Ak rozmýšľate nad aktivitami, ktorými môžete vyplniť spoločný čas, inšpirujte sa našimi tipmi. Váš spoločne strávený čas nemusí byť naplánovaný do poslednej minúty. Niekedy aj naoko obyčajné a bezvýznamné chvíle môžu výrazne posilniť väzbu s vaším dieťaťom.
Opýtajte sa ho, čo by rado robilo
Už troj-štvorročné dieťa uprednostňuje niektoré druhy aktivít. Preto sa ho nebojte spýtať na to, čo by rado robilo. Skúste sa aspoň chvíľu pozerať na okolitý svet jeho očami a naplno si užite preteky s autíčkami či hranie sa na obchod. Deti majú obrovskú fantáziu a keď im to dovolíte, rady vám ukážu, čo v nich drieme. Ak aktivita, ktorú si vybrali, nie je nebezpečná a je vo vašich možnostiach ju zrealizovať, určite choďte do toho. Ak sa vám však niečo nechce robiť, otvorene sa porozprávajte s vaším synom či dcérkou a navrhnite mu, nech nájde viacero alternatív. Určite si budete mať z čoho vyberať.
Nemusíte byť všade
V časoch bez pandémie si spoločne môžete užiť aj chvíle medzi ľuďmi, na rôznych podujatiach. Okrem detských festivalov, akcií, či predstavení môžete navštíviť rozmanité zábavné parky, v ktorých sa vaše ratolesti môžu dosýta vyblázniť. Pri plánovaní voľnočasových aktivít si dajte pozor, aby ste to neprehnali. Nemusíte sa zúčastniť každého podujatia. Deti veľmi rýchlo zabudnú, že vôbec niekde boli a miesto toho, aby si užili jednu udalosť, už budú túžiť po druhej, v nádeji, že práve tam bude väčšia zábava. Dieťa, ktoré je prestimulované, zbytočne stráca priestor na vlastné aktivity, čo nie je priaznivé pre jeho rozvoj. Skúste preto spomaliť tempo. To, že dieťaťu chcete vynahradiť chvíle, keď nie ste spolu, neznamená, že mu musíte splniť všetko, čo mu vidíte na očiach a ísť všade, kam chce. Vyberte si zopár zaujímavých akcií, vaše dieťa bude mať čas a priestor na to, aby si vydýchlo a začalo sa tešiť napríklad na spoločný výlet. Určite aj vy poznáte ten pocit z detstva, keď ste ledva čakali, kým príde ten vytúžený deň. Nechajte aj vaše deti, nech zažijú ten pocit.
Zapojte ich do každodenných aktivít
Pre väčšinu detí nie je najdôležitejšie to, čo robíte, ale to, že ste spolu. Darmo sa s nimi budete hrať pexeso, keď pri ňom budete napätá ako struna a ledva budete čakať na moment, kedy sa budete môcť opäť vrátiť k svojim povinnostiam. Deti to vycítia. Ak máte pocit, že skutočne nemáte čas na nejakú hru, alebo práve na danú činnosť nemáte náladu, zoberte si dieťa k sebe a urobte neodkladné činnosti spolu. Aj príprava obyčajnej večere sa počíta! Usmejte sa na dieťa, nechajte ho, nech aj ono niečo pripraví. Možno nedokáže tak krásne poukladať zeleninu na tanier, no veľmi si bude vážiť to, že mu dôverujete, keď ste mu zverili takú dôležitú úlohu. Netlačte na výkon a nechcite to ani od dieťaťa.
Spoločne strávený čas nemusí byť viazaný len na vyhradenú dobu. Nezabudnite, že spoločné chvíle sú aj v aute či cestou do obchodu. Všetko záleží na uhle pohľadu. Skúste sa zahrať nejakú slovnú hru, počúvajte, čo vám dieťa prezradí. Pre mnohých rodičov je čas v aute to najlepšie obdobie na zdieľanie prežitých chvíľ. Samozrejme, netreba zabúdať na bezpečnosť a pozorne sledovať situáciu na ceste.
Pozrite si spoločne jeho obľúbenú rozprávku
Áno, a to aj vtedy, ak ste ju videli už stokrát. A buďte prítomná. Možno vám čas strávený pri rozprávke príde ako luxus, ktorý si nemôžete dovoliť, no pre vaše dieťa má tento čas veľký význam. Keď vyrastie, nebude si pamätať všetko, čo ste spolu robili, avšak na TEN pocit, keď je mama skutočne pri ňom a je uvoľnená, na ten určite nezabudne. Väčšine z nás sa s detstvom spájajú len hmlisté spomienky, avšak všetci si vieme vybaviť pocity, ktoré sme v detstve zažívali. A práve tie sú kľúčové.
Nebojte sa robiť bláznovstvá
Nebojte sa svojim ratolestiam ukázať, že aj vo vás drieme kúsok dieťaťa. Postavte si s nimi pod stolom stan. Ostaňte celý deň v pyžame a objednajte si pizzu. Netrvajte neustále striktne na dodržiavaní všetkých pravidiel a dajte sa vtiahnuť do detských hier. Nocovanie na gauči v obývacej izbe pre vás možno nebude až také terno, no pre vaše deti to môže predstavovať nevídané dobrodružstvo. Ukážte, že človek nie je nikdy dosť starý na to, aby prestal byť dieťaťom.
Navštívte tých, na ktorých vám záleží
Je dôležité, aby ste dieťaťu vysvetlili, prečo treba pravidelne navštevovať starých rodičov, ostatných rodinných príslušníkov, či iných našich blízkych. Ak chcete, aby vaše deti mali pozitívny vzťah s tými, na ktorých vám záleží, dbajte o to, aby ste v deťoch vytvárali predovšetkým príjemné asociácie. Možno nemáte práve najlepší vzťah, no stretnutia s nimi sú veľmi dôležité pre vaše deti. Spoločná návšteva blízkych sa môže stať významným zážitkom, ktorý obohatí všetky vekové generácie.
Kvalita vzájomne strávených okamihov sa nedá zmerať kvantitou
„Do práce som musela nastúpiť, keď mal Lukáško len osem mesiacov. V tej dobe mi to veľmi trhalo srdce. Milované, bezmocné batoľa sa ocitlo najprv v rukách mojich rodičov, neskôr som ho dala do jasieľ. Plánovala som to inak. Avšak po nečakanom odchode partnera som nemala na výber. Finančne by som nezvládla ťahať celú domácnosť len z rodičovského príspevku. Najprv som sa cítila zle. Najmä kvôli tomu, že z mojej kancelárie som mala výhľad na detské ihrisko. Neustále tam boli deti. No postupne som si uvedomila, že si chvíle so synčekom viem vychutnať skutočne naplno. Po príchode domov si vypínam mobil, zoberiem si Lukáška a som naplno s ním. Tým, že nie sme 24 hodín spolu, si viem oveľa lepšie vychutnať čas, ktorý máme len pre seba. Možno to je preto, že ho nevnímam ako samozrejmosť,“ hovorí Iva, ktorá je jednou z množstva pracujúcich mám. Uvedomte si, že žiadna mama nie je lepšia, ani horšia. Všetky sa snažíme byť tou najlepšou matkou pre svoje ratolesti.
Tip od nás
Ako vyberať škôlku pre dieťa, na čo pri tom treba myslieť? Prečítajte si v našom čláku.
Pokúste sa mu porozumieť
Sme rodičia a ako rodičia sme zodpovední za svoje deti. Dávajte si však pozor, aby ste stále neboli len v úlohe neustáleho mentora či detektíva. Čas strávený s vaším dieťaťom využite na to, aby ste ho lepšie spoznali. Ak ho počas neho budete neustále podrobovať krížovému výsluchu alebo ho kritizovať, s vysokou pravdepodobnosťou nebude chcieť s vami stráviť priveľa času a vyrastie z neho neistý dospelý človek. Preto sa mu snažte porozumieť a vcíťte sa do neho. Preklenúť vzájomnú bariéru vám môže aj zdieľanie vlastných zážitkov z detstva. Každé dieťa určite poteší, keď zistí, že ich mama či otec má množstvo vtipných spomienok.
Žonglovať medzi pracovnými, domácimi a rodičovskými povinnosťami je náročné pre každú mamu. Nezabudnite si preto stanoviť priority a nesnažte sa byť silou-mocou dokonalou vo všetkých oblastiach. Sú veci, na ktorých až tak veľmi nezáleží. Preto sa nebojte odsunúť ich na druhú koľaj. Možno si to odnesie rýchla večera a domácnosť, ktorá má ďaleko od dokonalých katalógových fotografií. Ale to naozaj nie je dôležité. Všetko, na čom záleží, je láska.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.