obklopte ľuďmi, ktorí vám dodajú energiu a optimizmus.
Ak máte pocit, že stres a úzkosť nedokážete zvládnuť sami, nebojte sa vyhľadať pomoc psychoterapeuta.
Vykročte do nového roka s jasným plánom, ako sa o seba čo najlepšie postarať. Vďaka tomu budete mať dostatok energie a elánu zvládnuť všetky výzvy, ktoré prinesie nadchádzajúce obdobie.