Nespoliehajte sa preto na všeobecné vzory kúpnych zmlúv, pôvodné poistenie auta, ústne dohody či sľuby a zistite, čo by mala obsahovať každá kvalitná kúpna zmluva na auto.
Čo by ste o kúpnej zmluve na auto mali vedieť?
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že kúpna zmluva na auto nemá žiadnu predpísanú formu. V princípe ide o bežnú kúpnu zmluvu bez ohľadu na to, čo je predmetom kúpy. Oplatí sa vedieť teda, že aj kúpno-predajná zmluva z právneho hľadiska vychádza z § 588 Občianskeho zákonníka, prípadne § 409 Obchodného zákonníka.
Kúpnu zmluvu teda môžete uzatvoriť buď podľa občianskeho alebo obchodného zákonníka. V zásade platí, že ak ide o predaj vozidla medzi fyzickými osobami, uzatvára sa zmluva podľa občianskeho zákonníka a ak ide o predaj medzi právnickými osobami, uzatvára sa zmluva podľa obchodného zákonníka. Uvedené však nie je nevyhnutnou podmienkou, no v každom prípade je žiaduce priamo v zmluve uviesť, podľa akého zákona je uzavretá.
Dodajme, že v zákonných ustanoveniach nájdete povinné náležitosti kúpnej zmluvy, avšak na vytvorenie skutočne kvalitnej zmluvy, o ktorú sa bude dať oprieť stačiť nebudú. Na nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli všetko potrebné, aby ste získali kvalitnú kúpno-predajnú zmluvu na auto.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Označenie zmluvných strán
Úplným základom je presné označenie zmluvných strán, teda kupujúceho a predávajúceho a výslovne uvedený záväzok, že predávajúcemu vzniká povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu vzniká povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.
Údaje o zmluvných stranách je potrebné v zmluve uviesť v takom rozsahu, aby nebola možná ich zámena. Okrem mena a priezviska tak odporúčame uviesť aj adresu trvalého pobytu a rodné číslo (v prípade fyzických osôb).
Označenie predmetu prevodu
V kúpnej zmluve nemôže chýbať určenie predmetu prevodu, v tomto prípade auta, aby ho nebolo možné zameniť s iným. Uviesť treba preto aj číslo karosérie, technického preukazu, počet najazdených kilometrov, farbu, výrobné číslo motora a odporúčame vypísať aj prvky výbavy, prípadne tento zoznam priložiť k zmluve ako prílohu. V tejto časti tiež môžete uviesť povinnosť nového majiteľa uzavrieť PZP prípadne havarijné poistenie.
Kúpna cena a spôsob jej úhrady
Kúpna cena musí byť v zmluve dojednaná, inak by mohla byť celá zmluva neplatná. Okrem samotnej sumy je potrebné uviesť aj to, kedy je splatná a akým spôsobom (v hotovosti, prevodom na účet…) a v prípade prevodu na účet, tak aj v prospech akého účtu.
Detailný popis stavu vozidla
O každej vade, o ktorej predávajúci vie, je povinný kupujúceho podľa zákona pri dojednávaní kúpnej zmluvy upozorniť. Zmluva by teda mala obsahovať časť s detailným popisom, resp. jeho závadami. Rovnako netreba zabúdať, že v prípade skrytých vád, ktoré vyjdú najavo neskôr, má kupujúci právo na primeranú zľavu alebo dokonca odstúpenie od zmluvy. Akékoľvek dojednania, ktoré by toto právo vopred vylúčili sú pritom neplatné.
Dohoda o prepise vozidla
Hoci nejde o povinnú náležitosť, oplatí sa v zmluve spomenúť, ako a kým bude hradený prepis vozidla na nového majiteľa či majiteľku.
Podpisy zmluvných strán
V kúpnej zmluve, samozrejme, nemôžu chýbať podpisy zmluvných strán, ktoré v prípade prevodu vlastníctva vozidla nemusia byť notársky overené.
Odovzdávací protokol ako príloha zmluvy
Aby ste predišli rôznym dohadom a prípadne aj sporom, oplatí sa vypracovať odovzdávací protokol, v ktorom uvediete všetko, čo k autu prislúcha, teda napríklad náhradný kľúč, súpravu diskov na zimu, strešné nosiče a podobne.