Začiatok jari, nádherné počasie a zdravé deti, ktoré musia zostať väčšinu času doma. Zažíva to množstvo rodín. Je to výzva pre všetky maminy. Každá z nich vie, že deti neobsedia celý deň nad učebnicami, stavebnicou, či inými pasívnymi aktivitami, ktoré nájdete na internete.
Treba im vymyslieť program, pri ktorom si môžu aspoň trošku vybiť prebytočnú energiu. Vyskúšajte niektorú z týchto aktivít:
1. Tanec miesto behu
Deti sa potrebujú hýbať. Aj v čase karantény. Beh im môžete vymeniť za tanec. A aby to nemali také monotónne, skúste rôzne žánre. Deťom tak zároveň rozšírite hudobné obzory:
-
detské pesničky
-
vážna hudba
-
moderná hudba
-
ľudovky
-
rap/hip hop
Pri tancovaní si môžete vymyslieť aj nejaké pravidlá. Pri stlačení pauzy sa nikto nesmie hýbať. Kto prehrá, zaspieva pesničku, alebo mu vymyslíte iný zábavný trest primeraný schopnostiam a veku.
2. Fúrik
Fúrik je tiež výbornou fyzickou aktivitou, ktorú si určite mnohí z vás pamätajú zo školských čias. Poďte ju oprášiť. Stačí, ak vašu ratolesť chytíte za nohy a necháte ju, nech sa presúva len pomocou rúk. Ak je vás doma viac, môžete si urobiť preteky. Kto za najkratší čas prejde k vchodovým dverám? A čo vy? Dokážete svoje dieťa predbehnúť? Nebojte sa odviazať a odhodiť masku dospeláka. Deti milujú rodičov, ktorí sa vedia uvoľniť. Uvidíte, že si opäť budete o niečo bližší.
3. Pozor, láva!
Skúste sa pozrieť na svoju obývačku inými očami. Vytvorte si bezpečné ostrovy, ktoré budú ochranou pred všadeprítomnou, nebezpečnou lávou. Potom inšpirujte deti, aby preskakovali z gauča na kreslo či taburet. Kto stúpi na zem, toho láva úplne pohltí. Keď budete dbať na bezpečnosť, deti to určite zvládnu. Neraz sú oveľa obratnejší než dospelí.
zdroj: https://www.freepik.com/free-photo/boy-girl-playing-with-balloons_1988312.htm
4. Balónová zábava
Balóny sú výborným pomocníkom proti nude. Pri hádzaní nenarobia veľa hluku, čo určite ocenia susedia bývajúci pod vami. Zábava s balónmi nekončí len ich hádzaním. Môžete ich zavesiť nad hlavou dieťaťa tak, že musí trošku vyskočiť, aby sa ho dotklo. Ktorému z detí sa podarí viackrát dotknúť balóna?
Ďalšou zaujímavou aktivitou je fúkanie do nafúknutého balóna. Kriedou alebo bielou lepiacou páskou vytýčte trasu, po ktorej sa má balón pohybovať. Vyzvite deti k tomu, aby ho fúkaním dostali do cieľa. Pozor, nie je to také jednoduché, ako sa zdá!
5. Reťazová reakcia
Táto aktivita preverí nielen kondičku dieťaťa, ale aj jeho pamäť. Princíp hry spočíva v zapamätaní si čo najväčšieho množstva pohybov. Začiatok je ľahký. Jedno z detí urobí krátku pohybovú aktivitu. Môže dvakrát vyskočiť, urobiť tri drepy, alebo sa otočiť. Druhé dieťa zopakuje to, čo robilo, pričom pridá svoju aktivitu. Prvé dieťa alebo rodič zopakuje predchádzajúce aktivity, ku ktorým pridá svoju. Z hry vypadáva ten, kto sa pomýli. Kto vydrží najdlhšie a zapamätá si najviac aktivít?
Počas karantény mamičky s deťmi narobia viac hluku ako obvykle. Na druhej strane to pochopia aj susedia. Najmä tí, ktorí tiež majú menšie deti. Skúste nad dupotom z vedľajších bytov prižmúriť oči. Veď, koniec koncov, všetci sme v rovnakých podmienkach. Hlavné je, že sme v bezpečí. A čo vy? Čím zvyknete zabaviť unudené deti? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch.
Zdroje:
87 Energy-Busting Indoor Games & Activities For Kids (Because Cabin Fever Is No Joke) [online]. [cit. 2020-03-17]. Dostupné z: whatmomslove.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.