Zdieľať

Laryngitída: Ako vyzerá domáca pomoc a kedy ísť na pohotovosť?

dieťatko so zápalom slepého čreva

Ochorenie, ktoré vyzerá veľmi nepríjemne a väčšinu rodičov v noci vyženie na pohotovosť alebo urgentné oddelenie. Dieťa kašle, ťažko sa mu dýcha a doslova sipí. Čo robiť, ak drobec takto ochorie? Kedy s ním zájsť k lekárovi a kedy stačí domáca pomoc?

dieťatko so zápalom slepého čreva
V článku si prečítate:

Laryngitída je zápal hrtana, čo je trubica, pomocou ktorej prúdi vzduch z nosa alebo úst do priedušiek a pľúc. Vstup doňho chráni príchlopka, tá sa pri prehĺtaní jedla a tekutín reflexne uzavrie, čím zabráni vdýchnutiu pokrmu a následnému nebezpečnému preniknutiu do dolných dýchacích ciest.

V blízkosti hrtana sa nachádzajú aj hlasivkové väzy, tie sú zasa potrebné pri tvorbe hlasu a vydávaní zvukov. Hrtan sa teda podieľa nielen na dýchaní. Pri laryngitíde však bývajú všetky jeho funkcie oslabené a narušené. Zapálený hrtan je navyše opuchnutý a začervenaný.

Prichádza sezónne

Laryngitída je sezónne ochorenie, dominuje na jeseň aj v zime. Väčšinou má vírusový pôvod a najčastejšie postihuje deti od 18 mesiacov do 5 rokov. Dostať ju síce môžu aj dospelí, no u drobcov je jej priebeh oveľa dramatickejší.

Pri opuchu hrtana sa u dospelého tento priestor zúži len o dvadsať percent, u dieťaťa pri rovnakom opuchu až o sedemdesiat percent. To je práve dôvod, prečo je laryngitída pre maličkých omnoho nebezpečnejšia.

Pri tejto diagnóze má dieťa najčastejšie ľahkú infekciu dýchacích ciest s teplotami maximálne do 38 °C. Typické ale je, že jeho stav sa v noci či nadránom väčšinou náhle a veľmi zhorší.

Zrazu sa zobudí s pocitom, že sa mu ťažšie dýcha a štekavo kašle. Navyše máva zachrípnutý hlas, pri nádychu sipí alebo vydáva pískavé zvuky, ktoré sa odborne označujú ako inspiračný stridor.

Napriek tomuto stavu dokáže ležať a aj prehĺtať. Môže sa však objaviť aj zaťahovanie nosových krídiel a vťahovanie hrudníka, čo už je závažnejší príznak. Značí, že dýchanie je namáhavejšie. Dieťa je v tomto stave väčšinou nepokojné, predovšetkým pri manipulácii a snahe o vyšetrenie. Ak ale javí známky vyčerpania a je letargické, ide o varovný symptóm. V tom prípade je už potrebná okamžitá návšteva lekára.

Ako postupovať?

Ak sa dieťaťu náhle zhorší stav, posaďte ho alebo držte na rukách. Môže ostať aj v polohe, ktorú samo zaujalo. Hoci je nepokojné, snažte sa ho udržať v pokoji, pretože plač zhoršuje opuch hrtana. „V prvom rade sa však musia upokojiť rodičia. Deti sú totiž veľmi citlivé na ich nervozitu,“ odporúča doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., špecialista v oblasti urgentnej medicíny.

Doprajte mu chladný a vlhkejší vzduch, preto otvorte okno a poriadne vyvetrajte. Prípadne ho vezmite do kúpeľne a nechajte prudko tiecť studenú vodu. Okrem toho mu ponúknite chladné nápoje.

Keď už dieťa v minulosti prekonalo laryngitídu, je možné, že máte doma inhalačné prípravky na uvoľnenie opuchu hrtana alebo koritikoidové čípky. Podajte mu ich, malo by sa mu rýchlo uľaviť.

V prípade, že maličkému nepomohol chlad ani studené nápoje, naopak, jeho stav sa ešte zhoršuje, okamžite choďte na pohotovosť alebo urgentný príjem.

Čo určite nerobiť?

Pri problémoch dieťaťu nedávajte antihistaminiká, čiže lieky na alergiu. Aj to niektorí odborníci odporúčajú. „Opuch nemá alergický pôvod. Dieťaťu preto skôr pomôže liek zo skupiny hormónov kôry nadobličiek, takzvaný kortikoid, ktorý pôsobí proti opuchu,“ radí odborník.

Hoci dieťa kašle, zabudnite na lieky na tlmenie kašľa. „Nie je to správne. Na hlasivkách môžu byť hlieny, ktoré okrem opuchu zužujú dýchacie cesty. Musia ísť von a nie ostávať tam vďaka tomu, že rodič podá liek na kašeľ,“ vystríha lekár.

Pozor na epiglotitídu!

Oveľa nebezpečnejšia ako laryngitída je epiglotitída, čiže zápal hrtanovej príchlopky. Ide o bakteriálne zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje opuch príchlopky hrtanu s takmer kompletnou obštrukciou dýchacích ciest. Preto je toto ochorenie veľmi nebezpečné.

Vďaka očkovaniu síce výskyt epiglotitídy výrazne poklesol, ale z času na čas sa objaví. Postihuje hlavne staršie deti, najčastejšie medzi 2. a 5. rokom života. „Na rozdiel od laryngitídy, pri tomto ochorení dieťa odmieta ležať, pretože sa v tejto polohe dusí. Nevie prehĺtať sliny, vytekajú mu z úst a vyzerá schvátene. Vzhľadom na priebeh a závažnosť ochorenia je v tomto prípade nutná rýchla lekárska pomoc a okamžitý transport do nemocnice,“ hovorí docent Dobiáš.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok ako postupovať pri febrilných kŕčoch.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.