Článok bol aktualizovaný v apríli 2024 z dôvodu zrušenia zubného benefitu Ministerstvom zdravotníctva SR.
Krivé zuby, predhryz alebo ináč posunutý zhryz nie sú len chybičkou krásy. V miernych formách problémy nespôsobujú, ale ak vám zubár odporučí vyhľadať ortodontistu – čeľustného ortopéda, určite to neodkladajte.
Ak máte malé dieťa, je vhodné, aby ho zhruba vo veku sedem rokov vyšetril aj čeľustný ortopéd. Zubár vám dá odporučenie a ortodontista v prípade potreby odporučí liečbu a bude stav chrupu každoročne sledovať. Pri vážnejších odchýlkach (napríklad veľké predhryzy) je nutné začať liečbu už vo veľmi skorom veku, približne vo veku 4 až 5 rokov.
Kto je ortodontista?
Ortodontista alebo čeľustný ortopéd kontroluje, lieči a rieši deformity, ktoré súvisia so zlým postavením, funkciou zubov a čeľustí. Rôznymi metódami zabraňuje ich zhoršeniu – spolu s vami vytvorí plán prevencie a liečby problémov.
Na diagnostiku sa používajú viaceré klasické i moderné metódy vrátane RTG, fotografií tváre, odtlačkov chrupu. Liečba zvyčajne zahŕňa niektorú z ortodontických pomôcok, prípadne operáciu.
Krivé zuby či nesprávny zhryz nie sú (len) estetickým problémom. Nesprávny spôsob, akým zuby zapadajú do seba, nie je len kozmetickou chybou. Ak problém nebudete liečiť, môžu vzniknúť problémy, ktoré poškodia vaše celkové zdravie.
Dokonca aj malé odchýlky v štruktúre zubov môžu vyvolať viaceré ochorenia – počnúc jednoduchou stomatitídou, končiac vážnymi chorobami, ktoré si vyžadujú komplikovanú chirurgickú operáciu.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Aké skryté zdravotné riziká súvisia s bežnými ortodontickými problémami?
Krivo rastúce zuby alebo nevyvážený zhryz:
- podporujú hromadenie zubného povlaku a zubného kameňa, čo prispieva k rozvoju zápalového ochorenia ďasien;
- do veľkých medzier medzi zubami sa zachytáva potrava, čo taktiež dráždi ďasná a podporuje ich ochorenie;
- hlboký zhryz – okraje dolných zubov tlačia do horného podnebia, vytvárajú rany v jeho mäkkom tkanive a vedú k predčasnému opotrebovaniu trvalých zubov;
- krížový zhryz – spôsobuje štiepenie alebo nadmerné a predčasné opotrebovanie zubov, avšak vedie aj k zárezom pozdĺž línie ďasien, ustupovaniu ďasien a k strate kostnej hmoty;
- predhryz – nadmerne vyčnievajúce predné zuby sú náchylnejšie na štiepenie, lámanie sa zubov a náhodné poranenia pier;
- otvorený zhryz – ešte závažnejší stav je, keď sa horné a dolné predné zuby pri zhryze nespájajú a zadné zuby musia pracovať aj za ne. Zadné zuby sa ľahšie opotrebujú a predné sú zase zraniteľnejšie voči hromadeniu zubného kameňa. Ďalším problémom pri otvorenom zhryze je chronické sucho v ústach. Pridávajú sa tiež problémy s rečou a trávením, keďže deti nevedia potravu poriadne rozžuť.
Čo hrozí, keď nebudete nesprávny zhryz alebo krivé zuby riešiť?
Ak problémy spojené s nevyváženým alebo nesprávne nastaveným zhryzom neriešite, môžu z nich vzniknúť vážnejšie komplikácie.
Predčasné opotrebovanie zubov a ochorenie ďasien môžu nakoniec vyústiť do straty zubov, bolestí kĺbov a svalových úponov v ich okolí, prípadne k praskaniu v temporomandibulárnych kĺboch.
Ešte horšie je, že paradentóza zvyšuje riziko aterosklerotického kardiovaskulárneho ochorenia – známeho a nebezpečného kôrnatenia tepien.
Pri nesprávnom zhryze môžete jedlo zle odhryznúť a prežuť – výsledkom môže byť nadmerné zaťaženie žalúdka.
Rovnako je častým problémom preťažovanie čeľustných kĺbov, čo vedie k bolestiam a problémom vrátiť sánky (napríklad po zívaní) do správnej polohy. Ďalšou nepríjemnou komplikáciou sú bolesti hlavy.
VEDELI SE, ŽE...
... problematický zhryz celkovo trápi viac ako 80 percent ľudí. Aj keď je ideálne nesprávny zhryz riešiť čo najskôr, aj v dospelosti máte možnosť upraviť chrup. Musíte však rátať s vyššou technickou a zvyčajne aj finančnou náročnosťou. Samozrejme, závisí od konkrétneho stavu zubov, takže viac sa dozviete na odbornej konzultácii.
Zdroj: Adobe Stock
Aké typy zubných strojčekov sa používajú na vyrovnanie zubov?
Moderné strojčeky sa používajú na vyrovnanie krivých, pri sebe natlačených, nepravidelných zubov, ale aj keď máte medzi nimi veľké medzery alebo chýbajúce zuby. Korigujú tiež odchýlky zhryzu a čeľustné deformácie.
Po konzultácii vám čeľustný ortopéd navrhne:
- snímateľný strojček;
- fixný strojček;
- neviditeľné dlahy;
- chirurgické ošetrenie a následné použitie strojčekov.
Snímateľný a fixný strojček na zuby
Základné typy aparátov na úpravu chrupu sú snímateľný a fixný strojček. Fixný strojček sa nosí pevne nalepený na zuby počas celého obdobia liečby, ktoré býva zhruba dva roky – samozrejme, podľa individuálneho stavu. Skladá sa zo zámkov a krúžkov nalepených na zuby, tie spája drôt.
Odborníci postupne upravujú strojček tak, aby zuby posúval – tvaroval do pravidelných oblúkov.
Snímateľný strojček sa môže podľa potreby vyberať a zase vložiť do úst – s nasadeným strojčekom nemôžete jesť.
Takýto strojček môže mať rôzny tvar a formu a používa sa zvyčajne pri liečbe menších nepravidelností alebo po liečbe aparátom.
Nosenie oboch druhov strojčekov si vyžaduje dôsledné čistenie zubov aj samotných aparátov. Taktiež aj pred nasadením strojčeka je potrebné absolvovať ošetrenie chorých zubov a profesionálne čistenie celého chrupu.
Základná ortodontická liečba bude pokračovať udržiavacou liečbou, následne bude výsledok stály a problém vyriešený. To si bude žiadať, samozrejme, poriadny úsmev!
E-book Preventívne prehliadky detí v pediatrickej a stomatologickej ambulancii
Stiahnite si náš e-book s podrobnými informáciami o prevencii detí v pediatrickej a zubnej ambulancii.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.
Zdroje:
https://sturbridgebraces.com/orthodontic-problems-hidden-health-risks/
https://bradyortho.com/orthodontics-for-adults/
https://parkplazadentalcare.com/do-i-need-braces/
https://stomatolog.info/pre-pacientov/liecba-prevencia/nespravny-zhryz-a-krive-zuby