Ste majiteľkou Move academy, venujete sa skupinovým cvičeniam a lektorovaniu – ako zvládate koronavírusovú karanténu a čomu sa venujete?
Musím povedať, že aj keď mám iné aktivity ako počas bežného života, v skutočnosti som ešte viac vyťažená ako pred karanténou, čo je absolútne paradoxné. On-line svet je totiž veľmi aktívny a zaberá mi kopec času. Ľudia zjavne hľadajú čo robiť, možno majú viac voľného času. Samozrejme, okrem mamičiek školopovinných detí, lebo tie sú nenormálne vyťažené.
Máte malú dcérku – kedy si popri nej dokážete nájsť čas na cvičenie?
Priznám sa, že keby som nemala pomoc, tak to nedám. Lebo keď precvičujem a robím live hodiny, musí byť v miestnosti úplné ticho a malá tam samozrejme nemôže byť. Takže v tom okamihu mi ju niekto musí varovať. Našťastie mám okolo seba ľudí, ktorí mi pomáhajú. Vzhľadom na to, že malá je pohybovo znevýhodnená, narodila sa s vrodenou vadou, musím s ňou minimálne dve hodinky denne cvičiť. Mne sa preto osvedčilo naplánovať si deň a potom už len pozerať na hodinky každých pätnásť minút, aby som stíhala všetko, čo potrebujem. Už som sa však dostala do istého kolobehu, tak ma to neznervózňuje. Viem, že musíme vstať tak, aby sme ešte pred odchodom do škôlky s dcérkou odcvičili jednu hodinu. Pomohlo mi to, že mám pevne daný denný program, rozdelený doslova na minúty.
Mnohé mamičky s malými deťmi bojujú s popôrodnými kilami. Ako ste sa tých svojich zbavili vy?
Sú tie šťastné, ktorým to ide dole samé. Priznám sa, že ja som nebola medzi nimi, pribrala som počas tehotenstva 17 kíl. Malá sa narodila s postihnutím a bolo mi povedané, že možno vôbec nebude chodiť. Preto prvého polroka som preto absolútne neriešila nejaké kilá navyše.
Keď chcete naozaj schudnúť, je dôležité pravidelne zaradiť do týždenného rozvrhu cvičenie a tiež upraviť stravu. Každá mamička by mala byť trochu i sebecká a povedať si, že „tento čas je teraz len môj“. Samozrejme, závisí to aj od toho, či má možnosť dieťa niekomu zveriť. Sú mamy, ktoré sa od dieťaťa neodtrhnú. Ak to niekoho robí šťastným, vôbec o tom nebudem polemizovať, každý má právo žiť svoj život. Ale ak je prím mamičky schudnúť, musí si nájsť čas pre seba. Je dôležité nastaviť sa tiež psychicky. Pre niekoho funguje to, že na chudnutie musí neustále myslieť a držať sa svojich mét. Iný sa viac menej musí spontánne dostať do kolobehu a nemôže riešiť každé sústo, ktoré zje.
Čo zabralo vám?
Keby som chcela povedať nejakú všeobecnú radu – asi by som klamala. Lebo čo zaberá mne, nemusí platiť pre iného. Okrem času na seba platí jedno základné pravidlo, že výdaj musí byť väčší ako príjem. Ak chcem schudnúť, musí byť môj výdaj väčší ako príjem. A potom je to už len o tom, aké máte možnosti. V prípade, že máte viac času, môžete sa viac venovať cvičeniu. Ale keď ho nemáte, musíte viac zredukovať stravu. Nestačí tam znamienko „rovná sa“. V neposlednom rade to závisí aj od vášho veku. Ja som rodila ako 39 ročná a kilá mi išli dole pomalšie. Určite platí, že s každou päťročnicou chudneme pomalšie. Metabolizmus ženy sa spomaľuje. Pomalšie to pôjde štyridsiatničke ako žene, ktorá má 25. Pre tie staršie to žiaľ znamená, že musia zabrať viac.
Ako začať, aby nás to hneď neodpálilo natoľko, že dostaneme svalovicu a už žiadne video s trénerkou nebudeme chcieť ani vidieť?
Ľudia sa ma často pýtajú, ako si postaviť tréningový plán. Po prvé – a to je absolútne univerzálne – poraďte sa s niekým. Nemusí to byť rovno osobný tréner vo fitku, ale ideálne by to mal byť človek, ktorý vie o čom hovorí, odborník vo svojom fachu. Takto predídete tomu, že dostanete šialenú svalovicu a po týždni si poviete, že na to kašlete, lebo vás len všetko bolí, nevidíte zmenu, neviete ako ďalej. Odborník vám však nastaví veci tak, aby vás nedemotivovali, ale aby ste sa postupne posúvali. A s tým súvisí druhá podstatná rada – dávajte si čiastkové, menšie ciele, nie veľké a dlhodobé. Napríklad povedať si, že musíte dať dolu 5 kíl za mesiac, v opačnom prípade končíte. Ak ich totiž neschudnete, budete len znechutené, sklamané zo seba a demotivované.
zdroj: fotoarchív Lei Grančič
Keď chcete dosiahnuť veľkú zmenu, zvyčajne nasadíte a obetujete tomu na začiatku veľmi veľa a potom vás prípadný neúspech úplne odradí. Je lepšie ísť na to pomalšie. A hlavne, keď si dáte menšie ciele, ich dosiahnutie vás motivuje pokračovať ďalej, dostaví sa pozitívny moment a radosť, že sa vám to podarilo a máte chuť pokračovať. Je síce fajn, keď vás pochváli aj okolie, ale sebamotivácia je najdôležitejšia. Vy si musíte povedať, že idete cvičiť. A keď je to vaša vôľa, vy cítite, že vás to potešilo, že ste šťastné – je to váš úspech. Preto sa musíte mať rady, vedieť sa pochváliť. A keď dosiahnete to, čo chcete, môžete sa vrhnúť na ďalší mesiac. Potom to určite pôjde.
Fitnesu sa venujete 22 rokov a ľudia očakávajú že budete vyzerať vždy špičkovo, vo forme. Cítite na sebe ten tlak? Že si nemôžete len tak dať čokoládu?
Určite hej. O to viac ak idem niečo nakrúcať alebo mám významnejší kongres, kde idem precvičovať. Vždy predtým si poviem, že musím vysadiť sladké. Ja mám sladké nesmierne rada, priznám sa, ale keď musím, odopriem si. Na druhej strane som človek, ktorý si niekedy aj dopraje. No nie prehnane.
Čo si pod tým máme predstaviť? Proteínovú tyčinku bez chuti, či mrkvu s orieškami?
Milujem zmrzlinu, tej neviem odolať, som jej schopná zjesť fakt veľa. Je to môj prehrešok. A keby som mohla, jedla by som od rána do večera Pribináčiky. Ale sú veľmi kalorické, nejedávam ich, len malej občas ukradnem jednu lyžičku.
Koľko by nám, obyčajným smrteľníčkam, trvalo dostať sa do takej skvelej formy ako máte vy? Napríklad taká polhodinka cvičenia denne stačí?
Všetko je možné, je to otázka toho, čo tomu dáte. No polhodina denne asi nepomôže, museli by ste mať veľmi dobre vyskladaný tréning a dodržiavať veľmi prísnu stravu. Vtedy by to možno išlo.
Tak nič …
Taktiež vstupuje do hry vek. Musíme brať do úvahy vek – hovoríme o 25, 30,40 či 50 ročnej žene? Vždy je to o motivácii, vytýčených cieľoch a o tom, čo som tomu schopná a ochotná obetovať. A na čo mám možnosti, lebo deň má len 24 hodín. Niekedy by som si rada išla zabehať, vyčistiť si hlavu, ale ak to nevyjde, nič sa nedeje. Je to tiež o časových možnostiach. Ak máte rodinu, povinnosti, prácu – nedá sa vždy všetko a nejde to ľahko. Všetko závisí od toho, koľko cvičíte, ako cvičíte, aký máte tréningový plán a samozrejme – ako sa stravujete. Strava je veľmi dôležitá!
Kde si s vami teraz – počas pandémie koronavírusu môžeme zacvičiť?
V otvorenej skupine UNION MoveON na Facebooku, kde realizujem cvičebné jednotky. Total Body Workout. Sú zamerané na tréning celého tela, funkčné cvičenia, ktoré celkovo zlepšujú kondíciu, silu a mobilitu vášho tela. A keďže počas celej hodiny pracujeme na požadovanej pulzovej frekvencii, sú zamerané aj na redukciu tukových zásob.
zdroj: fotoarchív Lei Grančič
Začala som spolupracovať s Union zdravotnou poisťovňou a je to pre mňa celkom nová skúsenosť. Vo svete fitnes sa pohybujem 22 rokov a skôr sa radím do starej školy. A práve preto je táto on-line aktivita pre mňa novinkou. Prekvapilo ma, že ma baví byť v kontakte s klientmi aj cez internet, som rada, že počas našich cvičení v skupine reagujú, vyjadrujú svoje pocity. A nielen pri cvičebných aktivitách tejto skupiny – ľudia reagujú, komunikujú, pomáhajú si radami i navzájom. A o to v skupine ide: vytvoriť komunitu, ktorá si pomáha, motivuje sa, zlepšuje kvalitu svojho života.
Veľmi cítiť, že im chýba to, čo tiež ja mám rada na skupinových cvičeniach – sociálny kontakt. Motivuje ma to. Mala som z toho na začiatku trochu obavy, lebo uprednostňujem osobný kontakt, no súčasná situácia mi ukázala, že sa toho nemusím báť. Ľudia mi dávajú spätnú väzbu a to je podstatné. Cítiť, že toto je tá správna cesta, že sa im to páči. Nerada robím veci len preto, aby sa robili. Som šťastná, keď to, čo robím, padne na úrodnú pôdu. Keď cvičím, som rada, ak ľudia majú pocit, že to zaberá, pomohlo im to a cítia sa lepšie. Teraz to všetko do seba zapadá a dáva zmysel, preto sa teším.
Kto sa do facebookovej skupiny Union MoveOn môže dostať?
Je to otvorená skupina. Veľmi sa mi páči hlavný claim Union zdravotnej poisťovne – Meníme životy k lepšiemu. Presne to nás totiž spája. To, čo chce Union zdravotná poisťovňa povedať svojim klientom, cítim rovnako vnútorne aj ja.
Naša skupina je aktivita pre širokú verejnosť, do ktorej sa môže pridať ktokoľvek. Každý je vítaný, kto má chuť si zacvičiť, inšpirovať sa, motivovať sa, alebo si pozrieť živé rozhovory na rôzne témy, ktoré môžu pomôcť ukázať nový pohľad na veci. Všetko je zadarmo.
Aká je vaša úloha v skupine?
Ja zastrešujem – realizujem všetky aktivity v skupine. Realizujem cvičebné jednotky dvakrát týždenne. Jedenkrát týždenne prebieha živý rozhovor s odborníkom. V prvej jednotke sme sa napríklad rozprávali o tom, ako si vybrať pohybovú aktivitu vzhľadom na vami určené ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Informácií na internete je veľa, dočítate sa skutočne čokoľvek. Vedieť selektovať a vybrať si informácie presne pre vás je však náročné. Máte behať, kráčať, skúsiť vysoko-intenzívny tréning či posilňovať? Každé cvičenie má svoje špecifiká a ja by som chcela ľuďom poradiť. V ženskej komunite sa pohybujem už dlho a práve toto je otázka, ktorá ma valcuje z každej strany.
Ľudia si jednoducho nevedia poradiť sami. Ďalší rozhovor bude napríklad s lektorkou tvárovej jogy. A určite sa budeme rozprávať o strave, ktorá je dôležitá nielen pri cvičení, ale i vzhľadom na celkový zdravotný stav či imunitu.
Súčasťou aktivít skupiny je i prispievanie receptami a tipmi. Napríklad ako nahradiť „klasickú“ večeru a dať si niečo, menej kalorické, vhodné práve ako posledné jedlo počas dňa. Nevenujeme sa diétnej strave, ale zdravej životospráve a plnohodnotnému jedálničku.
Popri fyzickej kondícii je v týchto dňoch dôležité myslieť aj na psychickú zdravie a pohodu. Pozrite si video so psychológom o tom, ako si udržať psychické zdravie pru práci z domu.
Autorka: Marína Gorghetto
Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.