Empatia zjednodušene znamená schopnosť vnímať pocity iných ľudí – môžete cítiť emocionálne, ale dokonca aj fyzické stavy niekoho iného. Hoci o empatii hovoríme predovšetkým v pozitívnom zmysle ako o vlastnosti, ktorá súvisí so starostlivosťou o okolie a pochopením, môže byť vysiľujúca a ničivá.
Kto je empat?
Definícia vraví, že empat má schopnosť vnímať, čo cítia ostatní, a zároveň tomu aj rozumieť. Empatickí ľudia sú spravidla citlivejší – vnímajú emócie na hlbšej úrovni a preberajú na seba pocity druhých.
Hoci empatiu najčastejšie spozorujeme pri osobnej komunikácii, aj niektoré situácie môžu napovedať, že patríte k empatom. Empat napríklad prepne televízny kanál, keď sa postava vo filme dostáva do rozpakov alebo situácií, ktoré sú aj jemu nepríjemné. Mimoriadne vnímavé osoby môžu dokonca pociťovať telesné problémy – napríklad príznaky choroby – svojho priateľa.
Empatia neznamená súcit. Keď prejavíte empatiu, dokážete pochopiť, ako sa cíti niekto iný, dokážete sa vžiť do jeho situácie. Mať súcit s niekým znamená, že vnímate, čo prežíva iná osoba, ale zároveň cítite úľavu, že nemáte rovnaké problémy.
Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia
Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.
Typy empatie
Emocionálna empatia – citlivosť voči emóciám druhých, zjednodušene: pociťujete šťastie, keď je šťastný niekto iný, alebo hnev či smútok, ak ho cíti iná osoba vo vašom okolí.
Fyzická empatia – pri tomto druhu empatie pociťujete fyzickú bolesť, príznaky ochorení, dokonca aj úrazy či pooperačné bolesti iných ľudí.
Intuitívna empatia – takzvaní intuitívni empati sú výnimočne vnímaví a môžu mať mimoriadne schopnosti súvisiace s intuíciou.
Temní empati
Špeciálnou kategóriou je „temná“ empatia. Tento odbornou komunitou používaný pojem znamená zneužívanie podstaty empatie. Temný empat svoju schopnosť porozumieť pocitom iných zneužíva proti nim samotným a vo svoj prospech. Byť empatom a narcistickou osobou niekedy totiž ide ruka v ruke.
Takýto typ empata môže byť nebezpečný, pretože si úplne uvedomuje, čo robí. Schopnosť empatie mu umožňuje manipulovať okolie. Namiesto toho, aby svoje schopnosti využíval na konanie dobra, využíva ich na škodlivé účely.
Signály, že ste empatickí
Nie sú vám ľahostajné problémy druhých
A okrem toho dokážete porozumieť pocitom niekoho iného. Priatelia vás radi vyhľadávajú a zdôverujú sa vám s vlastnými problémami. Vypočujete ich, poradíte im a podporíte ich.
Máte dobrú intuíciu
Viete, že pri rozhodovaní môžete dôverovať svojmu inštinktu. V spoločnosti dokážete zachytiť jemné náznaky klamstiev alebo neúprimnosti.
Staráte sa o druhých
Praví empati nebývajú sebeckí. Radi pomôžu ostatným, aby sa cítili dobre a spokojne, aby boli šťastní. Okolie ich považuje za milých a srdečných ľudí, na ktorých sa môžu obrátiť so žiadosťou o radu alebo pomoc.
Máte vysokú citlivosť
A to nielen na pocity a situácie druhých. Niektorí ľudia sú citliví na pohľady, zvuky, pachy a textúry – aj tie môžu byť spúšťačom empatie. Ak sa cítite preťažení v preplnených priestoroch, potrebujete čas na dobitie energie po spoločenských zážitkoch, patríte k nim.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Výhody a nevýhody empatie
Hoci je schopnosť empatie všeobecne považovaná za pozitívum, má svoje zraniteľné miesta.
Výhody: viete počúvať, odhalíte nečestnosť alebo klamstvo, rozumiete druhým na vyššej úrovni a dokážete im zlepšiť náladu, keď sú smutní, rozrušení, vystrašení. Ste pozorní voči druhým, čo prináša spokojnosť aj vám samotným.
Nevýhody: Byť empatom si však môže vybrať daň na vašom duševnom stave a zvýšiť riziko vyhorenia. Prečo? Ak sa jednoducho neustále venujete ostatným, neposkytujete dostatočnú starostlivosť sebe samému. Pre empatov je starostlivosť o seba ešte dôležitejšia. Keď preberáte negatívne emócie od okolia, môžu negatívne ovplyvňovať vaše duševné zdravie.
Mnohí empati sa snažia vyhýbať konfliktom, pretože sú ľahko zraniteľní.
Ako sa chrániť
Ako sme naznačili, byť empatom môže byť vyčerpávajúce. Ako sa teda chrániť?
Urobte si čas pre seba. Keď máte tendenciu tráviť čas starostlivosťou o druhých alebo ich podporou, nezabúdajte ani na seba. Nájdite si čas na svoju vlastnú duševnú pohodu, reštartovanie a nabitie pozitívnou energiou. Pomôžu prechádzka v prírode, joga či večer pri dobrej knihe.
Trávte čas s príjemnými ľuďmi. Myslíme tým osoby, v ktorých prítomnosti načerpáte pozitívne sily a energiu. Obklopte sa ľuďmi, ktorí si na vás vždy nájdu čas a ktorých skutočne zaujíma, ako sa vám darí.
Ak sa cítite emocionálne vyčerpaní a nemáte v blízkom okolí potrebnú podporu, vyhľadajte terapeutickú pomoc, ktorá vám pomôže zvládať vlastné emócie a chrániť sa pred škodlivými emóciami od druhých.
Ako byť empatickejší
Tak ako nie je dobré byť prehnaným empatom, ktorý zabúda sám na seba, nie je dobré ani nebyť vôbec empatickým. Našťastie, môžete tomu pomôcť jednoduchými krokmi:
Buďte otvorenejší pri komunikácii s okolím.
Trénujte aktívne počúvanie – základom empatie je schopnosť počúvať iných.
Zamyslite sa nad tým, čo hovoria, ako to hovoria, všímajte si ich reč tela.
Predstavte si, že ste vy v situácii tej druhej osoby, s ktorou hovoríte. Pomôže vám to vcítiť sa do jej kože.
Duševné zdravie empatov
Byť empatom neznamená automaticky ani výhodu, ani nevýhodu. Hoci o empatii hovoríme väčšinou v pozitívnom svetle, môže zahŕňať aj negatívne skúsenosti. Ak ste totiž naladení na pocity okolia, môžete ich vnímať silnejšie ako svoje vlastné. Preto je dôležité stanoviť si vo vzťahoch hranice. Nájdite si čas pre seba, aby ste mohli svoje empatické danosti využiť pozitívnym spôsobom.
Pocit prepojenia, delenia sa o skúsenosti a súladu s inou osobou je krásna vec, ale musíte si určiť mantinely pri množstve energie, ktorú dávate iným. Zároveň si nájsť spôsob, ako si túto energiu doplníte.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje: verywellmind.com, psychcentral.com, health.clevelandclinic.org